İki Hayat Çek Usta - Bir Buçuk Bol Acılı Negatif

Çektiğiniz Fotoğrafları Paylaşıp, Hakkında Yorum Alabileceğiniz Alan
Kullanıcı avatarı
kuzey

Bu Üye f/22 Lens Gibidir..Ne Yazık Ki Sadece 50'nin Altında Mesajı Vardır!
Teşekkür etti: 8 kez

İki Hayat Çek Usta - Bir Buçuk Bol Acılı Negatif

Mesaj gönderen kuzey » Pzt Mar 04, 2019 6:20 pm

Bu dünya ilk adımı karşı taraftan bekleyen bir çok yalnız insanlarla dolu. ( Green Book )
Hayatta oldum ki şuna kâni / Musiki oluyor tahsile mani( Müzük adlı dergiden alıntı. Lekeci Tatyos Efendi.
Bu dünya düşünenler için komedi , hissedenler için bir trajedidir. Onu da siz bulun gari..
Dosya ekleri
İçinden umut geçen kuşak.JPG
İçinden umut geçen kuşak.JPG (50.43 KiB)
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2019:01:27 06:35:03
Image taken on:
Pzr Oca 27, 2019 3:35 am
Focus length:
28 mm
Shutter speed:
1/320 Sec
F-number:
f/5
ISO speed rating:
100
Whitebalance:
Auto
Flash:
Flash did not fire, compulsory flash mode
Camera-manufacturer:
Canon
Camera-model:
Canon EOS 1100D
Exposure program:
Aperture priority
Exposure bias:
-2/3 EV
Metering mode:
Center-weighted average
şefkat.JPG
Güvercin ayaklarıyla gelen sarışın kadının Dost ile olan öyküsü
şefkat.JPG (96.79 KiB)
EXIF-Data show/hide
2019:02:28 02:15:37
Image taken on:
Çrş Şub 27, 2019 11:15 pm
Focus length:
49 mm
Shutter speed:
1/400 Sec
F-number:
f/4
ISO speed rating:
100
Whitebalance:
Manual
Flash:
Camera-manufacturer:
Canon
Camera-model:
Canon EOS 1100D
Exposure program:
Shutter priority
Exposure bias:
-2/3 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti kuzey mesajı için:
AliZafer (Pzt Mar 04, 2019 10:09 pm)
Değerlendirme: 12.5%

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Teşekkür etti: 192 kez

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Sal Mar 05, 2019 6:17 am

kuzey yazdı:
Pzt Mar 04, 2019 6:20 pm
Bu dünya ilk adımı karşı taraftan bekleyen bir çok yalnız insanlarla dolu. ( Green Book )
Hayatta oldum ki şuna kâni / Musiki oluyor tahsile mani( Müzük adlı dergiden alıntı. Lekeci Tatyos Efendi.
Bu dünya düşünenler için komedi , hissedenler için bir trajedidir. Onu da siz bulun gari..
Üçüncü'nün cevabını buldum :) Hugh Walpole

Fotoğraflarınızdan ilki ile söyleyebilecğeim şey, deniz karanlık, gökyüzü karanlık, kasvetli bir hava var ama çiftin oturduğu banktaki ve şemsiyedeki parlama yapay gözükmüş. EXIF bilgisinde flash did not fire diyor ama sanki flaş patlatılmış ve bu da ön taraftaki aydınlığın çiğ durmasına sebep olmuş gibi. Eğer yanılıyorsam ve flaş kullanılmadıysa, o zaman o banka vuran ışık sokak lambası gibi birşey. Ben olsam öncelikle f/5 yerine f/8 - f/11 aralığında bir diyafram ayarı seçerek, ISO'ya yüklenir ve ışık kaynağı kesilebiliyorsa, o kaynağı keserdim.

Işık kaynağı kesilemiyorsa ve kare ile ilgili yapacak birşeyimiz yoksa, edit aşamasında, lokal olarak, çiftin gölgelerini açar, şemsiyeyi tutan erkeğin üzerindeki kazağın, deniz ile bir bütünmüş gibi gözükmesine engel olmaya çalışırdım. Yine lokal olarak banktaki ve şemsiyedeki parlamaları yani highlight'ları da yok etmeye çalışırdım.

İkinci fotoğrafta, arkası çok kalabalık olacğaından yukarıdan aşağı doğru olan bir bakış açısı ile çekiminizi yapmanız daha doğru bir karar olmuş ama köpek çok karanlık kalmış. Hem seven kadının hem de köpeğin ayaklarının tamamının kadraj içinde olması daha iyi olurmuş.

Her iki karenin karanlık olmasının nedeni EV ayarınızın ekside olmasından kaynaklanıyor da olabilir. Bunu bilinçli olarak mı yapıyorsunuz yoksa ayarınız o şekilde mi kaldı bilmiyorum ama EV ayarını her kareye göre ayrı ayrı ayarlamak daha doğru olur. Hem manzara hem de sokak fotoğrafçılığında aynı EV ve bu EV değerinin eksi olması, ölçüme göre sonuç almamanıza sebep olacaktır.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Cag_a_taY mesajı için:
kuzey (Sal Mar 05, 2019 7:31 pm)
Değerlendirme: 12.5%
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Teşekkür etti: 61 kez

Mesaj gönderen ÖzgüR » Sal Mar 05, 2019 8:39 am

Öncelikle merhaba. Çağatayın söylediklerine katılıyorum. Gökkuşağını belirginleştirmek adına baya bir siyahlara abanılmış gibi. Bazen fotoğrafta birden fazla vurgulamak istediğimiz hikaye olur. Naçizane fikrim, gökkuşağından ziyade çiftin sıcaklığı daha iyi malzeme gibi. Potansiyeli olan bir fotoğraf kesinlikle. Ben şöyle bir şey denedim affınıza sığınarak. Bir başka göz alternatifleri anlamamıza yardımcı olur belki. Bu benim gördüğüm diyelim :)
İçinden umut geçen kuşak.jpg
İçinden umut geçen kuşak.jpg (52.58 KiB)
EXIF-Data show/hide
2019:01:27 06:35:03
Image taken on:
Pzr Oca 27, 2019 3:35 am
Focus length:
28 mm
Shutter speed:
1/320 Sec
F-number:
f/5
ISO speed rating:
100
Whitebalance:
Auto
Flash:
Camera-manufacturer:
Canon
Camera-model:
Canon EOS 1100D
Exposure program:
Aperture priority
Exposure bias:
-2/3 EV
Metering mode:
Center-weighted average
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti ÖzgüR mesajı için:
Cag_a_taY (Sal Mar 05, 2019 8:56 am) • kuzey (Sal Mar 05, 2019 7:31 pm)
Değerlendirme: 25%
_oly EPM2
_panasonic 100-300 F/4-5.6

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
kuzey

Teşekkür etti: 8 kez

Mesaj gönderen kuzey » Sal Mar 05, 2019 7:29 pm

Forumu yeni kullanmaya çalışıyorum. Biraz karışık geldi. Çağatay ve Özgür arkadaşlarıma selam olsun. Valla dibine kadar haklısınız dostlar. :)) El yumruğu yemeyen kendi yumruğunu balyoz zannedermiş misali. İhtiyacım olan bu güzel eleştiriler. Çok teşekkür ederim ikinize de. İlk fotoğraf İzmir'de çekildi. Hah aradığım fotoğraf ayağıma geldi dedim , gökkuşağıda gelmiş daha ne olsun. Eve geldim lakin dünyam başıma yıkıldı. Acaba bundan bir şey çıkartabilir miyim diye. Lightroom ile ancak bu kadar olabildi. Yoksa orjinali çamur gibi. Canon 1100d bu kadar işte. Banka vuran ışık güneş. İso'ya yüklendiğimde noise oluşuyor bu makinede , keşki 200-400 aralığında çekseydim. 400'den sonra bağırıyor sanki. Gence vuran kazağa dikkat etmedim. Doğru deniz içine girmiş gibi olmuş :)) . İ k i n c i fotoda ise durum şöyle gelişmişti aslında . Denize bakıyor kuşlar çekiyordum. Uzaktan bana fotoğraf geliyordu. Çabuk olmam gerekiyordu. O an biraz heyecandan ki Değerli Murat Hocam Fotoğraf ve Hukuk konusundaki bir konuşmasını anımsadım ve o an çektim. Ben ise istinad duvarının üzerinde idim o an. Hay bin kunduz.. :)) ( Tommiks Teksas efekti ) EV ayarı sanıyorum el alışkanlığı. Genelde fotoğrafları patlatıyorum. Ayarları bu aralığa getiriyorum ama bundan sonra o ayar geriye çekilecek. Uyarılarınızı , değerli kritiklerinizi inanın ciddiye alacağım. Çoook teşekkür ederim.

Değerli Özgür kardeşim. Size de çok teşekkür ederim. Ne demek . Bence gayet güzel olmuş yeni hali. O arkadaki dramatik bulutlardan ziyade çiftin sıcaklığını vurgulamak sanıyorum daha iyi olurdu. Yağmurlu hali daha iyi.. :)) Değişkenleri , alternatifleri değerlendirmek daha doğru olurdu o an için. İşte o an heyecandan hayatımın fotosu bu olmalı derken bakış açılarını kaçırmış oluyorum. SAğolasın ..

Bence bu eleştirilerin olması harika harika. Daha iyisini vurgulamak için fotoya devam. En içten sevgi ve saygılarımla Değerli Çağatay ve Özgür. .. İkinize de şu parçayı hediye etmek istiyorum . Kabul buyurunuz..

https://www.youtube.com/watch?v=pkzcbuwBllo

“FOTOĞRAF DEĞERLENDİRME KÖŞESİ” sayfasına dön