Hafıza Kartıma Yanlışlıkla Format Attım!

Aklınıza Takılan Soruları Sorup, Cevaplarınıı Aldığınız Alan
Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Teşekkür etti: 192 kez

Hafıza Kartıma Yanlışlıkla Format Attım!

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Sal Oca 08, 2019 8:04 pm

Arkadaşlar,

Sıkça gelen sorulardan bir tanesidir.

Hafıza kartıma format attım, tüm fotoğraflar uçtu! Bunları kurtarabilir miyim?

Tecrübeleriniz, çözüm yollarınız ve benzeri durumların yaşanmaması için backup yöntemlerinizi belirtmeniz yararlı olacaktır.

Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Teşekkür etti: 61 kez

Mesaj gönderen ÖzgüR » Çrş Oca 09, 2019 6:55 am

Atmayacaksın arkadaşım,dikkatli olacaksın :) Ben bilmiyorum maalesef.Programlar varmış diyolla bunun için.Bilen bir arkadaş yeşillendirir bizi x)
_oly EPM2
_panasonic 100-300 F/4-5.6

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Teşekkür etti: 192 kez

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Çrş Oca 09, 2019 7:38 am

ÖzgüR yazdı:
Çrş Oca 09, 2019 6:55 am
Atmayacaksın arkadaşım,dikkatli olacaksın :)
Bu kısmı gerçekten çok bilgilendirici ve aydınlatıcı olmuş. Programa gerek kalmadan kesin çözümü üretmiş olmanız, ne kadar profesyonel ve bilgili birisi oldunuzun göstergesi adeta. x) x)
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Teşekkür etti: 61 kez

Mesaj gönderen ÖzgüR » Çrş Oca 09, 2019 7:54 am

Çok teşekkürler.Bu birikim için uzun yıllarımı verdim ben.Öyle kolay değil.Bir şey sakıncalıysa, yapmayacaksın :) Mantık bu.Yapmazsan sorun olmaz.Haaa bu sözlerimi dinlemedin yaptın.Dikkatsiz davrandın,lay lay lom yaptın. O zaman bu forumdaki arkadaşlar sana derhal yardımcı olur .Hiç üzülmeyeceksin,vahlanmayacaksın :P
_oly EPM2
_panasonic 100-300 F/4-5.6

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
Kesim Reyiz

Teşekkür etti: 6 kez

Mesaj gönderen Kesim Reyiz » Çrş Oca 09, 2019 8:21 am

format yanlışlıkla atılmaz. iki saat menüden format seçme tuşa basma ve gelen uyarıyı aldırmadan bir kez daha tuşa basmak yanlışlıkla olamaz..
amariganın oyunu olabilir ama.. x)

bu arada foto yedeklerimi ve filmlerimi yüklediğim 1 tb lık sertdiskimde son yüklediğim dosyaya hata verir oldu, silmek istiyorum olmaz diyor, tıklıyorum içi boş ama en az 4-5 gb veri var biliyorum.internette bir çok boş beleş tavsiye vardı yaptım oldu ama tekrar dosya yüklediğimde tekrar ediyordu.ben de bişi yapmayayım, son yüklediğim dosya tam da bad sektöre denk geliyor sanırım, ellemeyeyim bozuk kısım dolu kalsın dedim, ama bir sonra attığım dosyaya da aynı hata verdi.

neyse düzelttim ama sorun çözüldü veri kaybı da olmadı tamam şimdi sorun yok.. :P

özellikle Türkçe kaynaklar-forumlar tam rezillik, vatandaş yazmış sorununu, elli tane gereksiz saçma hatalı öneri var, bilen bilmeyen yazmış.
ilk başlarda hemen ilk bulduğumu uygulardım, ama artık bir kaç yerde daha benzer tavsiye görmeden uygulamıyorum..

Kullanıcı avatarı
everglades

Bu Üye f/22 Lens Gibidir..Ne Yazık Ki Sadece 50'nin Altında Mesajı Vardır!
Teşekkür etti: 0
İletişim:

Mesaj gönderen everglades » Çrş Oca 09, 2019 10:15 am

Eger ki quick format attiysan ve karta henuz baska bisey kaydetmediysen butun icerigi kurtarabilirsin. photorec adinda bir program var. sadece fotograf da kurtarmiyor. baska dosyalari da kurtarabiliyor. cok eskiden kullanmistim. Linux'te calisiyor. Belki artik windows'ta da calisiyordur.

Benim HDD sebepsiz yere calismamaya karar verdi. Motor donmuyor. Almanya'ya kurtarma sirketine gonderdim. 1500 Euro istediler kurtarmak icin. Galiba parayi verip kurtaracagiz fotograflari filan. Bir sure yedek almamistim. Neyi kaybettigimi bile bilmiyorum. Karta format atilmasi sorun degil. Programla kurtariliyor. Yedek almayi unutmayin. :)
_voig _nikon

Kullanıcı avatarı
jantymans

Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Teşekkür etti: 96 kez

Mesaj gönderen jantymans » Çrş Oca 09, 2019 1:35 pm

Ahanda zurnanın zaarrrt dediği yer bilen bilir her zaman söyledim gene söylerim yedek alın yedek alın hadi unuttun bir arkadaşta makineni kurcalarken gitti canım fotolar :( napıciiiiizzzz önce kafamızı bir iki taşa vuracaz sonra bir sürü flash yada hdd sistem geri alan recovery programları var benim denediğim eğer LEXAR kartınız varsa kendi programı süper denedim ve ilk aldığım günden beri çektiğim fotoğraf ve videoları çıkardı yüzde yüz olmasa da bu arada -da ayrı yazıldı :)
evet ilk olarak programların adlarını yazayım ve bu programlar asla yüzde yüz verimli değildir biraz şansınız varsa istediğiniz fotoğraflar kurtulur...
Recuva
R-Studio Network Edition
DiskGetor

Kullanıcı avatarı
everglades

Teşekkür etti: 0
İletişim:

Mesaj gönderen everglades » Çrş Oca 09, 2019 2:04 pm

Yedek almak atlanmamasi gereken bir nokta. Ama bazi durumlarda yedek almaya vaktimiz bile olmadan fotograf kaybedebiliriz. Kullandigimiz hafiza kartlerinin belirli bir yazma omurleri var. Yillar boyunca yogun olarak kullandigimiz kart bir sure sonra yazma hatalari uretmeye baslayabilir. Benim onerim, makina destekliyorsa cift kart kullanmak. Ikinci olarak da ucuz kart kullanmamak ve belirli periyotlarla kart yenileme yapmak. Bir noktada artik dusunuyorum ki fotograflar yedek olarak sd kartlarda da kalabilir. Mesela, 32GB bir kart Nikon D800 Raw dosyalarindan 400 tanesini aliyor. Bu karti film olarak dusunelim. 400 poz cekebiliyoruz ve butun cektigimiz seyler o kartta duruyor. 400 fotograftan sonra yeni bir kartla devam ediyoruz. Hafiza kartlari cok pahali degil. Cok buyuk kapasite kullanmak mantikli degil. Bozulursa, bir seferde cok fotograf kaybi soz konusu. Tabi, karttaki fotograflari bir HDD'ye de kopyaliyoruz. Cunku yedek onemli. Bir sansiniz varsa cloud yedekleme en iyisi aslinda.

Bazi hafiza kartlarinda veri korumasi ozelligi vardir. Herhangi bir olagan ustu durumda(veri yazarken elektrik gitmesi, kartin cikarilmasi vs..) kart kendini yazmalara karsi bloke eder. Karta veri yazamazsin fakat verileri okuyabilirsin. Karti kullanirken mutlaka guvenli kaldir vs gibi islermleri atlamadan yapmak gerekli.

Veri kurtarma yazilimlarinin cok pahalilari haric hepsi ayni algoritmalari calistirir. Benim onerdigim photorec buyuk cogunlukla isinizi gorecektir. photorec kurtaramiyorsa profesyonel hizmet gerekir. O da acayip pahali. Bugun yarin 1500 euro odeyip yaptiracagim. Tecrubelerimi paylasirim mutlaka. :)
_voig _nikon

Kullanıcı avatarı
Cankat

Teşekkür etti: 10 kez

Mesaj gönderen Cankat » Çrş Oca 09, 2019 9:32 pm

Kesim Reyiz yazdı:
Çrş Oca 09, 2019 8:21 am
format yanlışlıkla atılmaz. iki saat menüden format seçme tuşa basma ve gelen uyarıyı aldırmadan bir kez daha tuşa basmak yanlışlıkla olamaz..

bu arada foto yedeklerimi ve filmlerimi yüklediğim 1 tb lık sertdiskimde son yüklediğim dosyaya hata verir oldu, silmek istiyorum olmaz diyor, tıklıyorum içi boş ama en az 4-5 gb veri var biliyorum.internette bir çok boş beleş tavsiye vardı yaptım oldu ama tekrar dosya yüklediğimde tekrar ediyordu.ben de bişi yapmayayım, son yüklediğim dosya tam da bad sektöre denk geliyor sanırım, ellemeyeyim bozuk kısım dolu kalsın dedim, ama bir sonra attığım dosyaya da aynı hata verdi.

neyse düzelttim ama sorun çözüldü veri kaybı da olmadı tamam şimdi sorun yok.. :P

özellikle Türkçe kaynaklar-forumlar tam rezillik, vatandaş yazmış sorununu, elli tane gereksiz saçma hatalı öneri var, bilen bilmeyen yazmış.
ilk başlarda hemen ilk bulduğumu uygulardım, ama artık bir kaç yerde daha benzer tavsiye görmeden uygulamıyorum..
Öyle de bir atilir ki yanlislikla. Nasil mi hemen anlatiyorum, buyrunuz Ayse Tüter'den yemek tarifiniz:

1. Bir adet Sony marka kamera aliyorsunuz. Ben kendi yanlislikla format atma calismamda Sony a7ii kullandim.
2. Dilediginizce fotograf video cekiyorsunuz. Hatta adamlar yapmis yav, nebicim IBIS var helal bee, DR manyagi bu alet gibisinden övgüler yagidiriyorsunuz.
3. Sonra hani makine yeni ya ayarlarini falan kurcaliyorsunuz. Menülerinde gezinirken özelliklerini kesfetmeye calisiyorsunuz.
4. Video menüsüne gelince formatin NTSC oldugunu görüyorsunuz. Bizim ülkede bu PAL oluyodu herhal deyip dur bakim bunu ben PAL yapayim diyorsunuz.
5. Sony kardes PAL e cevireyim mi diyor. Siz de cevir babaaa diyorsunuz.
6. Hopp bir ekran geliyor ------------>Kart formatlaniyor mesaji. Elinizden hicbir sey gelmiyor öylece bakakaliyorsunuz.

Bu tarifte püf noktasi arkadasin format atmadan önce "bak format atcam emin misin?" dememesi. Atma Ziyaaa demeyin aynen bunu yasadim. Bi daha da Sony'e dokunmam :)
Part Time Mimar, Full Time Fotografci, VizördenBak Canon Elçisi, "The Last of the Aynalılar" emo26

Makine: _canon2 5D Mark III
Lensler: _tamron _canon _samyang
Flaş ve Stüdyo Sistemi: _godox
Tripod: _rollei

Kullanıcı avatarı
yasinemir

Teşekkür etti: 3 kez

Mesaj gönderen yasinemir » Prş Oca 10, 2019 1:16 am

Cankat yazdı:
Çrş Oca 09, 2019 9:32 pm
Kesim Reyiz yazdı:
Çrş Oca 09, 2019 8:21 am

Öyle de bir atilir ki yanlislikla. Nasil mi hemen anlatiyorum, buyrunuz Ayse Tüter'den yemek tarifiniz:

1. Bir adet Sony marka kamera aliyorsunuz. Ben kendi yanlislikla format atma calismamda Sony a7ii kullandim.
2. Dilediginizce fotograf video cekiyorsunuz. Hatta adamlar yapmis yav, nebicim IBIS var helal bee, DR manyagi bu alet gibisinden övgüler yagidiriyorsunuz.
3. Sonra hani makine yeni ya ayarlarini falan kurcaliyorsunuz. Menülerinde gezinirken özelliklerini kesfetmeye calisiyorsunuz.
4. Video menüsüne gelince formatin NTSC oldugunu görüyorsunuz. Bizim ülkede bu PAL oluyodu herhal deyip dur bakim bunu ben PAL yapayim diyorsunuz.
5. Sony kardes PAL e cevireyim mi diyor. Siz de cevir babaaa diyorsunuz.
6. Hopp bir ekran geliyor ------------>Kart formatlaniyor mesaji. Elinizden hicbir sey gelmiyor öylece bakakaliyorsunuz.

Bu tarifte püf noktasi arkadasin format atmadan önce "bak format atcam emin misin?" dememesi. Atma Ziyaaa demeyin aynen bunu yasadim. Bi daha da Sony'e dokunmam :)
ahahahdafada yasadim bunu, sansima makineyi ilk aldigim gunlerdi, menuleri kurcaliyordum ne nedir diye, kaybedecek birsey yoktu kartta

“SORU-CEVAP” sayfasına dön