Elektronik Sigara - Başlangıç Rehberi

Havadan Sudan Muhabbet Edebileceğiniz Konudur
Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY


Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Mesajlar: 552
Kayıt: Pzr Ara 23, 2018 9:51 pm
Konum: İstanbul
Teşekkür etti: 191 kez
Teşekkür edildi: 211 kez
Cinsiyet:
İletişim:

Elektronik Sigara - Başlangıç Rehberi

#1

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Prş Oca 03, 2019 9:37 am


Sigara illetinden bir türlü kurtulamayanlara alternatif olarak geliştirilen e sigaralarla ilgili olabilecek tüm sorularınız için, kanyka niteliğinde yazdığım aşağıdaki yazımı dikkatinize sunuyorum arkadaşlar.


Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_nikon D750 BODY
_nikon 85mm f/1.8G LENS
_sigma 35MM F/1.4 ART LENS
_tamron 15-30MM F/2.8 VC LENS
_vanguard TRIPOD
_godox V860N FLAŞ
_dji PHANTOM 3 PROFESSIONAL DRONE / _dji OSMO GIMBLE CAMERA

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY


Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Mesajlar: 552
Kayıt: Pzr Ara 23, 2018 9:51 pm
Konum: İstanbul
Teşekkür etti: 191 kez
Teşekkür edildi: 211 kez
Cinsiyet:
İletişim:

#2

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Prş Oca 03, 2019 9:44 am


Buhar dünyasına adım atacaksınız ve bildiğiniz ateşli sigaradan uzaklaşarak daha sağlıklı bir hayata yelken açacaksınız..

..açacaksınız da…

…bu kadar çok yeni bilgi ve terimin için kaybolup gitmek varken, korkup hiç başlayamama, ya da aceleci davranıp, yanlış seçimler yaparak kötü tecrübeler yaşama olasılığını nasıl göz ardı edeceksiniz?

İşte bu yazıyı yazmamdaki sebep, buhar dünyasında karşınıza ilk zamanlarda çıkacak bilgileri, olabildiğince sade bir dil ile anlatarak, yazının sonuna geldiğinizde artık ne istediğinizi bilen bir birey haline gelmenizi sağlamaya çalışmak.

Uzun bir yazı olacaktır ama dediğim gibi, olabildiğince basit ve akıcı bir dile ile yazmaya çabalayacağım.

Tüm yeni başlayan arkadaşlara faydalı olması umuduyla.

NORMAL SİGARA MI DAHA ZARARLI YOKSA ELEKTRONİK SİGARA MI?

“Normal sigara mı daha zararlı yoksa elektronik sigara mı?” sorusu ile ilgili karşıt görüşler olsa da, elektronik sigaranın, normal sigara içimine göre daha az zararlı olduğu, kullanıcı yorumlarınca tasdiklenmiş durumdadır.

Normal sigaradan elektronik sigaraya geçiş yapanların tecrübe ettikleri olumlu değişiklikler, sigarayı tamamen bırakan insanlar ile hemen hemen aynıdır. Yani tat ve koku alma duyularında gelişme, daha dinç uyanma vs.

Normal sigarada bir “yanma” eylemi vardır. Dolayısıyla nikotin dışında tütünde bulunabilecek bir sürü yabancı maddenin ısı ile birleşiminden doğacak toksik ve kanserojen madde, duman yolu ile vücuda girer.

Elektronik sigarada ise duman değil buhar vardır. Likit aniden ısınarak buhara dönüşür. Bu ani ısı artışı tabi ki kullanılan likidin içindeki bileşenlerin zararlı hale gelmesine sebep olabilir ancak normal sigaraya nazaran çok daha az bileşene sahip olduğu için, elektronik sigaranın normal sigaraya nazaran çok daha az zararlı olduğu tahmin edilmektedir.

Konu ile ilgili yapılan bilimsel araştırma sayısı çok azdır ve yapılanlar da, piyasada bulunan binlerce likit arasından sadece kısıtlı sayıdakileri ile yapılmıştır. Her ne kadar yapılan bu araştırmalarda elektronik sigaranın negatif etkilerine rastlanmamış olsa da, dünya çapında normal sigaraya nazaran daha az bir kesim tarafından kullanıldığından ve henüz uzun yıllardır piyasada olmadığından, elektronik sigaranın uzun süreli etkileri ile ilgili bir sonuca varmak mümkün olmamaktadır.

ELEKTRONİK SİGARA NEDİR?

Çok basit bir tabirle, elektronik sigara, içindeki pilden güç alarak, haznesindeki likidi buhara çeviren bir alettir.

Elektronik sigaraların içine konulan likit ise genelde en fazla 5 bileşenden oluşur.

1. Propilen Glikol (Araştırırken sıklıkla göreceğiniz kısaltması PG’dir)
2. Gliserin (Araştırırken sıklıkla göreceğiniz kısaltması VG’dir)
3. Su
4. Aroma
5. Nikotin

Bu likitler hazır olarak alınabildiği gibi, elektronik sigara içicileri tarafından evde de yapılabilmektedir. Buna EVYAP denmektedir. İnternette EVYAP ismi ile araştırdığınız zaman konu ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Peki yukarıda saydığım bileşenler nasıl buhara dönüşmekte?

Bir pil var. Bu pil harici veya dahili bir pil olabilir. Pilin içinde olduğu cihaz ise mod. Bu mod farklı farklı cinslerde, renklerde, boyutlarda ve taknolojide olabilir ama özünde aynı görevi görmektedir. Üzerindeki ateşleme düğmesi sayesinde veya sadece ağızlık kısmında bir vakum hissettiğinde (yani siz içmek için çektiğinizde), devreyi tamamlayarak, pilden gelen gücü bir tele aktarır.

PEKİ BU TEL NEDİR?

Bu tel, çeşitli metallerden yapılabildiği gibi, aslında, pamuk etrafına sarılan ve ısındığı zaman, bu pamuğun emmiş olduğu elektronik sigara likidini buharlaştıran bir bobindir. Bu bobinin elektronik sigara dünyasındaki terminolojik karşılığı, Coil'dir.

Coil'in içinden pamuk geçtiğini söyledik ama peki bu pamuğa likit nasıl geliyor?

İşte burada devreye, coilin ve pamuğun içinde bulunduğu, ve likit haznesi olan bir kap devreye giriyor. Bu kaba da atomizer deniliyor.

"Bir de Atomizer mi çıktı?" demeyin :)

Atomizer, sarılı bir telin içinden pamuğun geçtiği bir alandır. Bu sarılı telin uçları, pilden güç alabildiği ayaklara bağlıdır. Telin içindeki pamuk, elektronik sigaranıza koyduğunuz likit tarafından ıslanır. Siz her buhar çekmek istediğinizde ortadaki bu tel ısınır ve ıslak olan pamuğun üzerindeki likidi buharlaştırır. Siz de bu buharı içinize çekersiniz.

Gördüğünüz gibi basit aslında :)

ATOMİZER TÜRLERİ NELERDİR?

Atomizerler 3 ana başlık altında toplanır

1. Kullan-At cinsi atomizerler (Disposable)
2. Tekrar kullanılabilir atomizerler (Reusable)
3. Tekrar yapılabilir atomizerler (Rebuildable)

Kullan At Tipi Atomizerler, telin içinden geçen pamuk kurum kapladıkça ve içilen likidin tadı bozulmaya başlayınca atılan cins atomizerlerdendir. Bu durum gerçekleştiğinde atomizerin kendisine bir şey yapılamayacağından atılırlar ve yerlerine yeni atomizerler konur. Diğer tür atomizerlere nazaran fiyatları ucuz olsa bile, hep değiştirme zorunluluğu, zamanla masrafı arttırmaktadır.

Tekrar Kullanılabilir Atomizerler ise özellikle başlangıç seviyesinde en sık kullanılan atomizer çeşitleridirler. Bu atomizerler içlerinde değiştirilebilir coil’ler yani tel/pamuk mekanizması bulundururlar. Her ne kadar bu tür atomizerler kullan at tipi atomizerlere nazaran daha pahalı olsalar da, daha fazla özelliğe sahip oldukları için tercih sebebidirler. Bu özelliklerden bazıları hava girişi ayarı, cam tüp ve daha fazla aroma ve buhar performansı gibi özelliklerdir. Bu tür atomizerler kolay bir şekilde çıkarılıp yıkanabilir ve iyice kuruduklarından emin olunduktan sonra tekrardan kullanılabilir. Bu özellikleri sayesinde de, zaman içinde kendilerine yapılan masrafı kompanse ederek daha ekonomik bir seçenek halini alırlar.

Tekrar Yapılabilir Atomizerler’e gelecek olursak, bu atomizerler kullanıcı tercihlerine göre farklı avantajlar sağlayabilecek şekilde kişiselleştirilebilirler. Bu tür atomizerler ve kullanımları için gerekli olan ek malzemeleri, anlattığım diğer iki tür atomizere nazaran daha pahalı olsa da, uzun bir zaman dilimine yayıldığında, en hesaplı atomizer olma özelliğine sahiptirler. Kendi coil’lerinizi sarma kısmı belli bir öğrenme sürecini de beraberinde getirir ve bu, bazı kişiler için çok fazla zaman kaybı veya bir anlık aşırı harcama anlamına gelebilmektedir. Oysa ki biraz dikkat, bilgi ve tecrübe ile kurulumları basittir. Farklı rezistanstaki coil’ler, coil kalınlıkları, tel kalınlıkları ve kullanılacak pamuk cinsleri gibi dinamikler, buhar ve aroma performansını doğrudan etkilediğinden, sadece siz kendiniz için en iyi dinamiği bilebilirsiniz. Dolayısı ile, şu kalınlıktaki tel, şu pamuk veya şu kadar sarım gibi kesin bilgiler vermek mümkün değildir. Herkesin farklı buhar zevkleri olabilir. Yine de, genel kabul görmüş ve daha tecrübeli kullanıcılar tarafından olumlu yorum almış markaların tellerini ve pamuklarını kullanmak gerekmektedir. Eğer bu tür atomizerler ile uğraşmak sizi mutlu edecekse, başlangıç için tel (genelde Kanthal veya NiChrome), likit emici materyal (genelde pamuk, silica veya eko-wool) ve kurulumda size yardımcı olacak mini tornavida ya da alyan anahtar (atomizere göre değişir), yan keski, ısıya dayanıklı cımbız ve makas gibi alet edevatlara ve hepsinden de önemlisi, kurulumun güvenli olup olmadığını test edebileceğimiz bir Ohm okuyucu veya Ohmmetre’ye ihtiyaç duyacaksınızdır. Bazı modların üzerinde zaten ohm okuyucu olduğu için, alacağınız cihaza göre bu son söylediğim ürüne gerek kalmayabilir. Tecrübe ile sabittir ki, bu tarz atomizer kullananlar, bunu bırakıp tekrar eski atomizer cinslerine dönmeyi tercih etmezler.

Tekrar yapılabilir atomizerlerin genel ismi RBA'dır. RBA'nın açılımı ise ReBuildable Atomizer'dır.

RBA'lar kendi içinde iki ana grubu ayrılır. Bunlar RDA ve RTA'dır.

RDA da RTA da birebir aynı prensiple çalışırlar. Aralarındaki tek fark, birisinde daha fazla likidi muhafaza edebilecek bir cam tüp mevcuttur, diğerinde ise bu tüp yoktur.

Bu arada bahsi geçen cam veya pleksiglass tüpün buhar dünyasındaki ismi TANK'tır.

RDA'nın açılımı Rebuildable Dripping Atomizer, RTA'nın açılımı ise Rebuildable Tank Atomizer. İçinde "tank" kelimesi geçen atomizer, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, likit muhafaza tüpü mevcut olan modeldir. RDAda ise bu tüp mevcut değildir, onun yerine, sarılı telin içindeki pamuğa likidin damlatılması prensibiyle çalışırlar. Zaten RDA ismindeki Dripping kelimesinin anlamı "damlatmak"tır.

RDA ve RTA'lar neye benziyor öğrenelim;

RDA’larda, RTA’lardaki tank yerine “DripWell” ismi verilen likit damlatma alanları bulunur. Bu dripwell’lerin asıl amacı, sarılan telin içine takılan pamuğun tıkılacağı bir alan yaratmak ve bu alanda, az da olsa likit barındırmak içindir. Bu tarz atomizerlerin negatif yönleri, fazla likit tutmamaları, her 10-15 çekimde bir likidi pamuğa damlatarak pamuğu yine ıslatma yoluyla kullanıma devam etme zorunluluğu ve atomizerin yan yatması durumunda içindeki likidi akıtma durumu gibi durumlardır. Teknolojinin gelişmesiyle akıtma durumu da, likit tutma kapasite sorunu da yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlamıştır. Kimilerine göre RDA’lar devamlı ilgi bekleyen şımarık çocuklar gibi gözükürken, kimileri için de buhar ve aroma canavarlarıdırlar. Her ne kadar yeni pamuk takmak daha temiz bir tat verecek olsa da, RDA’larda pamuk kurumaya başladıktan sonra farklı bir likit denemek mümkündür. Tanklı sistemlerde bu mümkün değildir zira tanktaki likidin öncelikle boşaltılması veya bitirilmesi gerekecektir.

RTA’lar ise RDA atomizerler gibi kendi tel sarımlarınızı yapabildiğiniz ve yine RDA’lar kadar başarılı buhar ve aroma performansı sergileyebilecek atomizerlerdir. Buna ek olarak, farklı aromalı likitleri gün içerisinde içme ihtiyacı hissetmeyenler için, barındırdıkları tank sayesinde daha kullanışlı bir yapıya sahiptirler. Farklı tank kapasiteli modeller mevcuttur.

Elektronik sigarayı ve kullanılan atomizer türlerini genel anlamlarıyla incelediğimize göre, artık bu atomizerlerin kullanılabildiği güç ünitelerine yani cihazlara.....asıl adıyla MOD'lara geçebiliriz..

ELEKTRONİK SİGARA SEÇMEDEN ÖNCE BİLMEMİZ GEREKEN BAŞKA BİRŞEY VAR MI?

Elektronik sigaraların çalışma prensibi pil, atomizer ikilisinin sıvı ile etkileşimi olarak açıklanabilir.

Bu bağlamda, pil atomizere akım verir, bu akım atomizerin içindeki sarılı teli ısıtır, telin içinden geçen pamuk bu ısıya maruz kalır ve RDA’larda üzerine damlatılan veya RTA’lardaki tankın içinden çektiği likidi buharlaştırır. Biz de bu buharı, elektronik sigaramızın veya atomizerimizin en tepesindeki “DripTip” deniilen ağızlıktan içimize çekeriz.

Oluşan buharı içimize çekmenin 2 ana yolu mevcuttur. Birincisi, nargile içer gibi direk ciğere çekme biçimi, ikincisi ise sigara içimi; yani buharı öncelikle ağzımıda biriktirip daha sonra ciğere çekme biçimi.

Çok önemli olmamakla birlikte, buhar dünyasına ait terminolojide karşılaşabileceğiniz için bunların ingilizcelerini de belirtmekte fayda var.

MTL Mouth To Lung yani Ağızdan Ciğere’nin kısaltmasıdır. (Sigara İçimi)
DL Direct Lung, yani Direkt Ciğere Çekimin kısaltmasıdır. (Nargile İçimi)

Bunun dışında aşağıdaki çekim tarzları da mevcuttur;

Hybrid Hit – Bu çekim biçiminde, çekimin ilk yarısında öncelikle buhar ağızda biriktirilir. Çekim aşamasının ortasına doğru elektronik sigaramız ateşlemesini yapmaya devam ediyorken, dudak kenarları hafif aralanarak hava girişine müsaade edilir ve ağızda biriken buharla birlikte, gelmeye devam eden yeni buhar ciğerlere çekilir. Aslında özetinde, MTL ile başlayıp DLH olarak devam eden bir çekim biçimidir.

Snap Inhale – Bu çekim biçiminin Ghost (Hayalet) veya Mushroom Cloud (Mantar Bulut) gibi isimleri de vardır. Burada buhar MTL çekimdeki gibi ağızda biriktirilir. Daha sonradan ağız açılarak buharın dışarı bir top gibi yoğun olarak çıkmasına izin verilir ve buhar dağılmadan direk ciğere geri çekilir. Böylece hem ağızda biriken buharın bıraktığı aroma hem de direkt ciğere çekimin vurumu hissedilir.

French Inhale – Bu çekim biçiminde yine MTL çekimindeki gibi buhar ağızda biriktirilir ve alt çene hafif öne çıkarılarak aralanan dudaklardan buharın yukarı doğru dışarı sızması sağlanır. Bu sızma işlemi sırasında buhar burun deliklerinden ciğere çekilir.

Tüm bu çekim tarzlarını etkileyen faktörler vardır. Bunların başında ağızlık yani DripTip’in türü, tel, nikotin oranı, MOD vs.

MOD’lara detaylıca dalmadan önce DripTip ile ilgili bir bilgiyi paylaşmakta fayda var. DripTip geniş ise DL yani ciğer çekimine daha uygundur. Eğer dar bir ağzı varsa sigara içimi için ideal olabilir. Atomizerin hava kanallarının durumu da gelecek buhar miktarını etkilediğinden, dar DripTip’ler ile geniş hava kanalı kullanıldığı durumlarda da direkt ciğer çekimi yapılabilmektedir ancak çok geniş ağızlı driptipler ile kapalı hava kanalı kullanılan atomizerlerde, sigara içimi şeklinde bir çekim tatminkar bir sonuç vermeyebilir.

Bu bilgiler ışığında, atomizerinizi seçerken, DripTip’ini de içim tarzınıza uygun olarak seçmenizde fayda vardır.

NE TARZ BİR ELEKTRONİK SİGARA ALMALIYIM?

Seçimimiz yapmadan önce aslında 4 farklı çeşit elektronik sigara cinsi olduğundan bahsedebiliriz. Bunlar;

1. Sigara benzeri e-sigaralar
2. Vape Pen e-sigaralar
3. Box Mod e-sigaralar
4. Pod Mod e-sigaralar

Farkları nedir diye bakacak olursak;

Sigara benzeri dediğimiz e-sigaralar, isimlerinden de belli olduğu gibi, normal ateşli sigaralara benzeyen, düşük buhar performansına sahip elektronik sigaralardır.

Bu cins elektronik sigaraların bazıları kullan-at cinsinden, bazıları ise tekrar tekrar şarj ederek kullanılabilir cinsindendir. Yurtdışında çoğu, içinde farklı nikotin oranlarına sahip hazır likitle gelir. Likitlerin konulduğu kısım kartuş gibi düşünülebilir. Likit bittiğinde, kartuş yenisiyle değiştirilir. Kartuş olmayan sistemlerde ise, likit bittiğinde tüm e-sigara çöpe atılır. Her ne kadar alırken çok ucuz gibi gelse de, uzun dönemde, çok fazla paranın çöpe atılması anlamına gelen sigaralardır.

Bu tür e sigaralar düğme yoluyla çalışabildiği gibi, vakumu hisseden dahili çipleri sayesinde, ağızdan çekim esnasında da ateşlemeyi otomatik olarak yapabilmektedirler. Şarj edilebilen dahili pillere sahiptirler.

Vape Pene-sigaralar ise, kendilerine ait tankları olan, genelde günlük pil performansları daha iyi olan ve başlangıç seviye buharcıların yöneldiği modelleri barındıran e-sigaralardır. Bunun dışında, birazdan bahsedeceğimiz box mod kullanan çoğu buharcının da yedek olarak tutmayı tercih ettiği cins e-sigaralardandır. Farklı atomizer başlıkları ile kullanılabilen modelleri olduğu gibi, kendilerine ait, çıkmayan atomizer hazneleri olan modelleri de mevcuttur.

Genelde hazır coil kullanırlar ve bu coiller ömürlerini tamamladıklarında, yenileri ile değiştirilebilir. Daha önceden bahsettiğimiz RDA veya RTA türü atomizerlerdeki tel sarımı ve pamuklama işlemi ile uğraşmak istemeyen ancak yine de güzel bir aroma ve buhar performansı bekleyen tüm buhar meraklıları için ideal cihazlardır. Zaman geçtikçe artık daha ileri seviye cihazlara yelken açmak isteyenler için de, tel sarımı ve pamuklamanın yapılabildiği ufak coiller de bulunabilmektedir. Ürettikleri güç, pillerindeki o anki seviyeye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Dolayısı ile, henüz yeni şarjdan çıkarılmış %100 doluluktaki bir pile sahip vape pen’den alınacak buhar performansı, pil yüzdesinin düşmesi ile birlikte, azalabilmektedir.

Dahili pilli modellerine daha sık rastlanıyor olsa bile, kalem pile benzer harici piller ile de çalışan modelleri mevcuttur.

BOX Mod e-sigaraların bir başka ismi de APV’dir. APV, Advanced Personel Vaporizer kelimelerinin kısaltmasıdır. Yani ileri seviye kişisel buharlaştırıcılar.

Bu e-sigara türleri set halinde gelebildiği gibi sadece mod, yani atomizere güç veren, pil ve ayarların olduğu hazne olarak tek de gelebilmektedir. Aynı Sigara Benzeri ve Vape Pen’de olduğu gibi, Box Tipi e-sigaraların da çok sayıda çeşidi, modeli mevcuttur.

POD-Mod e sigaraların ise SALT Nikotin denilen farklı bir likit kullandığını, bu nikotin'in kana daha hızlı karışması dolayısıyla sigarayı en iyi mimikleyen cins e-sigaralardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Genelde küçüktürler.

Box modların üzerlerine her türlü atomizer takılabilmekte, cihaz üzerinden yapılan dijital ayarlamalar ile, Volt, Watt güçleri değiştirilebilmekte, bu farklı performans ayarları sayesinde, farklı buhar tecrübeleri edinebilmektedir. Bir veya birden fazla harici pil ile çalıştıklarından pil bitme sıkıntısını yaşatmamakta ve kişisel tercihlere göre performans sergilediklerinden usta buharcılar tarafından tercih edilmektedirler.

Bu cihazların hemen hemen hepsinde, pil durumu, çıkış gücü gibi bilgilerin izlenebildiği ufak led ekranlar mevcuttur.

Hangisini seçmeniz konusuna gelecek olursak, Box Mod demekten alıkoyamıyorum kendimi. Çünkü baştaki iki türü seçen ve seven herkes genelde, Box Mod türlerine geçiş yapıyor. Bana göre sigara benzeri olanlardan uzak durmak lazım. Bütçe kısıtlıysa da Vape Pen'lere yönelmede bir sıkıntı yok. Yedek olarak da bir Pod Mod alınabilir ama tabi bunların hepsi sizin kararınız.

Devam Edelim..

VOLT, WATT, OHM, COİL!?!?…ÇILDIRMAK ÜZEREYİM!!!

Çıldırmaya gerek yok. Aslında göründüğünden çok daha basit..Hemen anlatayım;

Pilin ne işe yaradığını hepimiz biliyor olsak da, buhar dünyasında ne işe yaradığını yine de anlatalım.

Dahili veya harici fark etmeksizin, herhangi bir e sigaranın içindeki pil, cihazın güç kaynağı görevini üstlenir ve ihtiyacınız olan Watt veya Voltu size sağlamakla yükümlüdür.

Bir de coil'imiz vardı biliyorsunuz.

Görevi, pilin yarattığı Watt veya Volt akımını, yapısında barındırdığı sarımlar veya başka bir deyişle, loop’lar sayesinde yavaşlatarak, bu akımı ısıya dönüştürerek, e sigaranın içindeki likidi buharlaştırmak.

Coil’lere tekrar geri döneceğiz…

Bir de pamuğumuz vardı...

Ama kendisi herhangi bir pamuk değil. Organik ya da daha doğru bir deyişle kimyasal olarak beyazlatılmamış bir pamuk olması gerekmekte ki e-sigaralarda, zararsız bir şekilde kullanılabilsin.

Görevi, yukarıda belirttiğimiz coilin içinden geçmek, e-sigaranın içindeki likidi emmek ve coil her ısındığında, coil’e temas eden yüzeylerindeki likidin buharlaşmasına olanak vermektir.

Coil konusuna geri dönelim..

Coilin bir ayağı pozitif, diğer ayağı ise negatiftir. Pil volt veya watt ürettiğinde, pilin bir tarafından çıkan akım, coil’in ilk ayağına ulaşır. Bu akım, coil’in öteki ayağından çıkmadan önce ortadaki sarımlardan yani loop’lardan geçmek zorunda kalır. Bunu engebeli bir köprü olara düşünebiliriz. Bu köprü, pilin ürettiği akımı yavaşlatır. Akım yavaşladığı için loop’ların üzerinde ısı meydana gelir ve bu ısı da likidin buharlaşması için en önemli etkendir.

Isıyı meydana getiren akım, köprüyü geçerek, nihayet coil’in öteki ayağına ulaşır ve oradan da, en son durağı olan “pilin öteki ucu”na varır. Böylece elektrik devresi tamamlanmış olur.

E-sigaradaki ateşleme düğmesine her basışta, bu prosedür kendini tekrar eder.

Coil’ler farklı boylarda, farklı tel kalınlıklarında veya farklı sarım biçimlerinde karşınıza çıkabilir.

Coil’in boyutu büyüdükçe, akımı yavaşlatan engebeli köprünün boyu uzar. Yani akım, coil’in bir ayağından öbür ayağına daha yavaş yol alır.

Ayrıca, bir coil’in büyüklüğü , o coil’in rezistansını etkiler. Rezistans; akımın, pilin bir ucundan öteki ucuna varana kadar coil tarafından ne kadar yavaşlatılabildiğinin göstergesidir.

Rezistans kelimesinin buhar dünyasındaki karşılığı ise OHM’dur.

İşte değişken Watt veya değişken Volt olayı burada devreye girer.

Volt veya Watt ayarlarıyla oynadığınızda, coil’e giden elektriğin miktarını ayarlamış olursunuz. Böylece istediğiniz zaman, coil’e daha fazla akım göndererek, tellerin ne kadar ısınacağını ve bu sayede likidi ne kadar çabuk buharlaştıracağını ayarlayabilirsiniz.

Coil’i küçülttüğünüz taktirde, OHM’u azaltarak, daha kısa bir köprüye daha fazla elektrik akımı yollamış, ve coil’in daha da ısınmasına sebep olmuş olacaksınız.

Burada da devreye “Amper” giriyor. Nedir bu amper?

Amper’i, pil üzerindeki basınç olarak düşünebiliriz. Elektrik, yani akım ne kadar hızlı hareket ediyorsa, pile o kadar basınç uyguluyorsunuz, yani pili daha fazla strese sokuyorsunuz demektir. Her pilin, tamamen bitmeden önce kaç amper güç üretebileceği bellidir, işte bu sebepten pil seçerken, yüksek amperli pillere yönelmek doğru bir hareket olacaktır. Ne de olsa, daha yüksek amperli pil demek, gerek coil, gerekse farklı Watt veya Volt kombinasyonlarında, elektronik sigaramızdan daha fazla performans almamız anlamına gelmektedir. Genelde kabul gören, pili 3,70volt ile 4,20volt arasında kullanmaktır.

OHM olayının biraz havada kaldığının farkındayım..Gelin biraz daha detaya girelim;

Elektronik sigaramızı kullandığımızda, ateşleme butonuna basmamızla birlikte, pilimizden çıkan elektrik akımının Coili ısıttığını ve bu sayede, coil’in içinden geçen pamuğun emmiş olduğu likidi buharlaştırdığını belirtmiştik.

Coilin içinden geçen elektrik akımının ne kadar olduğunu ölçen birime AMPER denilmekte. Coil’in içinden ne kadar çok amperde elektrik geçerse, coil o kadar çabuk ısınır. İşte OHM burada devreye girer.

Basit bir dille, OHM, elektrik akımının bir coil içinden ne kadar zor geçtiğinin göstergesidir. OHM ne kadar yüksekse, akımın coil içinden geçmesi de aynı oranda zorlaşmaktadır.

Anlamamızı kolaylaştırmak açısından, elektrik akımını bir bardağın içindeki su, coil’i ise o bardağa koyduğumuz pipet olarak düşünelim;

Eğer coil’imiz ince bir telden oluşuyorsa, akım içinden geçerken daha fazla rezistansa maruz kalacaktır. Yani başka bir deyişle, pipet çok inceyse, suyun geçmesi o kadar zorlaşacaktır. Ancak coil’imiz daha kalın bir telden yapıldıysa, akımın geçmesi çok kolay olacaktır.

Kalınlık dışında, rezistansı etikelyen bir diğer faktör de, telin uzunluğudur. Bu doğrultuda, tel kalın dahi olsa, çok uzun bir telden yapılan, çok sayıdaki loop’a sahip bir coil’den elektrik akımının geçmesi yine zor olacaktır.

OHM ölçülerinden bahsedilirken iki farklı başlık ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Birincisi, OHM, ikincisi ise SUBOHM’dur.

OHM; 1 ve üzeri değerde rezistanstan, SUBOHM ise 1’in altındaki değerdeki rezistanstan bahsetmektedir.

Coil’inizin rezistansı 1 Ohm’un altında olduğunda, coil’den yüksek oranda elektrik akımının kolayca geçtiğini anlayabiliriz. Bu da, cihazınızda kullandığınız Volt’un seviyesine göre de daha fazla buhar performansı almanız anlamına gelmektedir.

Subohm kullanırken, pilinizden seri bir şekilde çok miktarda amper çıkışı, pilinizin patlamasına kadar yol açabilecek problemler doğurabilmektedir. Neyse ki, günümüz elektronik sigara mod’ları, bunu engelleyecek donanımsal ve yazılımsal korumalara sahiptirler. Böylece, sarmış veya takmış olduğunuz coil çok düşük bir Ohm’a sahipse, cihaz hiç açılmamakta veya açılsa bile ateşleme yapmamaktadır.

Özet geçecek olursak;

VOLT pillerinizdeki elektrik akım basıncını ölçer.
AMPER pillerinizden bir anda çıkan elektrik akımının ne kadar çok olduğunu ölçer.
OHM ise, bu elektrik akımının coil’inizden ne kadar zor veya kolay bir şekilde geçtiğini ölçer.

HEPSİNİ ANLADIM DA BU ÖKSÜRÜK NEYİN NESİ, İÇEMİYORUM Kİ BUNU BEN!!!

Okduğum bir makalede e-sigaraya başlayanların yüzde 57'sinin öksürdüğünü okumuştum. O makalede okuduklarımdan edindiğim bilgi ile yardımcı olmaya çalışayım;

İlk başladığında öksürük krizlerine giren bu %57'lik kısmın %93'ü ise artık öksürmüyorlarmış. Bu bilgiler ışığında sorununuzun geçici olduğunu düşünüyorum.

Neden öksürüldüğü ile ilgili olarak Propilen Glikol gösterilmiş. Ancak yapılan detaylı araştırmada esigara kullananların ortalama %10'unun glikole karşı bir duyarlılık gösterdiği ortaya çıkmış.

Tam olarak ismini koyamasalarda, bilim adamları asıl öksürmeninin nedeninin, normal ateşli sigarada bulunan anestetik yani içimi yumuşatan ve kolaylaştıran maddelerin yoksunluğu olduğunu düşünmekte. Bunun için de şöyle bir örnek vermişler; Sigaradaki yanma ile bir samanın yanmasındaki kimyasal reaksiyon aynı ama sigara dumanını içimize çekebilirken saman alevinden doğan dumanı içe çekmek mümkün olmuyor. Bunun nedeni sigarada bulunan anestetik ve antitusivlerin olmaması.

Öksürüğü engellemenin yolları olarak şunları tavsiye etmişlerdi;

1. Ciğer çekimine geçmeden önce sigara tarzı içim denemek.
2. Farklı Nikotin oranlarını denemek. Eğer yüksek nikotin oranlı likit varsa, bunu düşürmek boğaz vurumunu azaltacaktır.
3. PG/VG oranlarını değiştirmek. PG oranı yüksek olan likitlerin de boğaz vurumu fazladır. VG ağırlıklı likitlere yönelinebilir.
4. Öksürük çekiş esnasında değil de veriş esnasında oluyorsa, buharı daha yavaş şekilde vermek iyi olabilir
5. Hem PG hem de VG suyu çektiği için vücudu susuz bırakmamak adına bol su içmek
6. Likitin içine bir iki damla menthol aroması katmak
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_nikon D750 BODY
_nikon 85mm f/1.8G LENS
_sigma 35MM F/1.4 ART LENS
_tamron 15-30MM F/2.8 VC LENS
_vanguard TRIPOD
_godox V860N FLAŞ
_dji PHANTOM 3 PROFESSIONAL DRONE / _dji OSMO GIMBLE CAMERA

Kullanıcı avatarı
Kesim Reyiz


Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Mesajlar: 192
Kayıt: Pzr Ara 30, 2018 1:25 pm
Teşekkür etti: 6 kez
Teşekkür edildi: 41 kez
Cinsiyet:

#3

Mesaj gönderen Kesim Reyiz » Prş Oca 03, 2019 10:21 am


Kullanıcı deneyimi :

o kokulu kavunlu elmalı katkılara hiç girmeyin.
net..
En son Kesim Reyiz tarafından Cum Oca 04, 2019 6:54 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY


Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Mesajlar: 552
Kayıt: Pzr Ara 23, 2018 9:51 pm
Konum: İstanbul
Teşekkür etti: 191 kez
Teşekkür edildi: 211 kez
Cinsiyet:
İletişim:

#4

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Prş Oca 03, 2019 10:36 am


Kesim Reyiz yazdı:
Prş Oca 03, 2019 10:21 am

o kokulu kavunlu elmalı katkılara hiç girmeyin.
net..
Bu konuda şöyle bir durum var..

Aromalar çok şekerliyse böbrek yorabiliyor onun için bol su içmekte fayda var ama sigaradan uzak tutmaya yarıyorsa yine de kaliteli olduğu sürece aromasız likitten bir farkları yok. En güzeli Nbase denilen, kokusuz tatsız likitten kullanmak.
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_nikon D750 BODY
_nikon 85mm f/1.8G LENS
_sigma 35MM F/1.4 ART LENS
_tamron 15-30MM F/2.8 VC LENS
_vanguard TRIPOD
_godox V860N FLAŞ
_dji PHANTOM 3 PROFESSIONAL DRONE / _dji OSMO GIMBLE CAMERA

Kullanıcı avatarı
Kesim Reyiz


Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Mesajlar: 192
Kayıt: Pzr Ara 30, 2018 1:25 pm
Teşekkür etti: 6 kez
Teşekkür edildi: 41 kez
Cinsiyet:

#5

Mesaj gönderen Kesim Reyiz » Prş Oca 03, 2019 10:38 am


yani bence olayı güzelleştirmenin alemi yok, nikotini ziftleniyorsak, fantaziye ne gerek var manasında :)
e sigara araç olmaktan çıkıp amaç olmasın deyu benim derdim..:)

yavuzhalici


Bu Üye f/22 Lens Gibidir..Ne Yazık Ki Sadece 50'nin Altında Mesajı Vardır!
Bu Üye f/22 Lens Gibidir..Ne Yazık Ki Sadece 50'nin Altında Mesajı Vardır!
Mesajlar: 15
Kayıt: Prş Oca 03, 2019 8:18 am
Konum: istanbul
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 1 kez
Cinsiyet:
İletişim:

#6

Mesaj gönderen yavuzhalici » Prş Oca 03, 2019 11:18 am


Cağatay, öncelikle böyle uzun bir yazıyı kaleme aldığın için sabrını ve emeğini kutlarım.

Bu sigara illetine hiç bulaşmadım, canım ara ara istese de bünyem kabul etmedi ki başlamadım. Ama başlayıp da bırakmak isteyenler içinde tam bir savaş olduğunu biliyorum. Kesim'in dediği gibi e-sigara amaç değil de araç olduğu sürece faydalı olabilir, aksi halde onun da bağımlısı olmak içten değil.

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY


Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Mesajlar: 552
Kayıt: Pzr Ara 23, 2018 9:51 pm
Konum: İstanbul
Teşekkür etti: 191 kez
Teşekkür edildi: 211 kez
Cinsiyet:
İletişim:

#7

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Prş Oca 03, 2019 11:23 am


Kesim Reyiz yazdı:
Prş Oca 03, 2019 10:38 am
yani bence olayı güzelleştirmenin alemi yok, nikotini ziftleniyorsak, fantaziye ne gerek var manasında :)
e sigara araç olmaktan çıkıp amaç olmasın deyu benim derdim..:)
Katılıyorum :)
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_nikon D750 BODY
_nikon 85mm f/1.8G LENS
_sigma 35MM F/1.4 ART LENS
_tamron 15-30MM F/2.8 VC LENS
_vanguard TRIPOD
_godox V860N FLAŞ
_dji PHANTOM 3 PROFESSIONAL DRONE / _dji OSMO GIMBLE CAMERA

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY


Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Mesajlar: 552
Kayıt: Pzr Ara 23, 2018 9:51 pm
Konum: İstanbul
Teşekkür etti: 191 kez
Teşekkür edildi: 211 kez
Cinsiyet:
İletişim:

#8

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Prş Oca 03, 2019 3:12 pm


yavuzhalici yazdı:
Prş Oca 03, 2019 11:18 am
Cağatay, öncelikle böyle uzun bir yazıyı kaleme aldığın için sabrını ve emeğini kutlarım.

Bu sigara illetine hiç bulaşmadım, canım ara ara istese de bünyem kabul etmedi ki başlamadım. Ama başlayıp da bırakmak isteyenler içinde tam bir savaş olduğunu biliyorum. Kesim'in dediği gibi e-sigara amaç değil de araç olduğu sürece faydalı olabilir, aksi halde onun da bağımlısı olmak içten değil.
Sana da katılıyorum kesinlikle (y)
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_nikon D750 BODY
_nikon 85mm f/1.8G LENS
_sigma 35MM F/1.4 ART LENS
_tamron 15-30MM F/2.8 VC LENS
_vanguard TRIPOD
_godox V860N FLAŞ
_dji PHANTOM 3 PROFESSIONAL DRONE / _dji OSMO GIMBLE CAMERA

Murat


Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Mesajlar: 70
Kayıt: Prş Oca 03, 2019 6:41 am
Teşekkür etti: 11 kez
Teşekkür edildi: 16 kez
Cinsiyet:

#9

Mesaj gönderen Murat » Prş Oca 03, 2019 6:55 pm


cagatay e- sigaranin whatsapp sohbetlerini hatirliyorum sayenizde uzmani olmustik bu isin , isyerinde millete sizden ogrendiklerimi anlatiyordum, bir ben almadim bu sigaradan😀
_oly _samyang _canon _sigma
Çekiyorsam bir sebebi var emo13

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY


Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Mesajlar: 552
Kayıt: Pzr Ara 23, 2018 9:51 pm
Konum: İstanbul
Teşekkür etti: 191 kez
Teşekkür edildi: 211 kez
Cinsiyet:
İletişim:

#10

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Prş Oca 03, 2019 10:26 pm


Murat yazdı:
Prş Oca 03, 2019 6:55 pm
cagatay e- sigaranin whatsapp sohbetlerini hatirliyorum sayenizde uzmani olmustik bu isin , isyerinde millete sizden ogrendiklerimi anlatiyordum, bir ben almadim bu sigaradan😀
Hahaha iyi de yaptın abicim. Hala ateşli sigaraya devam ediyorsan birkaç fikir verebilirim istediğin zaman
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_nikon D750 BODY
_nikon 85mm f/1.8G LENS
_sigma 35MM F/1.4 ART LENS
_tamron 15-30MM F/2.8 VC LENS
_vanguard TRIPOD
_godox V860N FLAŞ
_dji PHANTOM 3 PROFESSIONAL DRONE / _dji OSMO GIMBLE CAMERA

Cevapla

“KONU DIŞI SOHBET” sayfasına dön