Samsung NX1000 Hakkında

mahmutyildirim

Bu Üye f/22 Lens Gibidir..Ne Yazık Ki Sadece 50'nin Altında Mesajı Vardır!
Teşekkür etti: 5 kez

Samsung NX1000 Hakkında

Mesaj gönderen mahmutyildirim » Pzt Oca 21, 2019 1:37 pm

Merhaba

2 ay önce bir mağazadan oldukça uygun fiyata çok beklentim olmadan yeğenimin kullanımı için Samsung NX1000 fotoğraf makinesi almıştım. Mağaza önünde internette hızlıca baktım, APS-C 23,6-15,7 sensör olduğunu görünce balıklama atladım.

Makine hakkında araştırma yapanlar varsa buradan kolayca bilgiye ulaşmaları için kısa cümleler kuracağım.

- Makine aynasız, oldukça hafif.
- Kullanımı, taşıması oldukça kolay
- Menüleri gayet basit, 20-50 lens üzerinde AF tuşu olsaymış daha da güzel olurmuş. Belki diğer tuşlardan biriyle tek tuş-AF kapama açma özelliği vardır. Ben bulamadım.
- Makine bazen hata veriyor fakat hiç sorun değil, lens zoom yapılmış pozisyonda iken fabrika ayarlarına dönülünce her şey düzeliyor. Ben aldığımda o şekilde hatalıydı. Samsungcu bir arkadaş sağolsun söyledi, düzelttik ve bir daha aynı problemi yaşamadık. Fakat letgo, sahibinden gibi sitelerde ucuz fiyata satılmasının en büyük sebeplerinden biri kullanıların objektif açıkken fabrika ayarlarına dönmenin bu sorunu çözdüğünü bilmemesinden ileri geliyor sanırsam.
- Renk aralığı diğer makinem olan Nikon d3300 e göre biraz zayıf kalsa da keskinlik 20-50 lens ile oldukça tatmin edici. Zaten renk düzenlemesini yaptığımız programlarla bu eksik ortadan tamamen kalkıyor gibi. Yine de doğala yakın renklerde çekim yapabiliyor diyebilirim.

- Makinenin tek eksiği ise lens fiyatları. Maalesef lensleri çok pahalı, zor bulunuyor ve ikinci el piyasası yok denilebilecek kadar az. Bu da zaten bu makinenin değil tüm aynasız makinelerin genel sorunu sanırsam.

Özet:
Ben bu makineyi çok beğendim, geniş APS-C sensör kullanıyor, pili dayanıklı, hemen bitmiyor, kesinlikle sabah çıkışlı, akşam dönüşlü çekimlerde yeterli oluyor bir dolum. Keskinliği Nikon d3300 ile aynı çıktı. Kullanımı kolay, taşıması kolay, küçük ve hafif. Başlangıç seviyesinde güzel bir aynasız DSLR.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti mahmutyildirim mesajı için:
Cag_a_taY (Sal Oca 22, 2019 11:53 am)
Değerlendirme: 12.5%

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Teşekkür etti: 192 kez

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Pzt Oca 21, 2019 2:06 pm

İnceleme için çok teşekkürler. emo2 emo5

SAMSUNG ana forum kategorisi açıp, başlığı onun altına kaydırdım, bilgin olsun emo5
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Cag_a_taY mesajı için:
mahmutyildirim (Pzt Şub 04, 2019 9:05 am)
Değerlendirme: 12.5%
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

Kullanıcı avatarı
arifdagli

Teşekkür etti: 6 kez

Mesaj gönderen arifdagli » Sal Oca 29, 2019 5:42 pm

Bu makine gayet makul fiyata bulunabiliyor. Eski bir makine ve bildiğim kadarıyla bu serinin devamı gelmiyor artık. Yatırım yapılmaması gerekir. Ayrıca Nikon D3300 kadar keskin olduğunu sanmıyorum.
_sony A6000 - Nex-5N - Nex-5R
_sigma 30mm f1.4 _sony 18-55mm - 50mm f1.8 - 55-210mm

Kullanıcı avatarı
StreetParrot

Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Teşekkür etti: 122 kez

Mesaj gönderen StreetParrot » Sal Oca 29, 2019 9:27 pm

Keskinlik daha çok lensle ilgi birşey diye biliyorum emo21 serinin devamı var aslında şu anda NX3000 var nx5000 çıkacak diye biliyorum :) yalnız Samsung Türkiye ve bazı ülke pazarından çıktı o yüzden 2. El fiyatları düştü. Makine ve lens üretmeye devam esiyor. Şu an ikinci elde çok temiz nx3000 hemde 16-50 kit lens ve flaşıyla 600-700₺ ye bulunabiliyor. Geçen neredeyse alıyordum.
Samsung aynasız sisteme Sony’den bile önce girdi ama çok tutunamadı. Sony ziess işbirliği gibi bir şey yapsaydı başarılı olabilirdi. DSLR işine girdiğinde Pentax ile birlikte çalıştı lensleri de PK girişliydi ama aynasızda kendi başına daldı. NX1 gibi fi tarihinde çıkmış kocaman aynasız gövdesi var diğer markalar yeni yeni benzer özellikte gövde çıkarabildiler. Tabi yaygın lens olmayınca güzel özellikler işe yaramadı :(
Birde Samsung’un üç kitlendi var. 20-50mm, 18-55mm,16-50mm. Kalite sıralaması da aynen yazdığım şekilde. 18-55mm çok büyük bildiğin dslr 18-55mm kit lensi kadar. 16-50mm hem çok küçük (Sony 16-50mm kit lensinden bile küçük) hemde başarılı.
Benim büyük velet ilk okul 3 de, fotoğrafa da merakı var. Denk gelirsem nx3000 temiz alabilirim.
Obsesif-Depresif-Pentaxian emo26

Kullanıcı avatarı
koreli

Teşekkür etti: 154 kez

Mesaj gönderen koreli » Çrş Oca 30, 2019 5:00 am

@StreetParrot aslında samsung nx makineleri iyi çıkarmıştı. Sonradan devam etmeme kararı aldı diye biliyorum fakat devam etseler o pazarda da büyüyebilirlerdi. aslında kompakt makine konusunda çok iyilerdi herhalde değişebilir lensli makine geliştirme konusunda yatırım yapmayı rafa kaldırdılar. fakat özellikle taşıma kolaylığı açısından, ayrıca yeni başlayacaklara başlangıç ekipmanı olarak alıp kullanılabilir. fakat bir kere aldın mı elde kalabilir bunu unutmamak lazım.
NeVeR SaY NeVeR

_nikon _tamron _fuji _bw _benro _giottos B)

“SAMSUNG” sayfasına dön