Hangi Tür Filtreler Vardır ve Ne İşe Yararlar?

Filtreler İle İlgili Aradaığınız Tüm Bilgiler Burada
Kullanıcı avatarı
AliZafer

Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Teşekkür etti: 277 kez

Hangi Tür Filtreler Vardır ve Ne İşe Yararlar?

Mesaj gönderen AliZafer » Cum Şub 08, 2019 5:38 pm

Kesim Reyiz yazdı:
Prş Şub 07, 2019 11:58 am
çok geniş açıda polarize filtrelerin sebep olduğu saçmalığı unutmayalım unutturmayalım, özellikle 17mm 16mm gibi değerlerde.

https://i.pinimg.com/originals/f3/60/25 ... 01c1ac.jpg
https://belindashi.com/wp-content/uploa ... 00x400.jpg
https://kenrockwell.com/tech/images/KEN ... arizer.jpg

çok geniş açıya polarize almayın, zaten o kadar genş açıda gökyüzü çok yer kapladığından pozlama hızı artıyor, doygunluk kontrast süper oluyor..

uv filtre almayın, sensörler uv ye duyarlı zaten, pek çok uv filtrenin uv olduğu bile belli değil, lensi korumak için parasoley yeter.

bir parasoley dokuz doktora bedeldir.
parasoley takmayan, kayebettim diyenlerle dostluğunuzu bitirin..
Eklemeler ve de öneriler için teşekkürler @Kesim Reyiz ağbi. Çok geniş açıda polarize filtrenin cortlama yaptığına ben de şahit oldum. Açıkçası kare sisteme geçip dereceli filtreyi aldıktan sonra polarize filtreye falan pek gerek olmadığını gördüm. UV içinse sadece deniz kenarında dalganın çok olduğu yerlerde çekim yaparken tuzlu suyun lensin camına gelmemesi için kullanmak mantıklı olabilir diye düşünüyorum, onun haricinde ben de kullanmıyorum. Kare sistem sonrası o durumlarda UV de kullanmıyorum artık zaten.
Cankat yazdı:
Prş Şub 07, 2019 1:25 pm
Güzel bir giris olmus @AliZafer abi eline saglik.

UV filtre takan birini görürsem hemen gider acemi, amatör, cömez diye dalga gecerim emo13 O derece inanmiyorum faydasina. Üstüne sacma sapan yansima da yapabiliyor.

Polarize filtre manzarada güzel oluyor. Ama konstrast artirmak icin degil de belirli yöndeki yansimalari kesme amacli kullanmak bana daha mantikli geliyor. Göl kenari gibi yerlerde suyun altini göstermek amacli kullanim örnegin güzel sonuc veriyor.

Bir adet 10 Stop ND Circular filtrem var. Orta halli bir fiyati vardi. Iyilerde durum nasil bilmiyorum ama benimki renkleri hafiften kizila ceviriyor. Mecburen sonrasinda renk düzeltmesi yapma durumunda kaliyorum. Manzara cekenlerin cantasinda bulundurmasi gereken bir filtredir bana kalirsa.
Teşekkürler @Cankat. UV'nin kalitelisini almadıktan sonra (ki onlarda da nasıl olur bilmiyorum) bahsettiğin kötü durumların hepsi neredeyse her daim olacaktır diye düşünüyorum. Polarize filtreyi tek aradığım yer de yansımaları kesme kısmı, başka şekilde ihtiyaç duymuyorum artık. Filtrelerin yapıldığı camların uzun pozlamada verdiği kendilerine has renkler oluyor. Mesela Lee filtreler genel olarak reçineden yapılıyor ve reçinenin fotoğrafa etkisi ise mavimsi bir ton oluyor. Bendeki 10 stop ND (Zomei)nin verdiği renk ise sarı ile kahverengi arasında. Senin filtreyi gün doğumunda veyahut gün batımında kullanmanı öneririm (henüz denemediysen), merak ettim bak nasıl sonuç verecek. Millet gün doğumu ve gün batımı için ayrıca bi filtre kullanıyor, turuncu - kızıl - kırmızımsı renk falan verenlerinden.
Kare sistem kullanmanın avantajı olarak şunu söyleyebilirim: ND filtrede 10 stopa gerek duymuyorsun çünkü onu ikinci bir filtre olarak kullanıyorsun. 10 stop ND'yi daha önceden almamış olsaydım, hiç ona o parayı vermezdim. Kare sisteme geçmeyi düşünen birisine önereceğim ilk şey dereceli filtre alması olur. Kare sistemin olmazsa olmaz filtresi bence dereceli filtre. Bu, ne tür fotoğraflar çektiğine göre değişmekle birlikte SGND de olabilir HGND de. Ben softunu kullanıyorum ama hard olanını da almayı düşünüyordum ki dolar coştu emo56 kare sisteme dalınca anlıyorsun ki fotoğrafı photoshopta değil de çekimi yaptığın süreçte tamamlıyorsun, photoshopa çok az işlem kalıyor, tabi bu benim düşüncem. Tabi şöyle de bir durum var, bu filtreler az buz para değil emo56 ama nelere para vermedik ki diye de kendimi avutuyorum emo82

Daha ayrıntılısını, konunun ileri safhasında yazacağım o yüzden daha fazla girmeyeyim emo82
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti AliZafer mesajı için:
jantymans (Pzr May 03, 2020 1:27 pm)
Değerlendirme: 12.5%

Makineler:
_nikon Z 6II
_nikon D750

Lensler:
_nikon 16-35mm F/4G
_nikon 35mm F/1.8G
_nikon 50mm F/1.4G
_nikon 85mm F/2
_sigma 105mm F/2.8
_tamron 100-400mm F/4.5-6.3

AliZafer - Flickr

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Teşekkür etti: 192 kez

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Pzt Şub 25, 2019 5:57 am

Konu EKİPMAN ana forumunun altındaki FİLTRELER kategorisinin altına taşınmıştır.
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

Kullanıcı avatarı
AliZafer

Mesaj gönderen AliZafer » Pzr Ara 08, 2019 6:31 pm

Selamlar :d Konuyu açalı epey olmuş, örnekleri yavaştan paylaşalım artıkın değil mi emo26

Saat 05:52'de Samsun ili Atakum ilçesi sahilinde bi taraflarım donarken çekmiştim bu iki fotoğrafı :D iki fotoğrafta da soft dereceli filtreyi (SGND) kullandım ancak 1 numaralı fotoda full nd yokken 1.3sn, 2 numaralı fotoda ise full nd ile 81sn.

1
Before.jpg
Before.jpg (97.38 KiB)
2
After.jpg
After.jpg (60.7 KiB)
Bu ikisi de Giresun merkezde Kumyalı Balıkçı barınağında saat 19:17de çekildi ve makinenin jpeg çıktısını koymak istedim. İki fotoğrafta da 10 stop full ND kullandım ve ikisi de 61snde çekildi. 3 numaralı fotoda SGND filtre yok, 4 numaralı fotoda ise 3 stopluk SGND filtre var

3
Before-61sn.jpg
Before-61sn.jpg (65.44 KiB)
4
After-61sn.jpg
After-61sn.jpg (60.92 KiB)
Tüm fotolarda SGND Filtrenin koyu kısmı gökyüzüne gelecek şekilde ayarlanarak çekilmiştir.
Cag_a_taY (Pzt Ara 09, 2019 6:21 am)
Makineler:
_nikon Z 6II
_nikon D750

Lensler:
_nikon 16-35mm F/4G
_nikon 35mm F/1.8G
_nikon 50mm F/1.4G
_nikon 85mm F/2
_sigma 105mm F/2.8

AliZafer - Flickr

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Teşekkür etti: 192 kez

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Pzt Ara 09, 2019 6:20 am

Eline sağlık kardeşim. Filtre konusunda senden birebir ders almak lazım. Filtre setine ayırmakta olduğun bütçeyi duyunca bile bu işten anladığın belli oluyor :,)

Ben en çok 1 numarayı beğendim. Tam bir uzun pozlama sayılmasa da, doygunluk ve keskinlik açısından en çok hoşuma giden o oldu.

2 numaralı fotoğraf da güzel ama bulutlar bana bir dengesiz geldi. Yani şöyle, sağ taraftaki bulutlarda, sol taraftakilere nazaran daha fazla motion blur var sanki, bu da yordu beni. Bunun için yapabileceğin birşey yokmuş zira rüzgar öyle ve perspektiften ötürü, uzaktaki bulutların hareketi, yakınındakilere nazaran daha yavaş ilerliyor gibi gözükür.

Tekrardan ellerine sağlık. emo5
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Cag_a_taY mesajı için:
AliZafer (Pzt Ara 09, 2019 1:59 pm)
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

Kullanıcı avatarı
AliZafer

Mesaj gönderen AliZafer » Pzt Ara 09, 2019 2:16 pm

Cag_a_taY yazdı:
Pzt Ara 09, 2019 6:20 am
Eline sağlık kardeşim. Filtre konusunda senden birebir ders almak lazım. Filtre setine ayırmakta olduğun bütçeyi duyunca bile bu işten anladığın belli oluyor :,)

Ben en çok 1 numarayı beğendim. Tam bir uzun pozlama sayılmasa da, doygunluk ve keskinlik açısından en çok hoşuma giden o oldu.

2 numaralı fotoğraf da güzel ama bulutlar bana bir dengesiz geldi. Yani şöyle, sağ taraftaki bulutlarda, sol taraftakilere nazaran daha fazla motion blur var sanki, bu da yordu beni. Bunun için yapabileceğin birşey yokmuş zira rüzgar öyle ve perspektiften ötürü, uzaktaki bulutların hareketi, yakınındakilere nazaran daha yavaş ilerliyor gibi gözükür.

Tekrardan ellerine sağlık. emo5
Güzel düşüncelerin ve yorumların için teşekkür ederim @Cag_a_taY abi emo25 1 numara benim de hoşuma gidiyor ancak o fotoğraf için kendime gıcık oluyorum emo47 o fotoğrafı çekmeden önce makineyi farklı bir yerden fotoğrafı çektiğim yere taşımıştım, netlemeyi tam yapamamışım ve fotoğrafa dikkatli bakılırsa netliğinin olmadığı belli oluyor, o manada çok sinirleniyorum kendime çünkü dona dona çektim tüm fotoğrafları :D sabahın o saatinde şortla gitmiştim, o kadar soğuk olacağını hiç düşünmemiştim, bana ders oldu tabi :,)

Bildiklerimi tabi ki de seve seve anlatırım ama bilmediklerim daha fazla ondan eminim :D

2 numaralı fotoğrafta senin de bahsettiğin gibi rüzgar, perspektif ve bulut yoğunluğu farkı o hareketlilikteki farka neden olan şeyler diye düşünüyorum ben de. Uzaktaki bulutlarda etki çok fazla belli olmuyor, daha çok yakındaki ve daha alçaktaki bulutlarda etki belli oluyor. Rüzgar fazla ise şahane sonuçlar çıkıyor ortaya ki burada fena da sayılmazdı diyebilirim :d

Şu bi gerçek ki filtre kullanmanın olumlu etkisi gözle çok bariz bir şekilde görülüyor.
Cag_a_taY (Pzt Ara 09, 2019 2:24 pm)
Makineler:
_nikon Z 6II
_nikon D750

Lensler:
_nikon 16-35mm F/4G
_nikon 35mm F/1.8G
_nikon 50mm F/1.4G
_nikon 85mm F/2
_sigma 105mm F/2.8

AliZafer - Flickr

Kullanıcı avatarı
AliZafer

Mesaj gönderen AliZafer » Pzr May 03, 2020 7:39 am

Fotoğraf Değerlendirme Köşesi bölümündeki kendime ait fotoğraflarda paylaştım gerçi ama bu konuya da ait olduğu için örnek fotoğraflar olarak buraya da koymak istedim.

2018 yılı ağustos ayından aynı günde aynı yerden (Giresun) çekilmiş iki fotoğrafı bıraktım şuracığa emo26 emo87

5 - f/9 | 1/3 sn (3 stopluk soft GND kullanıldı) Çekildiği saat 19:33

Kullandığım filtre 3 stopluk bir GND olsa da filtrenin gökyüzünde bıraktığı etki filtresiz çekildiği taktirde ortaya çıkacak olan fotoğrafa göre çok daha güzel bence, GND filtrenin benim açımdan cazibesi bu diyebilirim.

AZD-7164-1.jpg
AZD-7164-1.jpg (93.03 KiB)

6 - f/7.1 | 160 sn (3 stopluk soft GND + 10 stopluk full ND kullanıldı) Çekildiği saat 19:34

Burada ise sadece 10 stopluk full ND kullanmış olsa idim bu diyafram değeri ile hem 160sn gibi bir süreye çıkamayabilirdim hem de gökyüzünün bu derece koyu olmasını sağlayamayabilirdim (diyaframı kısarak daha uzun sürelere çıkılabilirdi tabi ama ben genelde çektiğim bulutlu gökyüzü fotoğraflarında 120-200sn arası değerler ile elde ettiğim sonuçlardan hoşlanıyorum ve bu değerlere diyaframın çok da kısık olmadığı durumlarda ulaşmak bana daha çok haz veriyor diyebilirim), çekim sonrasında işleme kısmında photoshop ile farkı kapatmak mümkün ancak pozlama süresinin artmasıyla makinenin gözyüzünden depoladığı ışık daha çok olacağı için işleme kısmında ayrıntıları kurtarmak daha zor belki de imkansız olabilir (tabi bu dediğim durumu sadece bu fotoğraf için düşünmeyelim), o yüzden soft GND'yi kullanmanın etkisi olarak söyleyebileceklerim şu ikisi olur: 1 - bilgisayar başında geçireceğimiz işleme süresini azaltıyor 2 - çekim anında ve sonrasında çıkan fotoğrafı kameranın ekranında gördüğümüzde alacağımız hazzı artırıyor (en azından benim aklıma gelen ilk iki şey bu diyebilirim emo26 )

AZD-7165-2.jpg
AZD-7165-2.jpg (58.69 KiB)

İki fotoğraf hakkında kendi görüşüm ise şu: ikisi de ayrı ayrı çok hoşuma gidiyor ancak 160snlik olan fotoğrafta uzun pozlamadan dolayı kompozisyonda yönlendirme çizgilerinin oluşmuş olması beni daha çok cezbetti diyebilirim. Fotoğrafı çekmek için o noktada durmuş olmamın da sonucunu iyi almış olmanın verdiği mutluluk da bu seçimi yaptırıyor olabilir 80)
Makineler:
_nikon Z 6II
_nikon D750

Lensler:
_nikon 16-35mm F/4G
_nikon 35mm F/1.8G
_nikon 50mm F/1.4G
_nikon 85mm F/2
_sigma 105mm F/2.8

AliZafer - Flickr

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Teşekkür etti: 61 kez

Mesaj gönderen ÖzgüR » Cmt May 09, 2020 7:06 am

Ellerine sağlık kardeşim, nefis fotoğraflar. Bence de 2. fotoğraf uzun pozlama etkisini daha iyi yansıtmış. Günümüz koşullarından dolayı sokaklara doluşamıyoruz. Uzun bir süre de öyle olacak gibi. Bence ilerleyen zamanda, insanlar manzara fotoğrafçılığına daha da yönelecek. Kalabalık ortamlardan kaçarak fotoğraf çekmeye çalışacaklar. O yüzden filtreler konusunun ilerde çok daha değerleneceğini düşünüyorum. Çok faydalı bilgiler, ellerine sağlık :)
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti ÖzgüR mesajı için:
AliZafer (Cmt May 09, 2020 7:39 am)
_oly EPM2
_panasonic 100-300 F/4-5.6

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
AliZafer

Mesaj gönderen AliZafer » Cmt May 09, 2020 7:43 am

ÖzgüR yazdı:
Cmt May 09, 2020 7:06 am
Ellerine sağlık kardeşim, nefis fotoğraflar. Bence de 2. fotoğraf uzun pozlama etkisini daha iyi yansıtmış. Günümüz koşullarından dolayı sokaklara doluşamıyoruz. Uzun bir süre de öyle olacak gibi. Bence ilerleyen zamanda, insanlar manzara fotoğrafçılığına daha da yönelecek. Kalabalık ortamlardan kaçarak fotoğraf çekmeye çalışacaklar. O yüzden filtreler konusunun ilerde çok daha değerleneceğini düşünüyorum. Çok faydalı bilgiler, ellerine sağlık :)
Teşekkür ederim @ÖzgüR abi :d salgın süreci bittiğinde insanlar kendilerini dağa taşa vuracak gibi bir durum var senin de dediğin gibi emo26 bolca fotoğraf çekilecek ve çekilmeye çalışılacaktır da. Hangi tarz fotoğraf çekilirse çekilsin, insanlar illa ki filtrelere bulaşıyor emo87 o yüzden ben de konu hep canlı kalacaktır diye düşünüyorum emo25
Makineler:
_nikon Z 6II
_nikon D750

Lensler:
_nikon 16-35mm F/4G
_nikon 35mm F/1.8G
_nikon 50mm F/1.4G
_nikon 85mm F/2
_sigma 105mm F/2.8

AliZafer - Flickr

“FİLTRELER” sayfasına dön