Shutter Sayısı Fobisi

Havadan Sudan Muhabbet Edebileceğiniz Konudur
bander

Bu Üye f/22 Lens Gibidir..Ne Yazık Ki Sadece 50'nin Altında Mesajı Vardır!
Teşekkür etti: 8 kez

Shutter Sayısı Fobisi

Mesaj gönderen bander » Cum Oca 25, 2019 12:19 pm

Bunun çözümü basit hocam: Filmli SLR. Ben hiç shutter falan sayısı düşünmüyorum, istediğim kadar basıyorum : ))

Şaka bir yana, aynasızlarda pek mesele olmuyor, video sensörü yormuyorsa bildiğim kadarıyla. Ama "ayna" olunca insanın düşünmesi normal tabii.
mahmutyildirim yazdı:
Çrş Oca 23, 2019 2:46 pm
Merhaba

Bir süredir bende takıntı haline geldi. Makinemi aldığımdan 1 ay sonra 2.500 shutterlara ulaştığımı gördüm. Bu hesapla makine bana ancak 3 sene filan dayanır düşüncesi aklıma geliyor. Artık daha korkarak fotoğraf çekiyorum, özgürce makine elimde her tarafı çekmiyorum. :D İleride full frame bir DSLR'a geçmek istiyorum. Mesela 15.000 TL fiyatlı bir makinenin shutter ömrü 100.000 foto olsa çektiğim her fotonun bana 0,15 TL maliyeti olur diye aklımdan geçiriyorum. :D Ben mi paranoyak oldum; sizlerde de var mı bu shutter sayısı korkusu? :D

Pentaxian. Hard Pentaxian.

ciddibiri

Teşekkür etti: 15 kez

Mesaj gönderen ciddibiri » Çrş Kas 06, 2019 5:59 pm

Ayna'nın shutter ile hiç alakası yok. Shutter mekanizması d-slr'da ne ise %100 aynısı aynasızda da var ve çalışma şekli de %100 aynı şekilde. d-slr'daki aynanın var olma gerekçesi lensin gördüğü sahneyi optik vizöre yansıtmak için oraya konulmuş olan fiziksel bir "ayna" olmaktan ibarettir.

Tabi şöyle düşünülür ise dolaylı yoldan ayna mekanizmasının bir çekince olması muhtemeldir... O da mekanik bir aksam aynasızlarda olmayan bir aksam her deklanşöre basılışında çalıştığı için ömrü olan ve eskiyen bir aksamdır ayna da ayrıca. Bu açıdan mesela shutter ömrü bitmeden aynada mekanik bir sorun da ortayaçıkabilir gibi bir risk barındırır d-slr sistemler aynasızlardan fazla olarak.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti ciddibiri mesajı için:
StreetParrot (Cmt Kas 09, 2019 1:15 pm)
Değerlendirme: 12.5%

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Teşekkür etti: 192 kez

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Prş Kas 07, 2019 7:45 am

Evet, aynasız makinelerde shutter'ın bir anlamı yokmuş gibi duruyor ama bu bazı makineler için geçerli değil.

Örneğin Sony A7II modellerinin shutter mekanizması mevcut. Onlarda da aynı DSLR'larda olduğu gibi bir shutter sayısı sorunsalı var. Ayna yok evet ama fotoğraf çekiminde kullanılan bir mekanik sistem mevcut.
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

Kullanıcı avatarı
StreetParrot

Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Teşekkür etti: 122 kez

Mesaj gönderen StreetParrot » Cmt Kas 09, 2019 1:38 pm

İlanlarda sık sık aynasızlar da perde ömrü olmadığı yazılıyor emo76 Sanırım kompak makineler ile karıştırılıyor. Kompak makinelerde aynasız ama onlarda perde sistemi yok. Son gelişmelerden uzak kaldım, tamamen elektronik perde sistemli aynasız üretildi mi bilmiyorum. Üretilmediyse aynalı aynasız arasında fark yok. Hatta ilk aynasızların perde ömrü aynalılara göre daha kısa.
Obsesif-Depresif-Pentaxian emo26

Kullanıcı avatarı
Cankat

Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Teşekkür etti: 10 kez

Mesaj gönderen Cankat » Prş Kas 14, 2019 6:16 pm

Bir de söyle bir durum var. Olaya baska bir perspektifden bakarsak aslinda kimi zaman D-slr makineler perde acisindan avantajli bile olabilir. Söyle ki, firmalarin her bir cihaz icin bictigi perde ömrü var. Bu sayi makinenin dahil oldugu segmente göre 100.000, 200.000 vb. olabiliyor. Yani iki yil olarak belirlenen garanti süresinin haricinde bir de perde ömrüyle ilgili garanti var. Bu da genel olarak üst düzey kamera modellerinde(Canon 5D, 1d serisi, Nikon D7XX yada D8XX vs.) genel olarak daha yüksek ve de örnegin bunlardan biri icin 200.000 perde ömrü garantisi verilmesine ragmen cok hor kullanilmadigi sürece cogu cihaz milyon shutter sayisina rahatlikla ulasabilir. Makineler kullanici gruplari düsünülerek üretildigi gibi planmis eskitme presibi altinda cihazlara bicilen ömür de bir anlamda dogru orantili olarak belirli. O yüzden örnegin aynasiz cihazlarda da A7 serisi mesela cok yüksek sayilara kadar sorunsuz calisabilirken A6000 vb. daha alt segment bir cihazin daha cabuk pes etmesi beklenebilir(illa olacak diye bir sey yok tabi ki). Öte yandan aynasiz cihazlar icin de söyle bir avantaj var. Elektronik shutter denilen sistem ile perdeyi bir kez acmak suretiyle arka arkaya seri cekimler, perdeyi kullanmaksizin yapilabiliyor.

Hepsi bir yana tekrar fobi kismina dönersek aslinda özellikle hobi kullanicisinin shutter fobisi yasamasi pek anlamli degil cünkü söz ettigimiz degerlere ulasmak normal sartlarda en az birkac yil sürer. Elektronik ürünlerin yenilenme hizi ise günümüzde eskiye nazaran oldukca hizli oluyor bu nedenle cihaz yenilmeye de bir anlamda artik daha sik gidiyoruz. Yani cogu zaman 3-4 yil kullanmak amaciyla aldigimiz bir kamerayi tepe tepe kullansak bile muhtemelen shutter mekanizmasindan yana sorun yasama raddesine gelemeden model yenileme düsüncesi hepimizi sariyor. Hepimiz ekipmanimiza deger veriyoruz elbet fakat kullanmak ve de bundan keyif almak icin aldigimizi unutmayip gönlümüzce kullanmak bence daha mantikli :j
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Cankat mesajı için:
Cag_a_taY (Prş Kas 14, 2019 6:28 pm) • StreetParrot (Prş Kas 14, 2019 6:38 pm) • jantymans (Sal Kas 19, 2019 3:42 am) • AliZafer (Prş Kas 21, 2019 9:31 pm)
Değerlendirme: 50%
Part Time Mimar, Full Time Fotografci, VizördenBak Canon Elçisi, "The Last of the Aynalılar" emo26

Makine: _canon2 5D Mark III
Lensler: _tamron _canon _samyang
Flaş ve Stüdyo Sistemi: _godox
Tripod: _rollei

“KONU DIŞI SOHBET” sayfasına dön