Vintage lensleri aynasız makinalarda kullanma

Aynasız Makineler İle İlgili Aradığınız Tüm Bilgiler Bu Başlıkta
Talip Güray

Bu Üye f/22 Lens Gibidir..Ne Yazık Ki Sadece 50'nin Altında Mesajı Vardır!
Teşekkür etti: 0

Vintage lensleri aynasız makinalarda kullanma

Mesaj gönderen Talip Güray » Sal Haz 04, 2019 8:57 pm

Merhaba dostlarım
Bu konuyu günlerdir araştırmama rağmen herhangi bir Türkçe kaynağa rastlamadım, yabancı kaynaklar da tam olarak cevaplayamadı.
Öncelikle ben uzun süren Canon dslr kullanıcığından sonra fujifilm X-T10 ile aynasıza geçiş yaptım. Öyle canon dslrlar gibi ucuz lens bulamayınca insan artık bir lens bulayım da adaptör ile kullanayım yeter moduna giriyor. Araştırmalarım sonucu sadece m42-fx dönüştürücüye rastladım. Şimdi sorularımı sorayım. Emektar üyeler için saçma gelebilir ama amatör biri için içinden çıkması cidden çok güç sorunlar bunlar :
1 - M42 - fx gibi daha kaç adaptör çeşidi var ( ben nk - fx, sigma - fx vb. de duydum lakin sigmanın da bir çok çeşit lensi var hepsi bu adaptörle fujifilme olmayacaktır)
2 - Adaptörler ile kullanımda otofokus şansımız var mı
3 - Her bulduğum ikinci el lensi alıp adaptör ile makineme bağlayıp gönül rahatlığıyla kullanabilir miyim
4 - Son olarak lens - adaptör ikilisi olarak en iyi fiyat/performans hangisinde sağlarım naçizane önerilerinize ihtiyacım var.

Cevap veren ustalarıma şimdiden canı gönülden teşekkür ediyorum

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Teşekkür etti: 192 kez

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Çrş Haz 05, 2019 6:59 am

Konu ile ilgili acayip bilgi sahibi arkadaşlar var, en kısa zamanda sorunuz yanıtlanacaktır emo5
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

Kullanıcı avatarı
Denizeri

Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!

Mesaj gönderen Denizeri » Çrş Haz 05, 2019 7:25 am

Merhaba.
Fuji makinanız ile uygun adaptör kullanmanız halinde, diyafram halkası bulunan her lensi, manuel olarak kullanabilirsiniz. Lens bayonet uyumluluğu kadar ??? to fuji-x adaptör bulunmaktadır. Forum içinde bu konuyla ilgili olarak yazdığımız ayrıntılı bilgi içeren makaleler mevcut. Bunlardan faydalanabilirsiniz.
Lensin manuel olarak kullanılması demek, o lenste auto focus, titreşim engelleme gibi özelliklerin kullanılamaması demektir. Bunları da mümkün kılan viltrox gibi çipli ve optik düzeneğe sahip pahalı adaptörler de var. Ancak, bunlar hem çok pahalı, hemde her bayonet için üretilmemiş durumda. Bu nedenle, tamamen mekanik olan ucuz adaptörlere yöneliyoruz.
Bir adaptör ile vintage yada yeni bir lensi manuel olarak kullanmamız için ön koşul, o lensin üzerinde diyafram halkası bulunması olacaktır. Çünkü, diyaframı el ile ayarlayacağız.
Peki fuji makinemizda, vintage bir lensi manuel olarak kullanmak için ne yapacağız.

- makinanın on yüzünde bulunan s/c/m anahtarını m yani manuel konumuna getireceğiz.
- makinanın menusu içinden, düğme ve kadran ayarları bölümüne girip, burada ilerleyerek, karşımıza çıkan, objektifsiz kullanım seçeneğini aktif hale getireceğiz.
- bunun sonrasında, yine menü içinde yer alan focus assist, yani focus yardımı menüsünde, bizim için en uygun olan yardım ayarı ne ise onu seçeceğiz. Burada makina bize 3 farklı assist seçeneği sunuyor. Ben, tepe noktası aydınlatma, kırmızı renk ve yüksek kontrastı kullanıyorum.

Sonrası ise, el ve göz koordinasyonunuza ve zaman içinde lens üzerinde bulunan focus mesafe skalasını kullanma alışkanlığınızın gelişmesine bağlı.

Umarım cevap yeterli olmuştur. Soracağınız her soruya bilgim dahilinde cevap vermeye çalışacağım.

Iyi bayramlar.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Denizeri mesajı için:
jantymans (Çrş Haz 05, 2019 7:33 am) • AliZafer (Çrş Haz 05, 2019 7:41 am)
Değerlendirme: 25%
"En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı."
Ara Güler
_fuji

Kullanıcı avatarı
Denizeri

Mesaj gönderen Denizeri » Çrş Haz 05, 2019 7:30 am

Pardon, belirtmeyi atlamışım. Ben manuel lens kullanımında, extrem koşullar yada isteklerim söz konusu değilse, iso değerim 200, enstantane tekerleğim ise A yani auto konumunda oluyor. Böylece, sectigim diyafram değerine göre, makine uygun enstantane ataması yapıyor.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Denizeri mesajı için:
jantymans (Çrş Haz 05, 2019 7:33 am)
Değerlendirme: 12.5%
"En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı."
Ara Güler
_fuji

Kullanıcı avatarı
Denizeri

Mesaj gönderen Denizeri » Çrş Haz 05, 2019 7:37 am

viewforum.php?f=81

Buradaki makaleleri okuduğunuz takdirde, birçok sorunuza cevap bulabilirsiniz.
Ara Güler
_fuji

Semih

Mesaj gönderen Semih » Cum Haz 07, 2019 12:13 pm

Talip Güray yazdı:
Sal Haz 04, 2019 8:57 pm
Merhaba dostlarım
Bu konuyu günlerdir araştırmama rağmen herhangi bir Türkçe kaynağa rastlamadım, yabancı kaynaklar da tam olarak cevaplayamadı.
Öncelikle ben uzun süren Canon dslr kullanıcığından sonra fujifilm X-T10 ile aynasıza geçiş yaptım. Öyle canon dslrlar gibi ucuz lens bulamayınca insan artık bir lens bulayım da adaptör ile kullanayım yeter moduna giriyor. Araştırmalarım sonucu sadece m42-fx dönüştürücüye rastladım. Şimdi sorularımı sorayım. Emektar üyeler için saçma gelebilir ama amatör biri için içinden çıkması cidden çok güç sorunlar bunlar :
1 - M42 - fx gibi daha kaç adaptör çeşidi var ( ben nk - fx, sigma - fx vb. de duydum lakin sigmanın da bir çok çeşit lensi var hepsi bu adaptörle fujifilme olmayacaktır)
2 - Adaptörler ile kullanımda otofokus şansımız var mı
3 - Her bulduğum ikinci el lensi alıp adaptör ile makineme bağlayıp gönül rahatlığıyla kullanabilir miyim
4 - Son olarak lens - adaptör ikilisi olarak en iyi fiyat/performans hangisinde sağlarım naçizane önerilerinize ihtiyacım var.

Cevap veren ustalarıma şimdiden canı gönülden teşekkür ediyorum
Deniz abiye ek olarak; AF adaptörler tabi ki de var ama çok pahalılar ve çok başarılı değiller. AF adaptörler manuel lensler ile çalışmıyor lensin AF yapabilmesi gerekiyor. Mesela Canon EF lensleri Fuji X gövdede AF özelliği ile kullanabilmek için bu adaptör var;

https://www.novafotograf.com/urun/viltr ... nt-adaptor

Manuel lensleri AF olarak kullanabileceğiniz bir adaptör var aslında ama yanlış hatırlamıyorsam o adaptör sadece Sony Alpha için yapıldı ve Leica M mount lenslere AF özelliği kazandırıyor(Leica M lensler gövdelerden daha pahalı genelde).

Kullanıcı avatarı
StreetParrot

Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Teşekkür etti: 122 kez

Mesaj gönderen StreetParrot » Pzt Haz 10, 2019 11:46 am

Pentax’da 1987 yılından beri manuel lensleri AF olarak kullanan bir dönüştürücü var. Üretiminin asıl amacı TC olmak. Odağı arttırmanın yanında manuel lensleri af ye de dönüştürüyor ama kullananlar af için çok verimsiz, TC olarak iyi olduğunu söylüyorlar. https://www.pentaxforums.com/lensreview ... apter.html
Obsesif-Depresif-Pentaxian emo26

“AYNASIZ MAKİNELER” sayfasına dön