Stock (Stok) Fotoğrafçılık Nedir, Başlangıç Rehberi, Sohbet, Soru-Cevap

Havadan Sudan Muhabbet Edebileceğiniz Konudur
Kullanıcı avatarı
yasinemir

Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Teşekkür etti: 3 kez

Mesaj gönderen yasinemir » Cum Oca 11, 2019 3:12 pm

Öncelikle stock fotoğrafçılığın ne olduğundan başlayalım. Her ne kadar, daha çok stock fotoğrafçılık olarak anılsa da aslında herhangi bir içerik, video, ses, tasarım, çizim gibi diğer türde içerikler de stock içerik olarak kullanılabilir. Peki nedir bu, kim alıyor, nerede kullanıyor?

İçeriği üretirken kendinize “Bu içeriği nerede kullanabilirim?” diye sorduğunuzda, karşılığında aklınıza gelen her şey kullanım sebebi olur. Bu tarz içerikleri genelde web siteleri, bloglar, haber siteleri, düşük-yüksek bütçeli kurumlar reklam amaçlı veya herhangi başka bir içerik üreten diğer artistlerin destek amaçlı ihtiyaç duyduğu içerikler olabilir.

Bu platformlardan ikiye ayırarak bahsedebiliriz.

1- Microstock web siteleri ismi altında, milyonlarca içeriği barındıran ve genelde satış başına diğer tür sitelere göre daha az getirisi olan fakat satış miktarı yüksek olan siteler. Saçma sapan stock fotoğraflara denk geldiyseniz eğer genelde bu sitelerden çıkar :)

2- Creative Premium Stock ismi adi altında genelde kullanıcılar exclusive olarak paylaşım yapar (buraya değineceğim birazdan), satış rakamları az olmasına rağmen satış başına gelir Microstock ajanslara göre çok daha yüksektir.

Burada hangi tür ajanslar ile çalışmak istediğiniz tamamen size kalmış olmakla beraber, Microstock ajanslarda satış yapmaya başlamak diğer Creative Premium (CP) ajanslara göre çok daha kolaydır, hemen hemen her şeyi kabul ederler. CP ajanslar ise genelde “benim içeriklerim en güzelleri, en sanatsalları olmalı" deyip çok çalışmanızı reddedebilir, hatta sizi üyeliğe bile kabul etmeyebilir, hatta ve hatta katılımcılarını kendi seçip davet eden ajanslar da bulunmakta.

Gelelim üyelik çeşitlerine, daha sonra kazanç türlerine ve içeriklere değineceğim.

Birçok ajansta Exclusive ve non-Exclusive olmak üzere iki tür üyelik vardır. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere eğer Exclusive Artist iseniz başka herhangi bir platformda satış yapamazsınız. Bunun karşılığında ise site size normal üyelere kıyasla daha çok komisyon verir. Bazı sitelerde eğer exclusive iseniz içeriklerinizin fiyatı da artıyor.

Non-Exclusive üyeler ise tam tersi, bu tarz üyelikle içeriklerinizi istediğiniz platforma atabilirsiniz, hiçbir kısıtlama olmadan, Exclusive üyeliğe kıyasla komisyon oranı daha düşüktür.

Kazanç türlerinden bahsedersek, neden böyle bir şey dedim çünkü her sitede satış türünüze göre, alıcının içeriği lisanslama türüne göre fiyatlar dolayasıyla kazançlarınız değişir.

İlk olarak komisyonlarınızdan başlamak gerekirse, son bir yılda yaklaşık 10-12 denediğim ajansı kıyaslarsam ortalama %25-30 komisyon oranı vardır, bazı birkaç siteden örnek vermek gerekirse:

- istock %15 (non-exc)
%25-45 (exc) sene sonu hedeflenen rakamlara ulaşırsanız komisyon oranınız artıyor.
- Shutterstock %33+ hedeflenen kazanç miktarına ulaşırsanız aynı şekil komisyon oranı artıyor.
- Adobe Stock %30+
- Alamy %40-50
- Pond5 %50

Eğer ayrıntılı bir şekilde kazanç oranlarını incelemek isterseniz: https://dropstock.io/ultimate-list-of-s ... o-agencies

Subscription - Abonelik: En yaygın olan satış türüdür. Genelde minimum kazanç fakat yüksek satış miktarı.

Single Sale - Tek satış: Abonelik olmadan yapılan tekil satışlar

Extended License - Genişletilmiş Lisans: İçeriğin kullanılmak istenilen yerine göre bazen alıcı genişletilmiş lisans ile almak zorundadır, genelde kitap kapağı, baskı, sınırsız kullanım vs. En çok getirisi olan lisans türüdür, yine belirlenen komisyon ile beraber normal satışlara kıyasla çok daha yüksek meblağlarda getirisi olur.

Hemen hemen satış türleri bunlar. Ajansa göre bunların incik boncukları, değişik isimleri olabiliyor fakat genelde yapacağınız 3 satış türü bunlardır.

*Küçük bir not bırakayım buraya: Yüklediğiniz içerikler birden fazla kez satılabilir, bu yüzden bir fotoğraftan/videodan sürekli kazanabilirsiniz.

Şu ana kadar ki kısma 101 diyelim :) Piyasanın nasıl işlediği hakkında bir fikir verecektir size. İlerleyen zamanlardaki güncellemelerde hangi içerik nasıl satıyor, hangi sitenin trafiği daha iyi, nereden başlamalı gibi içeriklere değineceğim.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti yasinemir mesajı için:
Cag_a_taY (Sal Oca 22, 2019 11:52 am) • ciddibiri (Pzr Mar 17, 2019 8:12 pm) • AliZafer (Cmt May 09, 2020 8:43 am)
Değerlendirme: 37.5%

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Teşekkür etti: 192 kez

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Cum Oca 11, 2019 4:15 pm

Yasin, ellerine sağlık süper bir yazı olmuş. İnsanların stock fotoğrafa yönelmesine vesile olacak şekilde gaza getirici bilgiler içeriyor. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

Stock fotoğrafçılığı ek gelir amacıyla kullanmak isteyecek bir fotoğrafçı, tabi ki fotoğraflarının kalitesine göre değişir, ama ne kadarlık bir gelir elde edebilir ortalamaya? Bir de yurtdışında paypal sayesinde ödeme sıkıntısı yaşanmıyordur ama Türkiye için bir çözüm var mı acaba?
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

Kullanıcı avatarı
yasinemir

Mesaj gönderen yasinemir » Cum Oca 11, 2019 4:23 pm

Cag_a_taY yazdı:
Cum Oca 11, 2019 4:15 pm
Yasin, ellerine sağlık süper bir yazı olmuş. İnsanların stock fotoğrafa yönelmesine vesile olacak şekilde gaza getirici bilgiler içeriyor. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

Stock fotoğrafçılığı ek gelir amacıyla kullanmak isteyecek bir fotoğrafçı, tabi ki fotoğraflarının kalitesine göre değişir, ama ne kadarlık bir gelir elde edebilir ortalamaya? Bir de yurtdışında paypal sayesinde ödeme sıkıntısı yaşanmıyordur ama Türkiye için bir çözüm var mı acaba?
Tesekkurler abi, vakit oldukca eklemeler yapacagim, kazanclar tamamen iceriklerin icerigine bagli :D kalitesine vs, hersey satiyor fakat hersey cok satmiyor, daha sonra buna da deginecegim ama en cok satan konular derseniz, fotografta lifestyle, business, insan icerikli daha cok, tasarimda ise designerlarin ihtiyaci olabilecegi "library" niteleginde seyler, icon vs, ayrica ozel gunlere dayali icerikler, herkesin yeni yil tasarimi yapacak, yaptiracak vakti veya ozel tasarimcisi yok :D

kazanclara gelince, 10bin fotografi olup aylik 200 dolar kazanip mutlu olan arkadasimda var, 2000 fotografi olup aylik 6k dolari bulan da, tamamen icerik :)

Odeme konusunda Payoneer tercih edilebilir, isterseniz payoneer debit karti ile veya isterseniz direk banka hesabiniza baglayip neredeyse masrafsiz paranizi alabilirsiniz
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti yasinemir mesajı için:
ciddibiri (Pzr Mar 17, 2019 8:12 pm)
Değerlendirme: 12.5%

Kullanıcı avatarı
Denizeri

Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Denizeri » Cum Oca 11, 2019 4:44 pm

Yasin ellerine sağlık. Bu konuda türkçe bir çok dokümanı okuyan biri olarak şunu söyleyebilirim; gerçekten çok çok güzel. Ben grubumuz adına bir kez daha teşekkür ederim.
"En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı."
Ara Güler
_fuji

Kullanıcı avatarı
yasinemir

Mesaj gönderen yasinemir » Cum Oca 11, 2019 4:52 pm

Denizeri yazdı:
Cum Oca 11, 2019 4:44 pm
Yasin ellerine sağlık. Bu konuda türkçe bir çok dokümanı okuyan biri olarak şunu söyleyebilirim; gerçekten çok çok güzel. Ben grubumuz adına bir kez daha teşekkür ederim.
kucuk bir giris yaptim, yazmak yorucu oluyor, belki ilerleyen vakitlerde video ya bile dokebilirim gaza gelirsem

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Teşekkür etti: 61 kez

Mesaj gönderen ÖzgüR » Cmt Oca 12, 2019 6:15 am

Güzel ve bilgilendirici olmuş. Elinize sağlık. 5 sene önce İstocka üye olmuş 7-8 fotoğraf atmıştım. Yazıyı okuyunca aklıma geldi bir bakayım dedim. Üyeliğim duruyor ama fotoğraflarım gitmiş. Çalmışlar benim fotoları :) Şimdi yeniden başlayacağım. Biraz yemek fotoğrafı biraz splash fotoları. Belki üj bej bişey getirir :)
_oly EPM2
_panasonic 100-300 F/4-5.6

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
AliZafer

Teşekkür etti: 277 kez

Mesaj gönderen AliZafer » Cmt Oca 12, 2019 8:22 am

Eline, emeğine ve de ayırdığın zamana sağlık @yasinemir. Stok fotoğraf konusunda sadece birkaç şey okumuş biri olan bana (başlangıç seviyesi diyebilirim) da baya yararlı bir 101 nolu ders oldu :) Güncellemerini ve gelecek yazılarını bekliyoruz :) Seni gaza getirip video çekmeye de itelim :)
Makineler:
_nikon Z 6II
_nikon D750

Lensler:
_nikon 16-35mm F/4G
_nikon 35mm F/1.8G
_nikon 50mm F/1.4G
_nikon 85mm F/2
_sigma 105mm F/2.8
_tamron 100-400mm F/4.5-6.3

AliZafer - Flickr

Kullanıcı avatarı
yasinemir

Mesaj gönderen yasinemir » Çrş Oca 16, 2019 2:45 pm

ÖzgüR yazdı:
Cmt Oca 12, 2019 6:15 am
Güzel ve bilgilendirici olmuş. Elinize sağlık. 5 sene önce İstocka üye olmuş 7-8 fotoğraf atmıştım. Yazıyı okuyunca aklıma geldi bir bakayım dedim. Üyeliğim duruyor ama fotoğraflarım gitmiş. Çalmışlar benim fotoları :) Şimdi yeniden başlayacağım. Biraz yemek fotoğrafı biraz splash fotoları. Belki üj bej bişey getirir :)
neden olmasin, eger shutterstock denemek isteyen varsa aranizda referral link verebilirim belki uj bej de bize gelir emo15

Kullanıcı avatarı
yasinemir

Mesaj gönderen yasinemir » Çrş Oca 16, 2019 2:46 pm

alizafer yazdı:
Cmt Oca 12, 2019 8:22 am
Eline, emeğine ve de ayırdığın zamana sağlık @yasinemir. Stok fotoğraf konusunda sadece birkaç şey okumuş biri olan bana (başlangıç seviyesi diyebilirim) da baya yararlı bir 101 nolu ders oldu :) Güncellemerini ve gelecek yazılarını bekliyoruz :) Seni gaza getirip video çekmeye de itelim :)
Tesekkur ederim, biraz daha gaza gelsem youtube dunyasina girecegim, fakat bir kere denedim salak gibbi hissediyorum kendimi kamera karsisinda konusurken, kendi sesimi de pek sevdigim soylenemez emo13

Kullanıcı avatarı
AliZafer

Teşekkür etti: 277 kez

Mesaj gönderen AliZafer » Çrş Oca 16, 2019 3:11 pm

yasinemir yazdı:
Çrş Oca 16, 2019 2:46 pm
alizafer yazdı:
Cmt Oca 12, 2019 8:22 am
Tesekkur ederim, biraz daha gaza gelsem youtube dunyasina girecegim, fakat bir kere denedim salak gibbi hissediyorum kendimi kamera karsisinda konusurken, kendi sesimi de pek sevdigim soylenemez emo13
Öyle düşünme bence Yasin. Zamanın varsa ya da zaman ayırabileceksen hiç çekinme derim. Ayrıca çoğu kişide de kendi sesini beğenmeme durumu var, ben de dahil emo14
Makineler:
_nikon Z 6II
_nikon D750

Lensler:
_nikon 16-35mm F/4G
_nikon 35mm F/1.8G
_nikon 50mm F/1.4G
_nikon 85mm F/2
_sigma 105mm F/2.8
_tamron 100-400mm F/4.5-6.3

AliZafer - Flickr

“KONU DIŞI SOHBET” sayfasına dön