Sadece Portre İçin Ekipman?

Aklınıza Takılan Soruları Sorup, Cevaplarınıı Aldığınız Alan
Kullanıcı avatarı
omeringoo

Bu Üye f/22 Lens Gibidir..Ne Yazık Ki Sadece 50'nin Altında Mesajı Vardır!
Teşekkür etti: 0
Sadece Portre İçin Ekipman?

Mesaj gönderen omeringoo » Sal Mar 12, 2019 5:24 pm

Kişinin sadece portre çekimi yapacağını varsayarsak ikinci elde 5-6 bin gibi bir bütçeyle hangi ff gövde + lens seçilmeli ? Bu fiyata alıncak ff set zaten kısıtlıdır , seçim hangi tarafta olmalı ? Neden ?

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Teşekkür etti: 192 kez

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Sal Mar 12, 2019 6:48 pm

omeringoo yazdı:
Sal Mar 12, 2019 5:24 pm
Kişinin sadece portre çekimi yapacağını varsayarsak ikinci elde 5-6 bin gibi bir bütçeyle hangi ff gövde + lens seçilmeli ? Bu fiyata alıncak ff set zaten kısıtlıdır , seçim hangi tarafta olmalı ? Neden ?
Bana göre herhangi bir FF makine olabilir. 3000-3500TL bandında Nikon D600 veya Canon 5DmII alınabilir.. Üzerine de 2.250-2.500TL bandında Canon veya Nikon 50mm f/1.4 lens alınabilir.

Neden sorusunun cevabı...

Spor gibi hareketli birşey çekmeyeceğiniz herhangi bir FF fazlasıyla işinizi görür. Portre dediğiniz zaman önemli olan lens olacaktır. f/1.4 lens ile düşük ışığı, FF makinenin ISO performansı ile birleştirdiğiniz zaman, flaşa gerek kalmadan dahi loş ortamda fotoğraf çekebilirsiniz. Diyafram açıklığı göz önünde bulundurulduğunda ise müthiş flu arka plan ile portrelerinizde, alan derinliğini had safhada tutmanız mümkün olur.

Canon ile Nikon FF makineler arasındaki en büyük fark, 5DmII'nin 1/8000 perde hızına çıkabilmesi. Nikon'da bu sayı 1/4000..f/1.4 lens ile güneşli bir havada en düşük ISO'da dahi 1/4000 sizi kurtarmayabilir o bakımdan Canon belki daha iyi bir seçim olabilir.

Şimdi FF makine sordunuz diye bunları yazdım ama burada sizi aynasıza yönlendirecek ve beraberinde haklı sebeplerini söyleyebilecek arkadaşlar var.. Onların da söylediklerini dikkate almanızı öneririm 👍🏻
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Teşekkür etti: 61 kez

Mesaj gönderen ÖzgüR » Sal Mar 12, 2019 7:02 pm

Öncelikle portre için Full frame makinenin gerekli olduğunu düşünmüyorum. Planlı portre çekeceksek şartları biz yaratıcaz demektir. Flaşımız, reflektörümüz vb. ekipmanımız olacaktır diye düşünüyorum. Soru o yönde olduğu için, o yönde bir cevap verecel olursam, Çağataya katılıyorum diyebilirim 😊 O bütçeye aynasız FF kısmında ancak sony a7 diyebiliriz lensi de düşünürsek ki, o zaman kahır dolu çekimler, ters ışıkta netleme eziyetleri bizi bekler. Sony de F/1.4 lens de düşünemeyiz. Fiyatlarından dolayı onları düşünmek yasak 😊 Yine en mantıklı seçim bir D600 ya da Canon 6D olacaktır gibi. Canonun çnüne 85 mm 1.8 de güzel seçenek olur portre de ki bütçeyi de aşmaz. İlla arkaplan tamamen yok olsun diye birşey yoktur. Arkaplanı güzel seçerseniz portreye çok katkısı olur. Herkes F 1.2 ve 1.4 lens ister tabi ki ama o zaman farkınız olmaz. İşi yapan lens olur. O yüzden mekanı da içine alan portreler her zaman daha iyidir. Makineden lensten ziyade, model ve mekan önem sırası olarak birincidir kanımca 😊
_oly EPM2
_panasonic 100-300 F/4-5.6

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
omeringoo

Mesaj gönderen omeringoo » Sal Mar 12, 2019 7:27 pm

Öncelikle çağatay hocam, Neden ? sorusundan kastım teknik bilgiden ziyade canon ile nikon ff gövde ve lensler arasındaki farklardı. 3. paragrafınızda bunun cevabını almış oldum teşekkürler :) Ama yine de 50mm 1.4 mü yoksa 85 1.8 mi ? Canonun 50 si mi daha kesin nikonun mu ? Bokeh tarzları nasıl ? İki tarafın 85 leri arasındaki farklar neler ? gibi lens tarafında kafamda sorular var. Body tarafında sayenizde ok'im.

Özgür hocama gelince

Aynasızın içinden biri olarak m43 sisteminde 45mm 1.8 i denedim ve hiç bi albenisini göremedim. Diğer yandan 75mm 1.8 i denemedim belki onunla her şey daha farklı olur ama x2 çarpanla aşırı dar kalıyor. 45mm 1.2 de kullanmadım hiç , ne kadar farkı olabilir bilmiyorum.Söylediğiniz gibi belki sistemdeki diğer lenslerle beraber ff ye gerek yoktur ama ben ff gövdede portre için imaj kalitesinin her zaman daha farklı olduğu kanısındayım. Portre dediğimiz şeyin yolu alan derinliğinden geçiyor ve m43 bu konuda nasıl olduğunu biliyoruz.

Aynasız olarak belki fuji bir gövde + 56mm 1.2 nin farkları olabilir. Fujinin farklı bir imajı vardır her zaman. Renkleri vs.
Veya çarpanlı sony bir gövde ile beraber zeiss lens fark yaratabilir.

İşte bunları ff canon nikon imajlarıyla karşılaştırmak istiyorum

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Mesaj gönderen ÖzgüR » Sal Mar 12, 2019 7:52 pm

Açıkçası alan derinliği konusunda genel bir şey söylememiz zor. Ben yıllarca canon ff kullandım sony ff kullandım. Fuji de kullandım. Şu an olympus kullanıyorum ki son 1 sene tüm işlerimde olympus kullandım. Ufak bir stüdyom vardı. Bana çok yeterli geliyor m43ün aşan derinliği. Canon sistemde 50mm 1.2 de kullandım. Ona rağmen söylüyorum bunu. Lakin bu benim fikrim. Kimisi 3D efektli fotoğraf ister kimisi beğenmez. Demek istediğim, full frame artı 1.4 ya da 1.2 lens ile çöplükte portre çekseniz kimse anlamaz. Yani size bir bakış açısı kazandırmaz. Bir başarı da kazandırmaz. Gözünüzü eğitmez. İşin kolayına kaçmak gibi geliyor. Yine benim fikrim tabi. Olympusa gelirsek, 75 1.8 kullanmadım lakin iyi lens. 17mm 1.2 ve 45mm 1.2 lenslerim var ama kenarda yatıyorlar. Genel olarak 12-100 f4 ve manuel lensler kullanıyorum. İş olarak yapmayı düşünüyorsanız ya da yeni başlamış ve fflerin 1.4lerin tadını almak istiyorsanız o yol doğrudur sizin için bence. Bir süre sonra ne 1.4ler ne 1.2ler tat veriyor. Daha anlamlı şeyler çekmek istiyor insan. Ben o durumdayım en azından. M43 bana hayli hayli yetiyor ama dediğim gibi kişisel bir şey bu. Mantık olarak diyaframı 2 ile çarparız m43 de. Yani 45 1.2 bizde 90 2.4 gibi etki verir. Ya da 45 1.8, 90 3.5 gibi. 90mm f3. 5 lensi bir ffe takıp portre çekseniz yeterli olacağını görürsünüz ama psikolojik olarak küçük sensör bizi etkiler. Bir süre sonra önemli olan kompozisyon ve bakış açısı oluyor demek istediğim aslında 😊
_oly EPM2

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Mesaj gönderen ÖzgüR » Sal Mar 12, 2019 8:02 pm

Ek olarak bendeki 17mm 1.2 ve 45 1.2 hatta 40-150 2.8 iş olarak yaptığım için aldığım lensler. Hobi olarak yapsam yanlarından geçmezdim. 45 1.8, ya da pana 25 1.4 hayli hayli yeterdi. İş olarak yapınca mecburen müşteri ne isterse o oluyor. O da ayrıca rezil bir konu maalesef 😊
_oly EPM2

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
Kesim Reyiz

Teşekkür etti: 6 kez

Mesaj gönderen Kesim Reyiz » Çrş Mar 13, 2019 6:30 am

nikon için paranın yeteceği herhangi bir güncel crop makine +50mm 1,8G veya fullframe makine +85mm 1,8G bu iki lens de fiyatının ötesinde hafif küçük keskin temiz ve hatasız netleyen lenslerdir. tek kusurları minnak CA verirler o da her zaman değil, olursa da temizlemesi gayet kolaydır..
50mm 1,8 G nin f 1,8 deki keskinliği bence 8/10 puan 85mm in 9/10 puan f 2,2 ve üzeri için iki lens de 10/10 puandır.
tecrübe ile sabit.

canon nikon arasında fark sadece üzerinde yazan isimlerdir, gerisine çok da takılma, zaman kaybı sadece.

Kullanıcı avatarı
omeringoo

Mesaj gönderen omeringoo » Çrş Mar 13, 2019 8:31 am

Aynen dediğiniz gibi hocam,sadece tadmak istiyorum. Siz ne güzel farklı sistemler deneyerek burdasınız ama ben sadece m43 kullandım. Tecrübe ederek sistem seçmek isterim ben de. M43 ekipmanımı satmam zaten orası ayrı 😂

Diğer yandan benim asıl sorum canon mu nikon mu dan ziyade bunların portredeki lensleri arasındaki farklardı. Crop sensörlü canon ve nikon bodyler hakkında bilgim olsa da ff gövdeler konusunda tam bir cahilim. Hiç bir bilgim yok ama kafamda bişeyler canlanmaya başladı

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Teşekkür etti: 192 kez

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Çrş Mar 13, 2019 9:07 am

omeringoo yazdı:
Çrş Mar 13, 2019 8:31 am
Aynen dediğiniz gibi hocam,sadece tadmak istiyorum. Siz ne güzel farklı sistemler deneyerek burdasınız ama ben sadece m43 kullandım. Tecrübe ederek sistem seçmek isterim ben de. M43 ekipmanımı satmam zaten orası ayrı 😂

Diğer yandan benim asıl sorum canon mu nikon mu dan ziyade bunların portredeki lensleri arasındaki farklardı. Crop sensörlü canon ve nikon bodyler hakkında bilgim olsa da ff gövdeler konusunda tam bir cahilim. Hiç bir bilgim yok ama kafamda bişeyler canlanmaya başladı
Bence Nisan ayındaki buluşmamıza gelip, farklı farklı makineleri mıncıklayıp o şekilde karar verin emo5

Detaylara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz

viewtopic.php?f=42&t=145
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

“SORU-CEVAP” sayfasına dön