Ekipmana Yatırım Yaparken Önceliğiniz?

Aklınıza Takılan Soruları Sorup, Cevaplarınıı Aldığınız Alan
Kullanıcı avatarı
yasinemir

Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Teşekkür etti: 3 kez

Ekipmana Yatırım Yaparken Önceliğiniz?

Mesaj gönderen yasinemir » Cmt May 23, 2020 12:52 pm

Merhabalar, bir suredir forumda yoktum, umarim herkes iyidir emo71
Bir suredir ekipmanima yatirim yapma dusuncesindeyim, aklimda birkac ekipman var fakat asil takildigim yer ise bunlari siralamak, guncel durumlardan dolayi, butun isler iptal oldugundan para harcamak cokta kolay olmuyor :)
Dolayisiyla sizinde fikrinizi almak istedim, beni taniyan arkadaslar zaten bilirler %70 video %30 fotograf cekiyorum,

su anlik kullandigim ekipmanlar bunlar (drone gecen haftalarda rahmetli oldu, onu saymiyorum :))
https://kit.co/YsnEmr/minimal-hybrid-shooter

Ekipman kismini geldiginde hangi konuda ses veya isik tarafinda eksigim oldugunu dusunuyorum, fakat herhangi bir yedek kameram da yok, son vakiterde drone'da emekliye ayrildi. Yaptigim islerin %5i drone gerektirdigi icin su an icin bu konuda herhangi birsey almak istemiyorum, geriye kalan 3 konuda, siz olsaniz hangi kisma oncelik gosterirdiniz, kullandigim miktrofonlar malesef cok iyi sonuc vermiyor, isik konusunda ise video icin hic ekipmanim yok. Hepsine birden yatirim yapamayacagim icin birini secmek durumundayim su an icin. Sizin tavsiyeleriniz nedir, hangisine oncelik vermeliyim?
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti yasinemir mesajı için:
AliZafer (Cmt May 23, 2020 5:40 pm)
Değerlendirme: 12.5%

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Teşekkür etti: 192 kez

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Cmt May 23, 2020 2:38 pm

Ucuza iyi sonuç veren boom şeklinde kullanabileceğin zoom h1 tarzında mikrofonlar var. Bana göre geçici de olsa o eksikliği böyle birşeyle kapatabilirsin.

İyi video iyi ışık kullanımı demek olduğundan ışığa öncelik vermen önemli.. Bütçenin ilk harcamasını buna yapmanı tavsiye ederim.

Yedek kamera işi daha yüksek bir harcama gerektiriyor bana göre. O bakımdan ikinci plana atılabilir
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

Kullanıcı avatarı
jantymans

Teşekkür etti: 96 kez

Mesaj gönderen jantymans » Cmt May 23, 2020 3:44 pm

Bir kaç öneride bulunmak isterim ben genellikle fiyat ve performans üstüne alışveriş yapıyorum.Eğer kullanım alanın sabit kalacaksa sabit ışık yapmanı öneririm. Bu iş için led paneller çok ucuz fiyatlı hemde kurulum yapman çok kolay olacaktır
led.jpg
led.jpg (9.44 KiB)
bunun gibi bir led panel 90-100tl gibi bir fiyata bulabilirsin.Ufak bir kablo ve fiş ile ideal bir ışık sağlarsın.
Dışarıda kullanmak sıkıntılı yanında bayağı bir seyyar kablo taşıman lazım.

Eğer mobilitesi olan ürünler arıyorsan çok çeşitli parana göre ne ararsan var.Benim için bir kaç kullandığım ışıklar bir çare olur mu bilemem.
manfrotto.jpg
manfrotto.jpg (15.85 KiB)
bunu hem gece ışıkları için hemde dolgu amaçlı kullanıyorum hafif ama ışığı güzel bir alet.
Biraz daha fazla ışık lazımsa bunu deneyebilirsin hem pil hemde elektrik ile çalışıyor.Çok fazla dayanıklı değil ama iş görüyor.
s1.jpg
s1.jpg (89.47 KiB)
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti jantymans mesajı için:
AliZafer (Cmt May 23, 2020 6:21 pm) • StreetParrot (Cmt May 23, 2020 6:38 pm)
Değerlendirme: 25%

Kullanıcı avatarı
Cankat

Teşekkür etti: 10 kez

Mesaj gönderen Cankat » Sal May 26, 2020 7:17 pm

Sahsen kullanmadim ama isik acisindan hem yaratici olmasi hem portatifligi Semih in bir ara bolca kullandigi isin kilicimsi sey vardi. o türden bir led isik hem örnegin kamera karsina gecip cekim yapmada hos bir isik olusturuyor hem de cekimler icin de epeyce yeni kullanim alanlari da olusturuyor. Öte yandan Ibrahim abinin dedigi gibi biraz hatta DIY mantiginda bir seyler yapilabilir. Eger sabit sari veya beyaz isik ise olay asiri markali seyleri kovalamaktansa böyle bir seyler kovalamak daha mantikli. Bende de GODOX un o minik LED isigindan var hatta iki tane almistim. Kücük de olsa ise yariyor. Yan yana teoride sayisizca takmanin avantajiyla soft sayilacak gölgeler elde ettim bazi cekimlerde.
Part Time Mimar, Full Time Fotografci, VizördenBak Canon Elçisi, "The Last of the Aynalılar" emo26

Makine: _canon2 5D Mark III
Lensler: _tamron _canon _samyang
Flaş ve Stüdyo Sistemi: _godox
Tripod: _rollei

Kullanıcı avatarı
yasinemir

Teşekkür etti: 3 kez

Mesaj gönderen yasinemir » Prş May 28, 2020 3:08 pm

Tesekkur ederim tavsiyeleriniz icin, ilk olarak isiga agirlik verecegim sanirim, linkte de belirttigim gibi zoom h1, rode videomicro ve ucuz lavalier kullaniyorum kisaca iyi kotu ses acisindan elimde birseyler var gibi. Isik olarak burada iki ucuz secenek buldum, resimlerini ekliyorum, biri rgb digeri ise bildigimiz lamba semsiye ile. Ikincisini alma sebebim isik kotu bile olsa semsiyeyi veya isik standini ayri olarak baska seyler icin kullanabilirim o yuzden bos yatirim olmaz gibime geliyor, 3 5 gune isiklar elime gececek, en yakin zamanda burada da paylasabilirim fikirlerimi.
GVM rgb yerine aputure mc dusunuyordum fakat Aputure 400lux(0.5m) iken aputure 1400lux civari sanirim daha kullanisli olur benim icin.
Iki isik secenegide 50euro civarina geliyor ayri ayri, burada bulabildigim en ucuz seenekler :)
Dosya ekleri
Screen Shot 2020-05-28 at 5.06.31 PM.jpg
Screen Shot 2020-05-28 at 5.06.31 PM.jpg (140.58 KiB)
Screen Shot 2020-05-28 at 5.06.02 PM.jpg
GVM 10S RGB
Screen Shot 2020-05-28 at 5.06.02 PM.jpg (50.14 KiB)

“SORU-CEVAP” sayfasına dön