Hangi Lensi Almalıyım ?

Lensler/Objektifler İle İlgili Aradığınız Tüm Bilgiler Bu Başlıkta
Kullanıcı avatarı
KeReM

Bu Üye f/22 Lens Gibidir..Ne Yazık Ki Sadece 50'nin Altında Mesajı Vardır!
Teşekkür etti: 21 kez
Hangi Lensi Almalıyım ?

Mesaj gönderen KeReM » Pzr Mar 10, 2019 4:55 pm

Üstadlarım tekrar merhaba. Tanışma konumda bahsettiğim gibi fotoğrafçılık ve makineler konusunda çok yeniyim. Başlangıç için yeterli olur diye bir arkadaşımdan 1200d aldım ama sonra baktım ki yakın fiyata daha üst seviyede makineler alabiliyormuşum 🙂 Şuan için tam olarak çözmeden makinemi değiştirmeyi düşünmüyorum. Fakat çektiklerimden zevk alabilmek için 18-55 in yanına yeni bir lens almak istiyorum ama makineyi alırken yaptığım hatayı tekrar yapmak istemiyorum. Bu nedenlere sizlere danışmanın doğru olacağını sanıyorum.

Kuşları, sincapları vs. çekebileceğim zoomu yeterli olacak ama manzara fotoğrafı çekeceğim zamanda beni zorlamayacak bir lens arıyorum. Biliyorum hepsi bir arada olmaz ama en azından şu lens ile başla diyebileceğiniz bir lens vardır diye düşünüyorum.

Arkadaşlarımdan ve araştırmalarımdan 18-135, 55-250, 75-300, 18-200 gibi lenslerin başlangıç için uygun olacağını öğrendim ama bunlardan birini mi almalıyım yoksa başka bir öneriniz var mı?

Şuan için ileri seviye bir makine ve lens almak istemiyorum, çünkü bir heves ekipmanı alıp kenarda çürümesinide istemiyorum. Yanlış düşünüyorsam sizler beni yönlendirin.

Konuyu yanlış yere açmamışımdır umarım. :S

Kullanıcı avatarı
jantymans

Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Teşekkür etti: 96 kez

Mesaj gönderen jantymans » Pzt Mar 11, 2019 4:09 am

Uzakları yakın etmek diğer adı ile zoom lensler ilk başta kızmaca darılmaca yok :) Birilerinin aklına uyarak lens ve makine alıyoruz.Başlangıç seviyesi olarak en son model fotoğraf makinesi de alsan belirli bir zaman sonra sana yetersiz gelecektir.
İlk fırsatta hangi marka fotoğraf makinesi ile devam edeceksiniz buna karar vermeniz gerekli.Canon ile devam edeceksen sana 18-135 ideal gibi duruyor alım satımı kolay ve alım satımda seni zarara uğratmaz ve mümkünse is (image stabilization) olan modelleri alman. 2.lens olarak düşünüyorsan 70-300 ama tamron düşünmeni tavsiye ederim.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti jantymans mesajı için:
KeReM (Pzt Mar 11, 2019 4:31 am)
Değerlendirme: 12.5%

Kullanıcı avatarı
KeReM

Mesaj gönderen KeReM » Pzt Mar 11, 2019 4:43 am

Darılmaca gücenmece yok tabiki :)) tavsiye ala ala birgün tavsiye etmeyi de öğreneceğiz. İlk yaptığım hatayı tekrar yapmamak için açtım zaten konuyu. Aslında ilk makineyi alırken bir sonraki sefer aynasızlara geçmeyi düşünüyordum ama şuan bu düşüncemden vazgeçtim. Canon dslr modellerinden devam etmeyi düşünüyorum. Tabi önce gerçekten ne çekmek istediğimi tam olarak oturtmam gerekli. Mesela şuan kompozisyon konusundada sıkıntılar yaşıyorum ama ne kadar çok fotoğraf çekersem o kadar kolay aşacağımı düşünüyorum. Bir sonraki seviye iyi bir makine alacağım zaten, onu da burdan yazar danışırım büyük ihtimalle.

İlk lens olarak 18 - 138 yazmışsınız 18-135 olacak sanırım değil mi. Bildiğimden değil öyle bir lens çıkmadı aramalarda 😀 image stabilization olduğunu İS yazan modellerden anlıyoruz değil mi?

Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Tavsiye ve eleştirilerinizi her zaman beklerim.

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Teşekkür etti: 61 kez

Mesaj gönderen ÖzgüR » Pzt Mar 11, 2019 6:09 am

Selamlar.İmaj kalitesi olarak en iyi 18-135 duruyor lakin o lensle kuşları,sincapları çekmeniz epey zor. Sizin gövdenizde 135mm,200mm gibi çalışır.200mm ile kuş çekmek zordur biraz.O yüzden tamron 70-300 bence daha iyi seçenek gibi.300mm sizde 460mm gibi çalışır ki bu açı ile kuş da sincap da çekebilirsiniz. Tamron 70-300 kullanan arkadaşlar oldu forumda. @AliZafer ve @Murat abi kullandı bildiğim kadarıyla. Onlar daha detaylı bilgi vereceklerdir muhakkak. Canon'un 70-300ü de iyi lenstir.Özellikle 2. versiyon olan dijital göstergelisi kalbur üstüdür. Canon kullanırken bir ara düşünmüştüm. Burada fiyat da önemli tabi. Sıfırı 2900 lira ama IS dediğimiz titreşim engelleme var ve Nano diye geçen daha ufaltılmış boyutlardadır. Genelde fiyat olarak makul olan zoom lenslerin netleme sıkıntıları vardır. Sıfırı 1000 liranın altındakilerde hem netleme hem de imaj kalitesi sıkıntısı vardır maalesef. Yani kıssadan hisse, Çok uyguna bir lens alıp kahır çekmektense, imkan varsa kalbur üstü bir lens almak daha mantıklıdır her zaman için.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti ÖzgüR mesajı için:
KeReM (Pzt Mar 11, 2019 7:20 am) • AliZafer (Pzt Mar 11, 2019 8:06 am)
Değerlendirme: 25%
_oly EPM2
_panasonic 100-300 F/4-5.6

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
Kesim Reyiz

Teşekkür etti: 6 kez

Mesaj gönderen Kesim Reyiz » Pzt Mar 11, 2019 6:28 am

tamron 70-300 güzellenstir, kuş ay atmaca herşey çeker ama manzaraya bir şey sığmaz onda. 18-55 manzara için yeterli zaten bence..
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Kesim Reyiz mesajı için:
KeReM (Pzt Mar 11, 2019 7:20 am)

Kullanıcı avatarı
KeReM

Mesaj gönderen KeReM » Pzt Mar 11, 2019 7:26 am

Cevaplar için teşekkür ederim. 70 - 300 ile başlamak şuan için en mantıklısı o zaman. Peki lenslerde sıfır mı tercih etmeliyim yoksa ikinci el almak mantıklı mı?

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Teşekkür etti: 192 kez

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Pzt Mar 11, 2019 8:07 am

Güvenilir ve referansı olan kişilerden ikinci el almakta bir sıkıntı yok ama piyasa çakal kaynıyor. Tertemiz lensler olabildiği gibi, tertemiz görünümlü dağılmış lensler de var. Bu forumda öyle lensler döndü ki, cincik gibi.

En güzeli alacağınız ikinci el lensi deneyip görerek almak. Ya da etrafınızda anlayan varsa onunla gidip bakmak. Sıfırına para vermenizi tavsiye etmiyorum çünkü sıfır lense verdiğiniz parayla, ikinci elde daha güzel bir lens almanız mümkün.

@jantymans abimizin yazdığı şu konuyu okumanızı tavsiye ederim, içinde Lens alımı ile ilgili kısım size baya bir yardımcı olacaktır. emo5

viewtopic.php?f=120&t=122
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Cag_a_taY mesajı için:
KeReM (Pzt Mar 11, 2019 8:19 am)
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

Kullanıcı avatarı
KeReM

Mesaj gönderen KeReM » Pzt Mar 11, 2019 8:19 am

Teşekkür ederim konunun çok işime yarayacağı kesin. Türkiye’ye döndüğümde bulunduğum ilden bakmak çok daha mantıklı olacak o zaman. Kıbrıs’ta maalesef çok alternatif yok. Birde konuda 70-300 eleştirilmiş sanırım :d 70-300 e karar vermeden biraz daha fikir sahibi olmam çok daha iyi olacak.

Kullanıcı avatarı
AliZafer

Teşekkür etti: 277 kez

Mesaj gönderen AliZafer » Pzt Mar 11, 2019 8:23 am

Tamron 70-300mm'nin iki modeli var, birisi VCli olanı (yani Canonda IS, Nikonda ise VR olarak düşünebilirsiniz bunu) diğeri ise VCli olmayanı. Tüm markalarda olduğu gibi Tamronda da titreşim azaltma işin içine girince tabi fiyat da artıyor. Tamron'un Nikon uyumlu olan VCli VCsiz olan modellerini kullandım, kesinlikle VCli olanını öneririm çünkü mm arttıkca titreme artacak ve titreşim azaltma olmayan bir lens için perde hızını artırmak gerekecek, bu da ortam koşullarına göre bizi ISO'yu artırmaya itebilir. ISO artırımı da kullanılan değere göre kumlanmaya neden olabilir. O yüzden VCli olanını alırsanız (ki VCsiz olana göre biraz pahalıdır) daha rahat edersiniz diye düşünüyorum. Az önce de belirttiğim gibi, ben Nikon uyumlu olanını kullanıyorum ve çok da memnunum. Canon uyumlu olanını arkadaşımda kullanmıştım ancak Nikon uyumlusu kadar tat vermemişti. Her lens bir olmuyor tabi, hepsi aynıdır diyemem. Tamron 70-300mm olacağına karar verirsen internette Canon uyumlu VCli olanlarının yorumlarına bakmanı ve mümkünse deneyebileceğin bir yere gidip ilk elden tecrübe etmeni öneririm.

Kendin de yazmışsın, insan başlarda her şeyi çekmek istiyor çünkü iştah çok oluyor :d yavaş yavaş da çekmeyi istediğin asıl kısım şekilleniyor, en azından benim için böyle oldu :) Bulunduğum il dolayısıyla denemeyi istediğim çoğu lensi deneme fırsatı ne yazık ki bulamıyorum ancak etkinliklere katılarak bu dezavantajı bir şekilde avantaja çevirmiştim ;) VizördenBak'ın etkinliklerine eğer zamanın da uyarsa katılmanı tavsiye ederim :d birçok lens ve makinenin yanısıra deli deneyimleri beynine flaş bellek ile yüklüyorlar :) bende öyle oldu :d Tamron 70-300mm yi alma sebeplerimden biri ekipteki ağabeylerimden birinin Tamron 70-200mm lensini kullanmamdı. Tokina 11-20mm yi alma nedenim ise @jantymans'ın 11-16mm sini bir etkinlikte deneyebilmiş olmamdı emo26 sağolsunlar, iyi ki varlar emo5

Nisan ayında yapmayı planladığımız bir etkinliğimiz var, zamanın uyarsa bekleriz.

viewtopic.php?f=42&t=145
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti AliZafer mesajı için:
Cag_a_taY (Pzt Mar 11, 2019 8:33 am) • KeReM (Pzt Mar 11, 2019 8:50 am)
Değerlendirme: 25%
Makineler:
_nikon Z 6II
_nikon D750

Lensler:
_nikon 16-35mm F/4G
_nikon 35mm F/1.8G
_nikon 50mm F/1.4G
_nikon 85mm F/2
_sigma 105mm F/2.8
_tamron 100-400mm F/4.5-6.3

AliZafer - Flickr

Kullanıcı avatarı
KeReM

Mesaj gönderen KeReM » Pzt Mar 11, 2019 8:57 am

@AliZafer hocam teşekkür ederim verdiğin bilgi için 70-300 den anladığım kadarıyla memnunsunuz. Peki en azından Nikon uyumlunun eksik yanları hakkında bilgi verebilir misiniz. Değiştirmek isteseniz ne alırdınız. Kafamda deli sorular şuan 😀 bunaltıyorsam kusuruma bakmayın. Tam birşeye karar verebilirsem alım kısmında konu açmayı düşünüyorum. O yüzden aklıma gelen ne varsa yazıyorum.

“LENSLER” sayfasına dön