Fujifilm X-T30 Stüdyo Test ve Genel Bir Yorum...

Aynasız Makineler İle İlgili Aradığınız Tüm Bilgiler Bu Başlıkta
ciddibiri

Bu Üye f/22 Lens Gibidir..Ne Yazık Ki Sadece 50'nin Altında Mesajı Vardır!
Teşekkür etti: 15 kez
Fujifilm X-T30 Stüdyo Test ve Genel Bir Yorum...

Mesaj gönderen ciddibiri » Pzt Nis 01, 2019 1:17 pm

Fujifilm X-T30 iso test fotoğrafları ve bundan dolaylı Fujifilm RAW dosya boyutlarındaki şişme hakkında !..

Önce kaynak :
https://www.dpreview.com/articles/77747 ... test-scene

Şimdi laflar : 80)

Resim ekleme konusunda yaşlılığımla alakalı sorunlar yaşıyor olabilirim ;) kusura bakmazsınız umarım böyle bir link paylaşacağım :
https://instagram.flcj1-1.fna.fbcdn.net ... .fbcdn.net

Benim gözlerime göre Nikon D5600'ün sensörü halen en iyilerden birisi. Nikon D5600'ün çıkış tarihi 2016 senesidir ! Yani en iyi ihtimalle 3 yıl öncesinin teknolojisi ile üretilmiş bir sensöre sahiptir.Siteden bu RAW dosyaları indirip kendiniz de işleyebiliyorsunuz.

Bir de çok ilginçtir bu Fujifilm'ler 56megabyte, 41 megabyte'lik devasa RAW dosyalarını ne sebeple üretirler ?! :-) Hani bir laf vardır ya "Büyüklük önemli değil, işlevi önemlidir" işte burada bunun ispatı da olmuş sanki !.. Öyle azımsanacak bir boyut farkı değil bu. 1 fotoğrafta 20-24 megabyte fazlalık, 1000 fotoğraf çekip arşivlediğinizi düşünün ! 100 tane fotoğrafta 2 gb. fazlalık 1000 tanede 20 gb. fazlalık !..

Başka bir ilginç detay daha göstermek isterim !!! Dikkat ederseniz JPEG'lerin boyutlarında Fujifilm X-T30'un daha ufak boyutlu JPEG'ler ürettiğini göreceksiniz. Buna çok dikkat edin. Çünki hem RAW dosya boyutu en yüksek olan makina bu, buna karşın en düşün JPEG'leri üreten de bu. Bunun sebebini DENOiSE oranını %20 - %80 gibi farklı 2 değerde uyguladığınız kendi fotoğrafınızda da gözlemleyebilirsiniz !!! Yani ? Buradaki kanıt diyor ki bu test fotoğraflarında Fujifilm X-T30 diğerlerinden çok daha yüksek oranda DENOiSE uygulamıştır JPEG aşamasında ama... Çünki unutmayalım JPEG dosya boyutlarına bakalım dedim. Gerçi RAW'larında bile sanki bi denoise uygulanmış gibi keskinlik kaybı gözlemleniyor bu verilere göre.
Bu da benim derlemem-toplamam bu kaynaktan...

Hatta bir de şöyle beyin fırtınası yaptım ama tayfuna dönüştü, hortum çoğunu aldı götürdü !.. Kalanlar bunlar :o

Tersine mühendislik düşünelim bir de !.. Fujifilm'in RAW dosyaları megabyte cinsinden çok büyük yer tutuyorlar demiştik. Bir de buna karşın JPEG dosyaları diğerlerine kıyasla çok daha az yer tutuyor dedik !.. Bunu da RAW işleminde denoise oranını yükselttiğimizde böyle sonuçlandığını kendinizin de deneyimleyip görebileceğinizi belirttik. Peki, eğer aynı megapixelde daha yüksek megabyte'ımız var ise bunun sebebi NOiSE midir ?! Öyle ya, denoise işleminin dijital veriyi çevredeki farklı sayısal değeri olan pixellerle eşleştirmesi = yani böylece toplam dijital dosyada azalan dijital veri sayısı = ufalan JPEG dosyası demek ise... Daha çok farklı pixel verisi içeren dosya da haliyle daha büyük olacaktır. Haliyle bu devasa veriyi dahi RAW'ına belki de denoise müdahalesi ederek kullanıyor olabilir ?!

Dosya boyutu farkını gözlemlemeniz için de şunu paylaşıyım. RAW dosyası ne kadar büyük - JPEG'i ne kadar küçük ! :o
Yine böyle bir resim linki :
https://instagram.flcj1-1.fna.fbcdn.net ... .fbcdn.net

Kullanıcı avatarı
Kesim Reyiz

Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Teşekkür etti: 6 kez

Mesaj gönderen Kesim Reyiz » Pzt Nis 01, 2019 6:18 pm

rawlar o kadar da raw değil, az işlenmiş JPEG, firmalar bir çok veriyi rawın içine atıyor, biz bunları sadece fotoğrafa dair görsel bilgiler sanıyoruz ama zilyon tane bilgi var.

bak mesela
http://exif.regex.info/exif.cgi

şu siteye gir bir foto yükle ne kadar exif bilgisi var gör, zilyon tane.
bir de ekte bir ekran alıntısı var, bu siteye cropla minicik hale getirilmiş bir fotoğraf yükledim ve tadaaa! crop olmasına rağmen fotoğraf eski halini de koruyor,sayfada tek çiçekli halini yüklediğim halde içinden eski orijinal 2 çiçekli halini de gösterdi bana..
dolayısı ile fuji kimbilir ne gereksiz verilerle dosya boyutunu şişiriyor.
Dosya ekleri
Ekran Alıntısı.JPG
Ekran Alıntısı.JPG (142.03 KiB)
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2019:04:01 21:13:10
Image taken on:
Pzt Nis 01, 2019 6:13 pm

ciddibiri

Teşekkür etti: 15 kez

Mesaj gönderen ciddibiri » Pzt Nis 01, 2019 7:02 pm

Kesim Reyiz yazdı:
Pzt Nis 01, 2019 6:18 pm
...
İlginç bir siteymiş ! Teşekkürler... Bu siteyi de gördük. Yani Fuji RAW'ında kimbilir ne hazineler saklıyor ha ?! Belki de bir gün bir yazılımla veya işte Fuji bir kod satarmış "RAW'larımızın hepsi aslında doğal HDR'dir ama bu kodı girince kullanacağınız programla" falan gibi.

O da iyi bir şey değil Fujifilm'in kullanıcının harddisk, SD kart vb. depolama alanlarını delice tüketmesi biraz olsun haksızlık gibi. İşime yaramayan veriyi ne diye yüklüyor bana ? Üstelik bunun muhakkak SD karta yazma hızında vb. de bir zaman farkı etkisi vardır. Öte yandan da buna rağmen seri çekimde hızlı aletler ise(o kadar incelemedim) Fujifilm'in veri iletişim alanında da çok iyi bir teknolojisi var demektir.

“AYNASIZ MAKİNELER” sayfasına dön