Aynalı Makinelerde Ölçümün Yapıldığı AF Noktası?

DSLR ve SLR Makineler İle İlgili Konu Başlıklarının Toplandığı Bölümdür
ciddibiri

Bu Üye f/22 Lens Gibidir..Ne Yazık Ki Sadece 50'nin Altında Mesajı Vardır!
Teşekkür etti: 15 kez
Aynalı Makinelerde Ölçümün Yapıldığı AF Noktası?

Mesaj gönderen ciddibiri » Cum Mar 29, 2019 4:22 pm

Nikon giriş seviyesi APS-C hakkında bir detaylı bilgi öğrenmek istiyorum...

Merak ettiğim şey şudur... Açıklayabilicem mi bakalım. Işık ölçüm modlarından "spot ölçüm" modunda genelde çoğu makina sadece merkezde halka-nokta şeklindeki yerden spot ölçümü yapabiliyor(diye biliyorum). Fakat, mesela bildiğim Olympus OM-D E-M5 Mark II'de 81 AF noktasından hangisine geçerseniz geçin o AF noktasından spot ölçümü yapabilmektedir.

Bu durum benim için çok kullanışlı bir yetenek. Çünki bazen spot ölçüm modu kullanarak çekeceğim fotoğraftaki parlak bölgeyi tam kadrajın ortasına alınca konuyu istediğim gibi komposizyon yapmak imkansız oluyordu. Olympus OM-D E-M5 Mark II'deki bu özellik garip gelebilir belki size ama hastası olduğum bir özellik. Bildiğim kadarı ile de evvelki modellerde yok bu. Yani PL6, P5, PL5, OM-D E-M10, PL3, PL1 kullandım onlarda yoktu. Belki OM-D E-M1 serisinde de vardır araştırmadım.

Peki esas öğrenmek istediğim ne ? Belki d-slr'lar hani çok daha eskiden beri bu alanda üretimi yapıldığı için OM-D E-M5 Mark 2'de 2016'da firmware ilen gelen bu özellik onlarda da vardır. Var mıdır ?

Mesela Nikon D5500, D5600'de var mı spot ışık ölçüm modunu seçtiğimiz AF noktasından yapar mı ? Yapabilir mi ?

Kullanıcı avatarı
Kesim Reyiz

Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Teşekkür etti: 6 kez

Mesaj gönderen Kesim Reyiz » Cmt Mar 30, 2019 8:28 am

benim bildigim spot olcumu veya olcumlerin her birini sectigin herhangi bir noktadan yapar. lakin kullanici netlemeyi baska yerden pozlamayi baska yerden yapmak isterse pozlama kilidi veya netleme kilidi kullanabilir. her makinede var bu ozellik afl - ael yazan tus un gorevi budur. manuel cekimlerde buna gerek kalmaz.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Kesim Reyiz mesajı için:
ciddibiri (Cmt Mar 30, 2019 10:37 pm)
Değerlendirme: 12.5%

ciddibiri

Mesaj gönderen ciddibiri » Cmt Mar 30, 2019 10:53 pm

Teşekkür ederim cevap için...
Bir de böyle bir kaynak da buldum az önce

https://imaging.nikon.com/lineup/dslr/basics/18/02.htm

https://imaging.nikon.com/lineup/dslr/basics/18/01.htm

Tam sorduğumun görsel kanıtı oldu bunlar da.

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Teşekkür etti: 192 kez

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Pzt Nis 01, 2019 12:13 pm

ciddibiri yazdı:
Cum Mar 29, 2019 4:22 pm
Aynalı makina yada D-SLR bölümü yok mu ?
Nikon giriş seviyesi APS-C hakkında bir detaylı bilgi öğrenmek istiyorum...

Merak ettiğim şey şudur... Açıklayabilicem mi bakalım. Işık ölçüm modlarından "spot ölçüm" modunda genelde çoğu makina sadece merkezde halka-nokta şeklindeki yerden spot ölçümü yapabiliyor(diye biliyorum). Fakat, mesela bildiğim Olympus OM-D E-M5 Mark II'de 81 AF noktasından hangisine geçerseniz geçin o AF noktasından spot ölçümü yapabilmektedir.

Bu durum benim için çok kullanışlı bir yetenek. Çünki bazen spot ölçüm modu kullanarak çekeceğim fotoğraftaki parlak bölgeyi tam kadrajın ortasına alınca konuyu istediğim gibi komposizyon yapmak imkansız oluyordu. Olympus OM-D E-M5 Mark II'deki bu özellik garip gelebilir belki size ama hastası olduğum bir özellik. Bildiğim kadarı ile de evvelki modellerde yok bu. Yani PL6, P5, PL5, OM-D E-M10, PL3, PL1 kullandım onlarda yoktu. Belki OM-D E-M1 serisinde de vardır araştırmadım.

Peki esas öğrenmek istediğim ne ? Belki d-slr'lar hani çok daha eskiden beri bu alanda üretimi yapıldığı için OM-D E-M5 Mark 2'de 2016'da firmware ilen gelen bu özellik onlarda da vardır. Var mıdır ?

Mesela Nikon D5500, D5600'de var mı spot ışık ölçüm modunu seçtiğimiz AF noktasından yapar mı ? Yapabilir mi ?
Bu aralar iş yerindeki yoğunluk dolayısıyla çok vakit ayıramadım siteye, geç cevap için özür dilerim.

Adsense reklamı, boş sayfada reklam çıkmasını sevmediği için, altı boş forum kategorisi açmadım bilerek. Nereye oturtulacağı belli olmayan bir konu açıldığı zaman (aynı bunun gibi), o zaman gerekli kategoriyi oluşturuyorum.

Bu konuyu da, az önce açtığım DSLR - SLR MAKİNELER kategorisinin altına koydum şimdi. emo5
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Teşekkür etti: 192 kez

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Pzt Nis 01, 2019 12:38 pm

Bu arada, başlığı da değiştirdim. Uygun gördüğün başka bir başlık varsa, onu söyle, değiştireyim. emo5
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

ciddibiri

Mesaj gönderen ciddibiri » Pzt Nis 01, 2019 1:13 pm

Cag_a_taY yazdı:
Pzt Nis 01, 2019 12:38 pm
Bu arada, başlığı da değiştirdim. Uygun gördüğün başka bir başlık varsa, onu söyle, değiştireyim. emo5
Teşekkürler... Şu an bir şey göremedim. Zamanla rastlaşırız yine bir yersiz başlıkta emo5

Semih

Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Semih » Pzt Nis 01, 2019 8:51 pm

İki sistemin farklı olmasından kaynaklanıyor. DSLR'da eğer optik vizörden ölçüm alınacaksa sadece AF noktaları üzerinden ölçüm alabiliyor doğal olarak fakat liveview açıksa AF noktası neredeyse oradan alabiliyor. Aynasızda tam zamanlı liveview olarak çalıştığından istediğiniz yerden alabiliyorsunuz ölçümü.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Semih mesajı için:
ciddibiri (Pzt Nis 01, 2019 10:33 pm)
Değerlendirme: 12.5%

ciddibiri

Mesaj gönderen ciddibiri » Pzt Nis 01, 2019 10:32 pm

Semih yazdı:
Pzt Nis 01, 2019 8:51 pm
İki sistemin farklı olmasından kaynaklanıyor. DSLR'da eğer optik vizörden ölçüm alınacaksa sadece AF noktaları üzerinden ölçüm alabiliyor doğal olarak fakat liveview açıksa AF noktası neredeyse oradan alabiliyor. Aynasızda tam zamanlı liveview olarak çalıştığından istediğiniz yerden alabiliyorsunuz ölçümü.
Yoktu, Ben PL1'den bu yana PL3, PL6, PEN E-P5, OM-D E-M10 kullandım, hiçbirisinde AF noktasından spot ölçümü almak gibi bir yetenek yoktu. Hatta Olympus OM-D E-M5 Mark II'de de bu yetenek yoktu da işte üretiminden 2 yıl sonra mı ne çıkan bir firmware ile bu yeteneğe kavuşmuştu OM-D E-M5 Mark II

Bu konuda diğer markaların her modeli ne durumda bilemiyorum. İlginç bir detay ama işte elimizin altında olup da kullanmadığımız veya bilmediğimiz böyle özellikleri olabiliyor makinaların.

“DSLR - SLR MAKİNELER” sayfasına dön