DSLR Devri Bitiyor Mu?

Aklınıza Takılan Soruları Sorup, Cevaplarınıı Aldığınız Alan

DSLR Devri Bitiyor Mu?

Anket Pzr Mar 15, 2020 2:12 pm tarihinde bitecek

Evet Bitiyor
5
63%
Hayır Bitmiyor, İkisinin De Yeri Ayrı
3
38%

Toplam oy: 8

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Teşekkür etti: 192 kez

DSLR Devri Bitiyor Mu?

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Cum Ara 06, 2019 1:49 pm

Teknoloji'nin gelişmesiyle birlikte DSLR devri sona mı geliyor?

Aynı fiyata veya birazcık daha üstüne, çok daha fazla seçenek sunan aynasız dünyası piyasayı yavaş yavaş domine mi ediyor?

Hele ki, günümüz telefonları, bas-çek dijital fotoğraf makinelerinden daha iyi sonuçlar verirken, hem hevesli hem de başlangıç seviyesindeki fotoğrafçı adayları için DSLR anlamını yitiriyor mu?

Tüm ekipmanı DSLR sistem üzerine kurulu olanların, ikinci el satım ve aynasız sisteme geçiş aşamasında yaptıları alımlardaki olası parasal kayıplar mıdır DSLR dünyasını ayakta tutan?

Çektiğiniz kişinin veya hayvanın gözüne anında netleyebilen, focus peaking özellikleri sayesinde manuel lens kullanımını kolaylaştıran, çok daha fazla seri çekim yapmanıza vesile olan, yüksek ISO konusunda DSLR dünyasında telaffuz dahi edilemeyen değerlerde kullanılabilir fotoğraflar çekmenizi sağlayan aynasızlar, sizce de DSLR'ların sonunu getirmiyor mu?

DSLR kullananlar olarak alışkın olduğumuz sistemden vazgeçip yeni bir sisteme adım atmak korkutucu olabilir anlıyorum ama sanki, piyasanın nabzını tuttuğunu bildiğimiz Nikon ve Canon bile aynasız teknolojisini, son kullanıcıya sunma konusunda geç kalmadılar mı?

Kafamdaki bu deli soruları, tartışma konusu haline getirebilmek için sizlere sunmak istedim. Siz ne düşünüyorsunuz? Hem yorumlarınız hem de anket seçimlerinizi bekliyorum.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Cag_a_taY mesajı için:
Murat (Cum Ara 06, 2019 3:13 pm) • AliZafer (Cum Ara 06, 2019 7:42 pm)
Değerlendirme: 25%

Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

Kullanıcı avatarı
arifdagli

Bu Üye f/22 Lens Gibidir..Ne Yazık Ki Sadece 50'nin Altında Mesajı Vardır!
Bu Üye f/22 Lens Gibidir..Ne Yazık Ki Sadece 50'nin Altında Mesajı Vardır!
Teşekkür etti: 6 kez

Mesaj gönderen arifdagli » Cum Ara 06, 2019 1:56 pm

DSLR makinelerin pazar payının azaldığı bir gerçek. Kısa veya orta vadede biteceğini sanmam. Ama yeni başlayanlara da DSLR önermem, aynasız alın derim. Çünkü onu dahi taşımak çoğunluğa zulüm gibi gelecektir, telefonla yeterince iyi kareler yakalayabiliyor iken.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti arifdagli mesajı için:
Cag_a_taY (Pzr Ara 08, 2019 11:21 am)
Değerlendirme: 12.5%
_sony A6000 - Nex-5N - Nex-5R
_sigma 30mm f1.4 _sony 18-55mm - 50mm f1.8 - 55-210mm

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Teşekkür etti: 61 kez

Mesaj gönderen ÖzgüR » Cum Ara 06, 2019 5:22 pm

Ben canon ve nikonun son bir üst gövde çıkarıp dslr devrini kapatacaklarını düşünüyorum lakin bunun 10 yılı bulacağını da düşünüyorum. Zaten yeni dslr lensleri gelmiyor dikkat ederseniz, epey azaldı. Sadece üst segment spor ve savaş fotoğrafçısı makineleri gelecektir diye düşünüyorum.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti ÖzgüR mesajı için:
_oly EPM2
_panasonic 100-300 F/4-5.6

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
AliZafer

Teşekkür etti: 277 kez

Mesaj gönderen AliZafer » Cmt Ara 07, 2019 7:21 am

Ben açıkçası DSLRların uzun vadede analog makineler gibi piyasada kalacağını düşünmemeye başladım. @arifdagli'in dediği gibi kısa ve orta vadede onlara bir şey olacağını ben de sanmıyorum ancak aynasızların sektöre damga vurmaya başladığı da görünen bir gerçek, hetta istatistiklerle açıklayalım :)

2018 ve 2019 yıllarıındaki pazar payları (SLR+aynasız full-frame makineler için) (BCN+R'dan elde ettiğim veriler bunlar)
  • 2018 - Canon %38, Sony %32 ve Nikon %29
  • 2019 - Sony %38, Canon %36 ve Nikon %24
Buradan şu sonuç çıkarılabilir: Sony'nin aynasız makinelerinin satışı artışta ve Nikon ve Canon, Sony'ye göre düşüşte.

Kamera ve Görüntüleme Ürünleri Derneğinin (Camera and Imaging Products Association - CIPA) sevkiyat verilerine bakacak olursak (2018 Ekim ayı ile 2019 Ekim ayı karşılaştırması),
  • Dijital kameraların sevkiyatında %82.5'lik
  • DSLR sevkiyatında %75.8'lik
  • Aynasız sevkiyatında %102.3'lük
  • Lens sevkiyatında %87.3'lük
  • Kompact makine sevkiyatında %76.4'lük
düşüşler olmuş. Kompakt makinelerdeki bu düşüşe iPhone satışlarının neden olduğu düşünülüyormuş ve görünen o ki genel olarak kamera satışlarında bir düşüş söz konusu. Ancak BCN+R'nin verilerine baktığımızda Sony'nin sadece aynasız makine satışları ile Nikon ve Canon'un DSLR+aynasız satışlarını geçtiğini görmek, aynasızların yükselişini bariz bir şekilde ortaya koyuyor.

BCN+R'ye ait bir diğer ilginç veri ise şu: üç büyükler olarak adlandırabileceğimiz Sony, Nikon ve Canon'un pazar paylarında full-frame makinelerin payı aslında çok düşük.
  • Full-frame satışları %10.4 (%6.4'ü aynasız, %4'ü DSLR); APS-C makine satışları ise %89.6 (%55.7'si aynasız, %33.9'u DSLR).
Aşağıdaki liste CIPA'nın üyesi olan firmaların olduğu liste
CIPA.PNG
CIPA.PNG (74.64 KiB)
Demem o ki, çok geçmeden bırakalım bu DSLR'yi :d Her eşyamızda teknolojiyi takip etmeye çalışıyoruz, neden bu fotoğraf makinesi için de olmasın ki :d bekle bizi 2020 emo26 :)
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti AliZafer mesajı için:
Makineler:
_nikon Z 6II
_nikon D750

Lensler:
_nikon 16-35mm F/4G
_nikon 35mm F/1.8G
_nikon 50mm F/1.4G
_nikon 85mm F/2
_sigma 105mm F/2.8
_tamron 100-400mm F/4.5-6.3

AliZafer - Flickr

Kullanıcı avatarı
StreetParrot

Teşekkür etti: 122 kez

Mesaj gönderen StreetParrot » Cmt Ara 07, 2019 5:31 pm

Bitmez diye düşünüyorum, filmli makinelerin bitmesi çıktı teknolojisi ile ilgiliydi. Film alıp banyo ettirip ne çektiğini görmeyi beklemek yerine ekstra masrafa katlanmadan sınırsız fotoğraf çekip ne olduklarını anında görme teknolojisi büyük devrim ama aynasızın getirdikleri aynı değil. Canon Nikon milyon tane DSLR lensi satmış durumda ve hala da satıyorlar. Sadece şu ana kadar satılmış lensler için makine çıkarsalar bile çok uzun süre DSLR piyasada kalmaya devam eder. Belki Pentax'ın yaptığı gibi lens girişini değiştirmeden aynasız çıkarmış olsalardı bir müddet sonra tamamen aynalı devri bitebilirdi. Ben teknolojik olarak gelişerek ve birbirlerine benzeyerek aynalılarında piyasada kalmaya devam edeceğini düşünüyorum.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti StreetParrot mesajı için:
Cag_a_taY (Pzr Ara 08, 2019 11:20 am)
Obsesif-Depresif-Pentaxian emo26

Murat

Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Teşekkür etti: 11 kez

Mesaj gönderen Murat » Pzr Ara 08, 2019 10:38 am

Cag_a_taY yazdı:
Cum Ara 06, 2019 1:49 pm
Teknoloji'nin gelişmesiyle birlikte DSLR devri sona mı geliyor?

Aynı fiyata veya birazcık daha üstüne, çok daha fazla seçenek sunan aynasız dünyası piyasayı yavaş yavaş domine mi ediyor?

Hele ki, günümüz telefonları, bas-çek dijital fotoğraf makinelerinden daha iyi sonuçlar verirken, hem hevesli hem de başlangıç seviyesindeki fotoğrafçı adayları için DSLR anlamını yitiriyor mu?

Tüm ekipmanı DSLR sistem üzerine kurulu olanların, ikinci el satım ve aynasız sisteme geçiş aşamasında yaptıları alımlardaki olası parasal kayıplar mıdır DSLR dünyasını ayakta tutan?

Çektiğiniz kişinin veya hayvanın gözüne anında netleyebilen, focus peaking özellikleri sayesinde manuel lens kullanımını kolaylaştıran, çok daha fazla seri çekim yapmanıza vesile olan, yüksek ISO konusunda DSLR dünyasında telaffuz dahi edilemeyen değerlerde kullanılabilir fotoğraflar çekmenizi sağlayan aynasızlar, sizce de DSLR'ların sonunu getirmiyor mu?

DSLR kullananlar olarak alışkın olduğumuz sistemden vazgeçip yeni bir sisteme adım atmak korkutucu olabilir anlıyorum ama sanki, piyasanın nabzını tuttuğunu bildiğimiz Nikon ve Canon bile aynasız teknolojisini, son kullanıcıya sunma konusunda geç kalmadılar mı?

Kafamdaki bu deli soruları, tartışma konusu haline getirebilmek için sizlere sunmak istedim. Siz ne düşünüyorsunuz? Hem yorumlarınız hem de anket seçimlerinizi bekliyorum.
ben ikisininde tadı farklı diyenlerdenim diyerek oyumu acık ettim, aynalı yada aynasız olması benim için cok önemli değil, o ayna perde sesisini seviyorum, çıkırt diye ceksin. isteyen istediğini alsın,
ama bende 10 yıla kadar dslr kalmaz ortalıkta derim, eğer aynasızlarda kronik bir durum cıkmazsa emo5
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Murat mesajı için:
Cag_a_taY (Pzr Ara 08, 2019 11:20 am)
_oly _samyang _canon _sigma
Çekiyorsam bir sebebi var emo13

“SORU-CEVAP” sayfasına dön