Google'de cevap bulamadım lütfen aydınlatır mısınız?

Aklınıza Takılan Soruları Sorup, Cevaplarınıı Aldığınız Alan
Dirty03

Bu Üye f/22 Lens Gibidir..Ne Yazık Ki Sadece 50'nin Altında Mesajı Vardır!
Bu Üye f/22 Lens Gibidir..Ne Yazık Ki Sadece 50'nin Altında Mesajı Vardır!
Teşekkür etti: 0
Google'de cevap bulamadım lütfen aydınlatır mısınız?

Mesaj gönderen Dirty03 » Çrş Nis 05, 2023 5:14 pm

Hepinize merhaba. Biraz tuhaf bir soru olacak belki özür dilerim ama lütfen cevaplarsanız sevinirim. Aradağım cevabı bulamadım herhangi bir yerde.
Ben fotografçı ya da makinesi olan birisi değilim sadece iphone 11 telefonla çekiyorum. Sorum ise şu:
Yüzüme karşıdan gelen ışık altında iphone 11'in ön kamera lensini yüzümün ortası yani burun hizamda tutarak dümdüz vesikalık gibi bir fotograf çekiyorum (kendim çektiğim için kol mesafesinden 40 cm uzaktan diyelim). Yine aynı ışık ve duruşu bozmadan bir arkadaşıma bu sefer arka kamera lensi burun hizamda olacak şekilde 1,5-2 metre uzaklıktan bir fotoğraf çektiriyorum.
Bu iki fotografa baktığımda ön kamera ile çekilen fotografta yüzüm daha ince ve daha uzun çıkarken; arka kameranın çektiği fotoğrafta ön kameraya göre yüzüm daha geniş ve ve dikey olarak da kısa çıkıyor. Yani özetle ön kamerada arka kameraya göre yüzüm yatay olarak daha dar çıkıyor. Bu bir görüntü yanılsaması mı diye bilgisayardan her iki fotografı aynı olacak şekilde büyütüp ölçtüğümde ölçüler farklı çıkıyor yani gerçekten farklı bir yanılsama değil.
Merak ettiğim hangisi daha doğru yüz ebatları bakımından? Soru belki saçma gibi duruyor ama benim için gerçekten önemli cevabınız teşekkür ederim.
Not: Burada güzel çıkma, kötü çıkma, poz vermeden bahsetmiyorum. benim için sadece yüzün yatay dikey ebatları konu.

Kullanıcı avatarı
jantymans

Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Teşekkür etti: 96 kez

Mesaj gönderen jantymans » Cum Nis 07, 2023 9:55 pm

öncelikle bu tip çekimlerde açı ve Lens'in açısı önemlidir. Ön selfie kamerası geniş açıdır bu yüzden sizi ince olarak kaydeder. Arka kamera ise dar açı olduğu için sizi daha geniş olarak kaydeder. Telefonunuzun özelliklerini okursanız. Bunu çok daha iyi görebilirsiniz. [
/Çift 12 MP Ultra Geniş ve Geniş kameralar
Geniş: ƒ/1.8 diyafram
Ultra Geniş: ƒ/2.4 diyafram ve 120° görüş alanı]
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti jantymans mesajı için:
StreetParrot (Cum Nis 07, 2023 10:10 pm)
Değerlendirme: 12.5%

“SORU-CEVAP” sayfasına dön