FotodioX Markası, Fujifilm X Serisi için Manuel Lenslere Otofokus Özelliği Getiren Adaptör Çıkardı

Fotoğraf Dünyasından En Yeni Haberler Bu Bölümde
Kullanıcı avatarı
AliZafer

Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Teşekkür etti: 277 kez

FotodioX Markası, Fujifilm X Serisi için Manuel Lenslere Otofokus Özelliği Getiren Adaptör Çıkardı

Mesaj gönderen AliZafer » Cum Mar 13, 2020 8:37 am

Fotodiox PRONTO manuel netleme yapan lenslerin otofokuslu olarak kullanılmasını sağlayan bir adaptör. Hali hazırda Sony ile uyumlu adaptörü satışta olan marka, Fujifilm X serisi makineler için de adaptör çıkardığını duyurdu.

FotodioX_Pronto_Adapter.jpg
FotodioX_Pronto_Adapter.jpg (97.59 KiB)

FotodioX markasının yaptığı açıklama şu şekilde:
  • PRONTO adaptör, Leica M'den Fujifilm X mount'a manuel fokus özelliğine sahip lenslere otofokus özelliğinin eklenmesini sağlamaktadır. Leica M lenslerinizi X serisi makinelerinizdeki adaptöre takın, sonsuza netleyin ve fotoğraflarını çekin. Adaptör, çekim yapacağınız objeye netleme yapabilmek için normal bir otofokus özelliğine sahip lens gibi öne ve geriye doğru hareket eder. Ayrıca ikinci bir adaptör ekleyerek Nikon, Pentax K, M42 ve diğer markaların lenslerini kullanabilirsiniz.

İkinci adaptör takılarak kullanılabilecek uyumlu lens mountları: Nikon F ve G, Pentax K, M42, Olympus OM, Minolta MD, Contax/Yashica, Leica R, M39, DKL ve T-Mount.
Firma, adaptörün çalışma şekline dair anlatımın olduğu videolar da yayımlamış.

Ürünün firmanın kendi sitesindeki fiyatı 349,95 dolares ve şu an için stokta yok olarak görünüyor.

Fiyatı pahalı görünüyor ama manuel lens skalası geniş olan kullanıcılar için mantıklı olabilir diye de düşünmedim değil emo26
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti AliZafer mesajı için:
jantymans (Cmt Mar 14, 2020 2:02 pm) • Cag_a_taY (Çrş Mar 18, 2020 8:00 am) • StreetParrot (Çrş Mar 18, 2020 9:52 pm)
Değerlendirme: 37.5%

Makineler:
_nikon Z 6II
_nikon D750

Lensler:
_nikon 16-35mm F/4G
_nikon 35mm F/1.8G
_nikon 50mm F/1.4G
_nikon 85mm F/2
_sigma 105mm F/2.8
_tamron 100-400mm F/4.5-6.3

AliZafer - Flickr

Kullanıcı avatarı
Cankat

Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Teşekkür etti: 10 kez

Mesaj gönderen Cankat » Cmt Mar 14, 2020 12:52 pm

@AliZafer abi sen bu gidisle gercekten bir youtube kanali ac yada bizim kanala böyle tanitimlar yap yahu :)

Yalniz videoyu görünce deli emin gibi serrefsizim benim aklima gelmisti dedirtti :D fikir güzel, fiyat sanki bir tik pahalica olmus bence. Gerci metabones gibi bu türden adaptörler cok ucuz degil zaten. Fikir güzel, cesitlilik vs de güzel. Adamlar videoda utana sikila sanki itiraf etmis yaptik da daha tam olmadi der gibi, tripod oturmayabilir, video kötü cikabilir diye diye bütün tanitimin yarisini gecirdi :D Bana o yüzden biraz amatörce calisilmis hissi verdi yani yok mudur o alttaki motor kismini daha kücük yapmanin yolu ki cikinti yapmasin.

Derinlemesine inceleme genlir heralde birilerinden yakinda. Sonucta netleme hizi ve tutarliligi önemli.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Cankat mesajı için:
AliZafer (Cmt Mar 14, 2020 4:13 pm)
Değerlendirme: 12.5%
Part Time Mimar, Full Time Fotografci, VizördenBak Canon Elçisi, "The Last of the Aynalılar" emo26

Makine: _canon2 5D Mark III
Lensler: _tamron _canon _samyang
Flaş ve Stüdyo Sistemi: _godox
Tripod: _rollei

Kullanıcı avatarı
AliZafer

Teşekkür etti: 277 kez

Mesaj gönderen AliZafer » Cmt Mar 14, 2020 4:24 pm

Cankat yazdı:
Cmt Mar 14, 2020 12:52 pm
@AliZafer abi sen bu gidisle gercekten bir youtube kanali ac yada bizim kanala böyle tanitimlar yap yahu :)
Youtube kanalı mevzusunu okuldan hoca arkadaşlarla 2 senedir konuşuyoruz ama bi türlü başlatamadık :,) ürün tanıtımı bile yapsak baya video olurdu deyip deyip duruyoruz :,) :,) :,) görünen o ki başlamayız da :,) :,) :,) ayrıca, düşüncen için de teşekkür ederim kardeşim
Cankat yazdı:
Yalniz videoyu görünce deli emin gibi serrefsizim benim aklima gelmisti dedirtti :D fikir güzel, fiyat sanki bir tik pahalica olmus bence. Gerci metabones gibi bu türden adaptörler cok ucuz degil zaten. Fikir güzel, cesitlilik vs de güzel.
ahahaha aynı şeyi ben de düşünmedim değil emo87 bu tarz adaptörler piyasada hep olsa ve de fiyatları da genel manada ulaşılabilir şekilde olsa dadından yinmez emo25

Cankat yazdı:
Adamlar videoda utana sikila sanki itiraf etmis yaptik da daha tam olmadi der gibi, tripod oturmayabilir, video kötü cikabilir diye diye bütün tanitimin yarisini gecirdi :D Bana o yüzden biraz amatörce calisilmis hissi verdi yani yok mudur o alttaki motor kismini daha kücük yapmanin yolu ki cikinti yapmasin.

Derinlemesine inceleme genlir heralde birilerinden yakinda. Sonucta netleme hizi ve tutarliligi önemli.
Adamlar sitelerinde video koymuşlar ama videoların tarihlerine bakınca 2017de siteye yüklendiğini gördüm, yani aslında yeni bir video yok (en azından ben öyle anladım :,) )

Yeni bir tanıtım videosu gelir inşallah. Ya da farklı markalar da bu tarz ürünler çıkarıp skalayı genişletse fena da olmaz yani emo26
Makineler:
_nikon Z 6II
_nikon D750

Lensler:
_nikon 16-35mm F/4G
_nikon 35mm F/1.8G
_nikon 50mm F/1.4G
_nikon 85mm F/2
_sigma 105mm F/2.8
_tamron 100-400mm F/4.5-6.3

AliZafer - Flickr

Kullanıcı avatarı
StreetParrot

Teşekkür etti: 122 kez

Mesaj gönderen StreetParrot » Çrş Mar 18, 2020 9:52 pm

Bunu Pentax 1987 yılında yaptı. Tam olarak bu işi yapan bir adaptör değil asıl işi 1.7X T.C. ama aynı manada manuel lensleri AF özelliği katıyor. Çalışma mantığı videodan izlediğim kadarıyla aynı.
https://www.pentaxforums.com/lensreview ... apter.html

Türkiyede 2-3 ay önce 2. el 700TL ye satılıyordu.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti StreetParrot mesajı için:
AliZafer (Çrş Mar 18, 2020 11:25 pm)
Değerlendirme: 12.5%
Obsesif-Depresif-Pentaxian emo26

“HABERLER” sayfasına dön