Olympus 60mm f / 2.8 M.Zuiko Dijital ED

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Teşekkür etti: 61 kez
Olympus 60mm f / 2.8 M.Zuiko Dijital ED

Mesaj gönderen ÖzgüR » Cmt Oca 05, 2019 11:06 am

Lens genişledikçe netleme mesafesi yakına geliyor anladığım. 1e1 makroda geniş açı lens daha sığ alan mı verir o zaman. Ya da 1e1 makro her şartta aynı olduğuna göre milimetre değişsede sığ alan değişmiyor mu. Yandı devreler 😊 Sanki sadece çektiğimiz mesafe değişiyor da sığ alan hep aynı gibi son kanaatim. Sensöre göre bence m43 avantajlı o halde. 2.8 olan lens, teoride 5.6 olduğuna göre daha fazla net alanımız olur hem de ışıktan yana karımız olur. Sensör yeteneğinin kayıplarını saymıyorum tabi.

_oly EPM2
_panasonic 100-300 F/4-5.6

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
everglades

Bu Üye f/22 Lens Gibidir..Ne Yazık Ki Sadece 50'nin Altında Mesajı Vardır!
Teşekkür etti: 0
İletişim:

Mesaj gönderen everglades » Cmt Oca 05, 2019 11:23 am

Kesim Reyiz yazdı:
Cmt Oca 05, 2019 10:27 am
gökanım bu benim de kafamı karıştıran bir mevzu, 1:1 lenslerin dof calculaması ile sıradan bir lensin dof calculaması farklı olabilir.

sebep, makro lenslerde içeride hareket eden bir zamazingo var, bu da markaya modele göre değişiyor, o sebeple aynı odakta 2 farklı makro lens farklı min netleme mesafesi isteyebiliyor, bir de sanal diyafram durumu oluyor malum, bu da markaya göre değişiyor. bence dof hesabı macro lenslerde ufak tefek sapma yapabilir.
Dizayn nasil olursa olsun 1:1 magnification deyince hepsi bir oluyor. ayni magnification icin farkli netleme mesafesi varsa bu lenslerin fokal uzunluklarinin ufak tefek sapmalari sonucu oluyor. yani 60mm dedigi aslinda 61mm filan olabilir. Yine design ile alakali, fokuslama sirasinda bu fokal uzunluk bir miktar degisebiliyor(focus breathing). Makro icin bu cok daha belirgin.

Sanal diyafram dednilen sey de efektif diyafram galiba. Onun da yaklasik formulu su: E = N(M+1). E: Efektif diyafram. N:Fiziksel diyafram. M:Buyutme orani. Yani, 1:1 buyutme oraninda efektif diyafram secilen diyafram degerinin 2 kati oluyor. Bu makrodan bagimsiz bisey. Ama normal fokus araliginda M degeri cok kucuk oldugundan Efektif diyafram ve fizikel diyafram hemen hemen ayni denebilir.

Lensin icinde hareket eden zamazingo genelde floating element olarak adlandiriliyor. Bu element makroyla cok alakali degil. Bir miktar degisik fokus araliklarinda lensin hatalarini gidermek icin bulunmus bir yaklasim. Mesela, Nikonun 24mm AF-D lensinde floating element var. Cogu lenste vardir. Bendeki 120mm makro lenste floatin element yoktu. Icini acip temizlik yapmistim.

Ozetle, lensler arasindaki farklilik, bize soylenen degerlerin yaklasik degerler olmasindan kaynaklaniyor. f/2.8 dedigi f/2.8 degil. 60mm 60mm degil ve nereye fokusladigimiza gore degisiyor.
_voig _nikon

Kullanıcı avatarı
everglades

İletişim:

Mesaj gönderen everglades » Cmt Oca 05, 2019 11:44 am

ÖzgüR yazdı:
Cmt Oca 05, 2019 11:06 am
Lens genişledikçe netleme mesafesi yakına geliyor anladığım. 1e1 makroda geniş açı lens daha sığ alan mı verir o zaman. Ya da 1e1 makro her şartta aynı olduğuna göre milimetre değişsede sığ alan değişmiyor mu. Yandı devreler 😊 Sanki sadece çektiğimiz mesafe değişiyor da sığ alan hep aynı gibi son kanaatim. Sensöre göre bence m43 avantajlı o halde. 2.8 olan lens, teoride 5.6 olduğuna göre daha fazla net alanımız olur hem de ışıktan yana karımız olur. Sensör yeteneğinin kayıplarını saymıyorum tabi.
ornek olarak 60mm ve 30mm iki lensimiz olsun. sensor boyutu onemli degil. Diyelim ki arkada duvar gibi kocaman bir sensor var. 60mm lensle 1:1 buyutme alabilmek icin objeye 18cm yaklastik diyelim. 30mm lensle 1:1 buyutme alabilmek icin 8cm yaklasmamiz gerkecek. Her iki lensin de maximum diyaframi 2.8 ise, Her iki lens de ayni alan derinligini verecek. Dikkat edelim. 60mm lensin 18cm'de verdigi alan derinligini, 30mm lens 8cm'de veriyor. Fark nedir peki? Lenslerin projeksiyonlari farkli olacak. 30mm lensle cekilen fotografta,yakin objelerle uzak objeler arasindaki boyut farki daha belirgin olacak. Duvar gibi sensorden crop alarak, istedigimiz makinayla cekim yapabiliriz. Bu makro kabiliyetini degistirmez.

F/2.8 in aslinda f/5.6 olmasi konusuna gelirsek: bu crop factor dedigimiz sey. Bunu saglamak icin her iki lensle de ayni noktadan cekim yapip, 30mm ile cektigimiz fotografi 2x crop yapmamiz gerekirdi. Bu durumda 60mm ve 30mm ayni fotografi uretirdi. Fakat 30mm 18cm uzaktan cekildiginde, 60mm'ye gore sanki f/5.6 imi gibi bir alan derinligi olustururdu. Perspektif projeksiyonlari da ayni olurdu. Cunku, her iki lensle de ayni noktadan cekim yaptik.

Fark etmedigimiz sey: buyutme oraninin bizi kisitlamasi. Yani buyutme orani 1:1 dedigimizde, kullandigimiz lense gore pozisyonumuzu degistirmemiz gerekiyor. Crop faktor hesaplarinda boyle bir durum soz konusu degil. Hep ayni yerdeyiz fakat sensor boyutu degisiyor.
_voig _nikon

Kullanıcı avatarı
Denizeri

Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!

Mesaj gönderen Denizeri » Cmt Oca 05, 2019 12:10 pm

Gece çok geç yattım. Şimdi uyandım. Foruma baktım. Bu konu ilgimi çekti. Okuyayım dedim. Beynimi yaktınız. Alacağınız olsun. Bir kahve içip yeniden okuyacağım. Bu ne böyle yahu. Atomu parçalamışsınız resmen.

Özgür arkadaşım, eline emeğine sağlık. Ama merak ettim. O horoz canlı mıydı diye? O Ne öyle yahu. O horoz nasıl o kadar hareketsiz kalıp poz verdi. O mendeburlar hiç hareketsiz kalmaz ki. Hadi kaldı diyelim, senin 19 cm kadar yaklaşmana nasıl izin verdi? O horoz yaşıyorsa paketle gönder bana üstad. Üzerinde deneyeceğim çok lensim var. 😂
"En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı."
Ara Güler
_fuji

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Teşekkür etti: 61 kez

Mesaj gönderen ÖzgüR » Cmt Oca 05, 2019 12:18 pm

Hahaha abi tavuk sanırım o. Bunlar yamyam olduğu için kapıya yaklaşınca toplanıyolar vişey verecek bu diye. Murat abi de videosu vardı silmediyse.Sanki her biri ufak dinozormuş gibi koşup geliyor. Utanmasalar uçacaklar. Ben böyle tavuk görmedim. Makro sohbetinde benim anakart da yandı abi. Geçen de pek anlamadıydım bu konuyu. Tekniğe girdikçe soğuyorum fotoğraftan 😊 Cahillik iyiymiş bu konuda. Al makineni çek gerisine takılma modundayım 😊 ama nefis bilgiler hakkaten. Teknik yönü bilenlere saygım sonsuz. Agah olsun gökhan olsun kesim abi olsun hepsi ordinaryus bu konularda. Anlayacağım diye dumanlar çıkıyo başımdan 😂
_oly EPM2
_panasonic 100-300 F/4-5.6

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
Kesim Reyiz

Teşekkür etti: 6 kez

Mesaj gönderen Kesim Reyiz » Cmt Oca 05, 2019 1:14 pm

x) nordunaryus ? hac canim sen de :P

“MAKRO LENSLER (SABİT)” sayfasına dön