Video İçin Fotoğraf Makinesi Seçimi

Aklınıza Takılan Soruları Sorup, Cevaplarınıı Aldığınız Alan
bazenoyleolur

Bu Üye f/22 Lens Gibidir..Ne Yazık Ki Sadece 50'nin Altında Mesajı Vardır!
Teşekkür etti: 1 kez
İletişim:

Video İçin Fotoğraf Makinesi Seçimi

Mesaj gönderen bazenoyleolur » Pzt Şub 18, 2019 8:44 pm

Merhaba,

Konuyu buraya açtım ama sanki doğru bir kategori bulamadım gibi. :)

Ne var ne yok? Her şey yolunda mı? İyisinizdir umarım asdfghfgh

Günlerdir youtube'u alt üst etsem de bir türlü karar veremiyorum. Sizin de fikirlerinizi almak istedim. Özellikle fotoğraf çekmek için değil video çekmek için bir fotoğraf makinesi alacağım.

Canon G7x Mark ii kullanıyorum ama harici mic girişi olmaması beni çıldırtıyor. Yeni bir fotoğraf makinesi almak istiyorum aklımda Canon M50 var. Ama bu aralar Canon 80D'de de aklıma yatıyor. Aynasız mı yoksa DSLR mi alsam bilemedim. G7X Mark ii varken DSLR alabilirmişim gibi geliyor ama Canon M50 de özellikle video için piyasaya çıktı. Kafam o yüzden bir karıştı. Ne alırsam alayım 50mm lens almaya karar verdim.

Aslında Sony A6500 istiyorum ama o da şu anda bütçemi zorluyor. Canon M50'nin tam iki katı oluyor. Canon M50'yi de alsam sanki G7X'in aynasız versiyonunu alacakmışım gibi geliyor. Canon 80D'yi alsam bazı dezavantajları olacak.

Sizin de fikirlerinizi merak ettim. Hatta bambaşka bir şey de önerebilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Teşekkür etti: 192 kez

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Sal Şub 19, 2019 8:37 am

bazenoyleolur yazdı:
Pzt Şub 18, 2019 8:44 pm
Merhaba,

Konuyu buraya açtım ama sanki doğru bir kategori bulamadım gibi. :)

Ne var ne yok? Her şey yolunda mı? İyisinizdir umarım asdfghfgh

Günlerdir youtube'u alt üst etsem de bir türlü karar veremiyorum. Sizin de fikirlerinizi almak istedim. Özellikle fotoğraf çekmek için değil video çekmek için bir fotoğraf makinesi alacağım.

Canon G7x Mark ii kullanıyorum ama harici mic girişi olmaması beni çıldırtıyor. Yeni bir fotoğraf makinesi almak istiyorum aklımda Canon M50 var. Ama bu aralar Canon 80D'de de aklıma yatıyor. Aynasız mı yoksa DSLR mi alsam bilemedim. G7X Mark ii varken DSLR alabilirmişim gibi geliyor ama Canon M50 de özellikle video için piyasaya çıktı. Kafam o yüzden bir karıştı. Ne alırsam alayım 50mm lens almaya karar verdim.

Aslında Sony A6500 istiyorum ama o da şu anda bütçemi zorluyor. Canon M50'nin tam iki katı oluyor. Canon M50'yi de alsam sanki G7X'in aynasız versiyonunu alacakmışım gibi geliyor. Canon 80D'yi alsam bazı dezavantajları olacak.

Sizin de fikirlerinizi merak ettim. Hatta bambaşka bir şey de önerebilirsiniz.
Tuğba selamlar,

Yok doğru yere açtın konuyu, sıkıntı yok emo24 emo5

Ne tarz videolar çekeceksin bu belli mi. Yani bir blog sahibisin, bunu destekleyecek şekilde video blog çekeceksen 50mm sana dar gelebilir. Değişken fokal uzunluğuna sahip bir lens daha iyi olabilir. Ne bileyim, 24-70mm mesela. Hem selfie şeklinde çekim için gerekli gneiş açıyı verir hem de dış dönük video çekimlerinde işine yarar.

Video'nun 1080p, 4k gibi kaliteleri ve kullanılan merceğin kalitesi dışında önemli olan bir diğer faktör de ışık. Işık iyi olursa, günümüz teknolojisindeki telefonlar da fazlasıyla iş görüyorlar. Bunlara harici mikrofon da takılabiliyor.

He eğer elindeki cihazın video performansından memnunsun ama tek sıkıntı harici bir mikrofon bağlayamamaksa, o zaman, zoom h1 gibi bir mikrofon alabilirsin. Daha kaliteli modelleri de mevcut...zoom h4, h6 gibi.

Zaten video çekiyorsan, basitçe bile olsa editleme yapman gerekecek. Bu editleme aşamasında, görüntüyü ve sesi iki kanal olarak yükleyeceksin. Görüntünün sesini kısacaksın, zoom h1'in sesi ana ses olacak böylece. Hem kaliteli ses almış olacaksın hem de bildiğin makineyi kullanmaya devam etmiş olacaksın.

Arada fotoğraf da çekeceğini varsayarak böyle söylüyorum. Yoksa sırf video çekerim diyorsan Osmo Poket'e bakmanı tavsiye ederim. Dahili gimble'ı sayesinde, sarsılma vs olmadan süper ötesi videolar çekebilirsin.

Senin için buyursunlar bir adet fransızca inceleme videosu emo27 emo21

Burada da diğer forum ahalisi faydalanabilsin diye Türkçe inceleme videosu;

Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

bazenoyleolur

İletişim:

Mesaj gönderen bazenoyleolur » Sal Şub 19, 2019 9:24 am

Cag_a_taY yazdı:
Sal Şub 19, 2019 8:37 am

Tuğba selamlar,

Yok doğru yere açtın konuyu, sıkıntı yok emo24 emo5

Ne tarz videolar çekeceksin bu belli mi. Yani bir blog sahibisin, bunu destekleyecek şekilde video blog çekeceksen 50mm sana dar gelebilir. Değişken fokal uzunluğuna sahip bir lens daha iyi olabilir. Ne bileyim, 24-70mm mesela. Hem selfie şeklinde çekim için gerekli gneiş açıyı verir hem de dış dönük video çekimlerinde işine yarar.

Video'nun 1080p, 4k gibi kaliteleri ve kullanılan merceğin kalitesi dışında önemli olan bir diğer faktör de ışık. Işık iyi olursa, günümüz teknolojisindeki telefonlar da fazlasıyla iş görüyorlar. Bunlara harici mikrofon da takılabiliyor.

He eğer elindeki cihazın video performansından memnunsun ama tek sıkıntı harici bir mikrofon bağlayamamaksa, o zaman, zoom h1 gibi bir mikrofon alabilirsin. Daha kaliteli modelleri de mevcut...zoom h4, h6 gibi.

Zaten video çekiyorsan, basitçe bile olsa editleme yapman gerekecek. Bu editleme aşamasında, görüntüyü ve sesi iki kanal olarak yükleyeceksin. Görüntünün sesini kısacaksın, zoom h1'in sesi ana ses olacak böylece. Hem kaliteli ses almış olacaksın hem de bildiğin makineyi kullanmaya devam etmiş olacaksın.

Arada fotoğraf da çekeceğini varsayarak böyle söylüyorum. Yoksa sırf video çekerim diyorsan Osmo Poket'e bakmanı tavsiye ederim. Dahili gimble'ı sayesinde, sarsılma vs olmadan süper ötesi videolar çekebilirsin.

Senin için buyursunlar bir adet fransızca inceleme videosu emo27 emo21

Burada da diğer forum ahalisi faydalanabilsin diye Türkçe inceleme videosu;

Merhaba Çağatay,

Öncelikle cevabın için teşekkür ederim. Aslında ne tarz videolar çekeceğim belli. Vlog için Canon G7x Mark ii çok başarılı ama ben bilgilendirici videoları daha çok çekiyorum. Hatta şöyle örnek bırakayım.

https://www.youtube.com/bazenoyleolur

Rode VideoMic Rycote mikrofonum var ve hatta zoom h1'de vardı ama ondan istediğim verimi alamayınca yeni bir şeyler alırım diye elden çıkardım. Ses kaydı için birkaç yıl çok kullanıp zoomh1'i yıpratmıştım. Canon G7x'in avantajı ışığı baya iyi oluyor, biraz gün ışığı yeterli oluyor. Ekstra ışık kullanma durumum yok, gün ışığından faydalanmak zorundayım çünkü ışıklarla eve sığamıyorum! :D

Orta düzey adobe premier pro kullanıcısıyım. rode videomic ile iphone'a ses kaydı alayım dedim ama tabii ki uyumsuzluk sorunu karşıma çıkıyor. Dün akşam yine araştırırken rode'un iphone için çıkartmış olduğu bir yaka mikrofonuyla karşılaştım. Bir süre daha yeni bir makine almaktansa bu mikrofunu alıp biraz daha da böyle mi devam etsem diye düşünüyorum. Kafam birazcık karıştı.

Dediğin gibi arada fotoğraf da çekerim. :) Osmo Poket'in videosunu izledim şimdi baya pratik görünüyor ama canon g7x'de bunun kadar kullanışlı gerçekten. Bir de ben telefonla video çekemeyenlerdenim. Hele ki telefon kullanımımı minimuma indirmek için çeşitli aktiviteler yaparken hobimi de telefonun üstüne bırakmak istemiyorum. emo24

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Sal Şub 19, 2019 11:09 am

bazenoyleolur yazdı:
Sal Şub 19, 2019 9:24 am

Merhaba Çağatay,

Öncelikle cevabın için teşekkür ederim. Aslında ne tarz videolar çekeceğim belli. Vlog için Canon G7x Mark ii çok başarılı ama ben bilgilendirici videoları daha çok çekiyorum. Hatta şöyle örnek bırakayım. https://www.youtube.com/bazenoyleolur

Rode VideoMic Rycote mikrofonum var ve hatta zoom h1'de vardı ama ondan istediğim verimi alamayınca yeni bir şeyler alırım diye elden çıkardım. Ses kaydı için birkaç yıl çok kullanıp zoomh1'i yıpratmıştım. Canon G7x'in avantajı ışığı baya iyi oluyor, biraz gün ışığı yeterli oluyor. Ekstra ışık kullanma durumum yok, gün ışığından faydalanmak zorundayım çünkü ışıklarla eve sığamıyorum! :D

Orta düzey adobe premier pro kullanıcısıyım. rode videomic ile iphone'a ses kaydı alayım dedim ama tabii ki uyumsuzluk sorunu karşıma çıkıyor. Dün akşam yine araştırırken rode'un iphone için çıkartmış olduğu bir yaka mikrofonuyla karşılaştım. Bir süre daha yeni bir makine almaktansa bu mikrofunu alıp biraz daha da böyle mi devam etsem diye düşünüyorum. Kafam birazcık karıştı.

Dediğin gibi arada fotoğraf da çekerim. :) Osmo Poket'in videosunu izledim şimdi baya pratik görünüyor ama canon g7x'de bunun kadar kullanışlı gerçekten. Bir de ben telefonla video çekemeyenlerdenim. Hele ki telefon kullanımımı minimuma indirmek için çeşitli aktiviteler yaparken hobimi de telefonun üstüne bırakmak istemiyorum. emo24
Video hakkında benden daha deneyimliymişsin emo82 emo88

Makinenden madem memnunsun, sırf mikrofon muhabbeti için bir sürü para harcama derim. İlk önce yaka mikrofonunu alıp denemek hem daha ucuz bir yol demek, hem de ileride makineni değiştirsen bile, o makinen ile de kullanabileceğin bir ekipmana yatırım yapmış olmak demek.

Yani her türlü win-win durumuı söz konusu. emo5 emo27 emo5

_sony A7IV Body
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

Kullanıcı avatarı
yasinemir

Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Teşekkür etti: 3 kez

Mesaj gönderen yasinemir » Sal Şub 19, 2019 6:36 pm

Video konusu donuyormus burada Cagatay bey niye soylemiyorsunuz emo82

Hazir buradayken bende biraz gevezelik yapabilirim sanirim, bende videolarda genellikle Rode videomicro veya Zoom H1n kullaniyorum, cekime gore, kanalinizi ziyaret ettim (guzel icerikler bu arada ellerinize saglik emo71 ) , konusma iceren videolarda kisi sayisina gore farkli kayit yontemi izliyorum bende, sizin Rode yaka mikrofonu pekte ucuz birsey degil sanirim, fakat yaka mikrofonu dogru bir tercih olacaktir fikrimce, bende Aputure A.lav kullaniyorum bu tarz videolar icin, fiyati da gayet uygun, Sanirim Turkiyede de bulunabiliyor,

Ornek video olarak sunu birakabilirim, android telefon uzerinde harici ses kayit programi ile kaydetmistim, Wav formatta. daha sonra senkronizasyon islemi icin premiere sagolsun. :)

https://www.youtube.com/watch?v=gMkChqT1_tw

kalite olarak gayet tatmin edici, mikrofonun uzakligina bagli olarak bazen ses cok dramatik olabiliyor emo18

Su an en uygun fiyat olarak bu denk geldi, kaydederken ayni zamanda kulaklik ile sesi denetleme gibi ozelligi vs var, kablo uzunlugu ise gayet uygun, istege bagli olarak makineye bile takip yeterli mesafeye sahip olabilirsiniz.

https://www.aliexpress.com/item/Aputure ... st=ae803_3

Kamera olarak M50'yi cok goruyorum youtube videolari arasinda, benimde cok hosuma gidiyor. Video/Fotograf is olarak yapip en iyi kaliteyi amacladigim icin bende gidip sony aldim,(4k, fps sebebiyle), A6300 ile A6500 arasinda da cok ciddi bir ozellik farki yok, dahili titresim engelleyicisi disinda, A6300de dusunulebilir. Eger sabit cekmek disinda vlog tarzinda da cekiyorsaniz M50 daha kullanisli bir tercih olur, donebilen ekrani sayesinde, cekerken kendinizi gorebilmek cok guzel birsey emo82

Isik kosullari zor degilse Panasonic G7, G85 de guzel kameralardir, temiz 4k ve hafif slow-mo ozellikleri ile.

Kisacasi cok alternatif var fakat tamamen butce ve sizin ne istediginizle alakali, Slow-motion a onem vermiyorsaniz Canon-Panasonic guzel tercih olabilir, slow-motion olsun, flat cekim olsun ben kendim renklendirme yaparim derseniz Sony gayet guclu video dosyasi sunabiliyor size.

Umarim az cok fikir verebilecek seyler soylemisimdir, iceriklerinizin devamini gormek dilegiyle emo71

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Sal Şub 19, 2019 7:14 pm

yasinemir yazdı:
Sal Şub 19, 2019 6:36 pm

Hazir buradayken bende biraz gevezelik yapabilirim sanirim, bende videolarda genellikle Rode videomicro veya Zoom H1n kullaniyorum, cekime gore, kanalinizi ziyaret ettim (guzel icerikler bu arada ellerinize saglik emo71 ) , konusma iceren videolarda kisi sayisina gore farkli kayit yontemi izliyorum bende, sizin Rode yaka mikrofonu pekte ucuz birsey degil sanirim, fakat yaka mikrofonu dogru bir tercih olacaktir fikrimce, bende Aputure A.lav kullaniyorum bu tarz videolar icin, fiyati da gayet uygun, Sanirim Turkiyede de bulunabiliyor,

Ornek video olarak sunu birakabilirim, android telefon uzerinde harici ses kayit programi ile kaydetmistim, Wav formatta. daha sonra senkronizasyon islemi icin premiere sagolsun. :)

kalite olarak gayet tatmin edici, mikrofonun uzakligina bagli olarak bazen ses cok dramatik olabiliyor emo18

Su an en uygun fiyat olarak bu denk geldi, kaydederken ayni zamanda kulaklik ile sesi denetleme gibi ozelligi vs var, kablo uzunlugu ise gayet uygun, istege bagli olarak makineye bile takip yeterli mesafeye sahip olabilirsiniz.

Kamera olarak M50'yi cok goruyorum youtube videolari arasinda, benimde cok hosuma gidiyor. Video/Fotograf is olarak yapip en iyi kaliteyi amacladigim icin bende gidip sony aldim,(4k, fps sebebiyle), A6300 ile A6500 arasinda da cok ciddi bir ozellik farki yok, dahili titresim engelleyicisi disinda, A6300de dusunulebilir. Eger sabit cekmek disinda vlog tarzinda da cekiyorsaniz M50 daha kullanisli bir tercih olur, donebilen ekrani sayesinde, cekerken kendinizi gorebilmek cok guzel birsey emo82

Isik kosullari zor degilse Panasonic G7, G85 de guzel kameralardir, temiz 4k ve hafif slow-mo ozellikleri ile.

Kisacasi cok alternatif var fakat tamamen butce ve sizin ne istediginizle alakali, Slow-motion a onem vermiyorsaniz Canon-Panasonic guzel tercih olabilir, slow-motion olsun, flat cekim olsun ben kendim renklendirme yaparim derseniz Sony gayet guclu video dosyasi sunabiliyor size.

Umarim az cok fikir verebilecek seyler soylemisimdir, iceriklerinizin devamini gormek dilegiyle emo71
@yasinemir neredesin?.. Video konusu dönüyor burada!!... Hoop Yaaassii... He burdaymışsın..

emo82 emo82

_sony A7IV Body
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

bazenoyleolur

İletişim:

Mesaj gönderen bazenoyleolur » Sal Şub 19, 2019 7:31 pm

yasinemir yazdı:
Sal Şub 19, 2019 6:36 pm

Bugün Çağatay'ın yorumundan sonra da emin olup yaka mikrofonu siparişi verdim. Hatta tam olarak şu: https://www.amazon.fr/gp/product/B00EO4 ... NB96&psc=1

Bir süre daha Canon G7x Mark ii ile devam edip bütçemi de planlayıp Sony A6500'e geçerim diye düşünüyorum. Canon M50 şu an çok cazip geliyor ama G7x aralarındaki fark öyle abartılacak düzeyde değil gibi geldi. Vlog tarzı için zaten canon g7x gerçekten çok pratik. Telefon gibi al çık. Sabit içerikler için bir şeyler arıyordum aslında.

Özet olarak mikrofon sıkıntımı giderirse ve birkaç ay daha bekleyip Sony A6500'E geçeceğim ama eğer mikrofon içime sinmezse geri iade edip Canon M50 alacağım.

Işık konusunda sıkıntılıyım; sadece gün ışığından faydalanıyorum. Havalar aylardır gri ve puslu! Bu yüzden hiç panasonic tarafını düşünmedim. Siz Sony A6500 mi kullanıyorsunuz?

Bu arada teşekkür ederim! emo24

Kullanıcı avatarı
yasinemir

Teşekkür etti: 3 kez

Mesaj gönderen yasinemir » Sal Şub 19, 2019 7:41 pm

Hayirli olsun!

Ben hemen hemen butun Sony aynasiz makineleri kullandim, bazen kiralayarak bazen odunc alarak. Su an icin A7 III sahibiyim, A6500 de kullandim birkac cekimde, makine hakkinda tek hosuma gitmeyen kisim buton eksikligi idi, A7III de bu hic problem degil, bir ton kisayol butonu koymuslar istediginiz gibi ozellestirebiliyorsunuz, bu da hizlaca ayar degisikligi yapmaniza yardimci oluyor, onun disinda bazen hem fotograf hem video ayni anda cektigim icin surekli ayar degisikligine ihtiyacim oluyor, A6500 deki menu erisimi vs bana yavas gelmisti o yuzden pek isinamadim, eger aceleniz varsa makine size yavas gelebiliyor :) A7 govdeler biraz daha buyuk o yuzden surekli cebinizde tasiyamiyorsunuz, bende bu sebepten oturu rx100 ve A6xxx serisine bakiyordum sip sak fotografclik yaptigim zamanlar icin veya b-camera olmasi icin cekimlerde, A7II de guzel kamera eger dusuk isik korkutuyorsa bu makineninde fiyati gittikce dusuyor 4K ihtiyaciniz yoksa buna da bakabilirsiniz.

bazenoyleolur

İletişim:

Mesaj gönderen bazenoyleolur » Sal Şub 19, 2019 7:55 pm

yasinemir yazdı:
Sal Şub 19, 2019 7:41 pm
Hayirli olsun!

Ben hemen hemen butun Sony aynasiz makineleri kullandim, bazen kiralayarak bazen odunc alarak. Su an icin A7 III sahibiyim, A6500 de kullandim birkac cekimde, makine hakkinda tek hosuma gitmeyen kisim buton eksikligi idi, A7III de bu hic problem degil, bir ton kisayol butonu koymuslar istediginiz gibi ozellestirebiliyorsunuz, bu da hizlaca ayar degisikligi yapmaniza yardimci oluyor, onun disinda bazen hem fotograf hem video ayni anda cektigim icin surekli ayar degisikligine ihtiyacim oluyor, A6500 deki menu erisimi vs bana yavas gelmisti o yuzden pek isinamadim, eger aceleniz varsa makine size yavas gelebiliyor :) A7 govdeler biraz daha buyuk o yuzden surekli cebinizde tasiyamiyorsunuz, bende bu sebepten oturu rx100 ve A6xxx serisine bakiyordum sip sak fotografclik yaptigim zamanlar icin veya b-camera olmasi icin cekimlerde, A7II de guzel kamera eger dusuk isik korkutuyorsa bu makineninde fiyati gittikce dusuyor 4K ihtiyaciniz yoksa buna da bakabilirsiniz.
Acelem yok ama yavaş olan her şeyden nefret ediyorum. emo18 A6300'ü direkt listemden silmiştim, onu alacağıma Canon M50 alırım ve daha mutlu olurum gibi hissediyorum. Şimdi baktım da A7II, A6500'den daha uygun. Hiç araştırmamıştım biraz da ona mı baksam hahaha.

Murat

Teşekkür etti: 11 kez

Mesaj gönderen Murat » Prş Şub 21, 2019 6:11 am

yiğenim Sinema fotograf okuyor, video cekiyor bana önerimi sorduğunda A6300 ve sigma 30mm f1.4 önermistim ,
fotograftan ziyade video ağırlıklı olduğu için, su anda gayet mutlu,
ben senin yerinde olsam madem bu kadar video cekiyorum, gidip blackmagic micro modelini alırdım, m43 lensleri kullanırdım,
ama bunun dısında panasonic gh4 oldukca övülüyor,
bütceni bilmediğimiz için atıyorum aslında,
canonda sevmediğim özellik video modunda crop yapması, örnek mark4 ile 4k video cekerken 1.75 e varan bir crop olayı var,
canon m50 diye crop aynasızı var, 4k 24 fps cekim yapıyor ama bu modda 2x crop var, 4k da 30 yerine 24 fps olması bence yanlıs,millet 4k da 120 fps lere cıktı, ayrıca 4k cekimde dualpixel af yerine conrast af kullandırıyor, yine bir canon cakallığı söz konusu,
yani canon cine video kameraları için fotograf makinesini yine sakatlamıs,ha bunlar bana yeter diyorsan canon m50 size uygun ama ben olsam sıralamayı söyle yapardım,

blackmagic micro ( ursa var ama cok pahallı , birde pocket var )
panasonic gh4 yada 5
sony a6300 -(a6500te 4d focus var)
canon m50
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Murat mesajı için:
Cag_a_taY (Prş Şub 21, 2019 6:35 am) • bazenoyleolur (Prş Şub 21, 2019 8:52 am)
Değerlendirme: 25%
_oly _samyang _canon _sigma
Çekiyorsam bir sebebi var emo13

“SORU-CEVAP” sayfasına dön