Yeni Amiral Yola Çıkmış Pentax K3 III

Piyasaya Sürülecek Yeni Ürünler İle İlgili Söylentiler Bu Konu Altında
Kullanıcı avatarı
StreetParrot

Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Teşekkür etti: 122 kez
Yeni Amiral Yola Çıkmış Pentax K3 III

Mesaj gönderen StreetParrot » Pzr Ara 08, 2019 6:18 pm

Forum hareketlenince ben de gaza gelip Pentax'ın yeni çıkaracağı gövde ile ilgili bir başlıkta ben açayım dedim :) Konu Pentax olunca ülkemizde benden başka kimsenin ilgisini çeker mi bilmiyorum emo26 Neyse lafı uzatmadan konuya geçeyim ;)

Aynasız fırtınası eserken ilk aynasız değiştirebilir fotoğraf makinesini üreten Pentax'ın vizyonsuz yöneticileri "fotoğraf ışıkla çekilir fotoğrafçı vizörden bakınca gerçek ışığı görmeli" tumturaklı lafları arasında yeni APSC sensöre sahip gövde çıkaracaklarını duyurdular.
Makine Pentax'ın amiral serisi olan K3II nin yerine çıkacak. K3II merak edenler için linki burada Pentax K3II

Bu seri boyut olarak Nikon D7XXX ve Canon X0D serisinden küçük ama sınıf olarak bunların üstü Nikon DX00 Canon 7D serisinin altı olarak görülüyor. En azından biz Pentaxianlar öyle görüyoruz. emo26

Yeni gövde bu;
Yeni Pentax Ön 1.jpg
Yeni Pentax Ön 1.jpg (122.43 KiB)
Yeni Pentax Arka.jpg
Yeni Pentax Arka.jpg (102.31 KiB)

Dıştan bakınca dikkatimi çeken yenilikler makinenin üstüne eklenmiş 2 yeni kadran. Biri video ve ön izleme için kullanılacağı üzerindeki simgelerden belli. Diğeri de büyük ihtimal Pentax K1 deki akıllı ayar kadranı, bu kadrana istediğimiz özellikleri atayıp buradan hızlı değiştirme imkanı olacak.

Yine vizörün altında 2 küçük göz gibi bir şey var ne işe yarayacağı konusunda en ufak fikrim yok. Video ve canlı ön izleme ayarının yukarıdaki kadrana eklenmesi ile boşalan alana Canon'daki joyistick eklenmiş ne için kullanılacak bende merak ediyorum ama güzel olacağını düşünüyorum.

Makinenin ismi merak konusu. Pentaxın isimlendirmeleri oldukça kafa karıştırıcı örneğin bu seri K10D - K20D - K7 - K5 - K3 bir alt Seri Kx - Kr - K30 -K50 şeklinde ilerliyor. Forumlarda KFC (Kentucky Fried Chicken ) :,) :,) olacağı söyleniyor ama ben böyle bir komedi yerine K3III ve ya K3IIs olacağını düşünüyorum ama Pentax2ı yönetenlerden herşeyi beklerim.

Makinede olması beklenen özellikleri
Klasik
  • Daha büyük MP sensör
  • Daha iyi ISO
  • Daha iyi imaj kalitesi.
Pentax K3II'nin imaj kalitesi çok iyiydi rakip gövdelerden fazlası var eksiği yoktu ancak Pentax, KP ile imaj kalitesinde öyle bir sıçrama yaptı ki sıçrama değil resmen patlama oldu. En kötü ihtimal Pentax KP deki imaj kalitesini bekliyoruz daha fazlasını da umut ediyoruz emo26

Olmazsa ayıplar
  • Wi-fi
  • 4K Video (üst kadrana alınan video fonksiyonu bu konuda ciddi gelişme beklentisine soktu beni)
  • Daha fazla odak noktası
Beni ikna etmesi gerekenler.
  • Daha iyi AF takibi (K3II sabit duran objelerde AF konusunda iyiydi ama af takibi konusunda canikona göre oldukça kötüydü bu konuda bu sınıf için en azından gönül D500 seviyesinde olsun ister ama en azından Nikon D7200 kadar olmalı).
  • En azından Pentax K1 deki gibi bir dönebilen ekran aslında daha da iyisi olmalı.
Özgür üstaddan etkilendim galiba benim için uzuuuun bir yazı oldu ;)
En son StreetParrot tarafından Sal Eki 27, 2020 6:36 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti StreetParrot mesajı için:
AliZafer (Pzr Ara 08, 2019 7:00 pm) • jantymans (Pzt Ara 09, 2019 3:38 am) • Cag_a_taY (Pzt Ara 09, 2019 5:59 am) • ÖzgüR (Sal Ara 10, 2019 10:52 am)
Değerlendirme: 50%

Obsesif-Depresif-Pentaxian emo26

Kullanıcı avatarı
AliZafer

Teşekkür etti: 277 kez

Mesaj gönderen AliZafer » Pzr Ara 08, 2019 7:11 pm

StreetParrot yazdı:
Pzr Ara 08, 2019 6:18 pm
Forum hareketlenince ben de gaza gelip Pentax'ın yeni çıkaracağı gövde ile ilgili bir başlıkta ben açayım dedim :) Konu Pentax olunca ülkemizde benden başka kimsenin ilgisini çeker mi bilmiyorum emo26 Neyse lafı uzatmadan konuya geçeyim ;)

Ne iyi yapmışsın @StreetParrot abi :d Eline sağlık. Daha rahat okunması için paragraf vari bir hale getirdim, onun haricinde bir şey yapmadım, gayet güzel bi haber yazısı olmuş emo5 Eline sağlık.

Umarım Pentax bu yeni makinesi ile seni üzmez emo26

Pentax ülkemizde değeri pek bilinmeyen, bilenlerin ise hep peşinden gittiği bir marka bence. Üniversitedeki öğrencilerimden birinde Pentax vardı, babasınınmış falan. Babası yıllardır Pentax kullanıyormuş, oğluna da aşılamış :d Pentaxcılar biraz kendi hallerinde takılmayı seviyorlar galiba :d

@ÖzgüR abi'ye gelince: kendisinden etkilenmeyen mi var diyerek kısa ve öz bir gönderme yapıyorum emo25
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti AliZafer mesajı için:
StreetParrot (Pzr Ara 08, 2019 8:38 pm)
Değerlendirme: 12.5%
Makineler:
_nikon Z 6II
_nikon D750

Lensler:
_nikon 16-35mm F/4G
_nikon 35mm F/1.8G
_nikon 50mm F/1.4G
_nikon 85mm F/2
_sigma 105mm F/2.8
_tamron 100-400mm F/4.5-6.3

AliZafer - Flickr

Kullanıcı avatarı
StreetParrot

Mesaj gönderen StreetParrot » Pzr Ara 08, 2019 7:28 pm

AliZafer yazdı:
Pzr Ara 08, 2019 7:11 pm
StreetParrot yazdı:
Pzr Ara 08, 2019 6:18 pm

Ne iyi yapmışsın @StreetParrot abi :d Eline sağlık. Daha rahat okunması için paragraf vari bir hale getirdim, onun haricinde bir şey yapmadım, gayet güzel bi haber yazısı olmuş emo5 Eline sağlık.

Umarım Pentax bu yeni makinesi ile seni üzmez emo26

Pentax ülkemizde değeri pek bilinmeyen, bilenlerin ise hep peşinden gittiği bir marka bence. Üniversitedeki öğrencilerimden birinde Pentax vardı, babasınınmış falan. Babası yıllardır Pentax kullanıyormuş, oğluna da aşılamış :d Pentaxcılar biraz kendi hallerinde takılmayı seviyorlar galiba :d

@ÖzgüR abi'ye gelince: kendisinden etkilenmeyen mi var diyerek kısa ve öz bir gönderme yapıyorum emo25
Eline sağlık Ali kardeşim çok daha güzel ve anlaşılır olmuş. Pentaxianlar böyle ne kadar gıcık etse de bağımlılık yapmış bırakamıyoruz.
AliZafer (Pzr Ara 08, 2019 8:18 pm)

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Teşekkür etti: 192 kez

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Pzt Ara 09, 2019 6:07 am

Valla güzel makineye benziyor.

İlk makinemi alırken D90 ile yanlış hatırlamıyorsam K10D arasında kalmıştım. Uzun süre araştırdıktan sonra Nikon'da karar kılmıştım ama buna en büyük etkenlerden bir tanesi de, kullanıcı sayısının Pentax'te düşük olmasıydı. Etrafımda kullanan başka kimse yoktu ki istediğim zaman bende olmayan lensini alıp deneyeyim.

Eminim ki bu makinenin, Nikon ve Canon muadillerinden geri kalır bir yanı olmayacak ama piyasa payının çoğuna sahip ana firmaların altında ezilen bir firma olması üzücü Pentax'ın. Bu da yönetim başarısının ne kadar önemli olduğunu göstertiyor çünkü Pentax, en az Canon ve Nikon kadar süredir bu piyasada. Hatta bakalım mı ilk fotoğraf makinelerini ne zaman piyasaya çıkartmışlar;

PENTAX: 1957
NIKON: 1948
CANON: 1959
FUJI: 1989
OLYMPUS: 1936
SONY: 1981

Üzücü...
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Cag_a_taY mesajı için:
StreetParrot (Pzt Ara 09, 2019 6:03 pm)
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

Kullanıcı avatarı
StreetParrot

Mesaj gönderen StreetParrot » Pzt Ara 09, 2019 8:01 pm

Cag_a_taY yazdı:
Pzt Ara 09, 2019 6:07 am

İlk makinemi alırken D90 ile yanlış hatırlamıyorsam K10D arasında kalmıştım. Uzun süre araştırdıktan sonra Nikon'da karar kılmıştım ama buna en büyük etkenlerden bir tanesi de, kullanıcı sayısının Pentax'te düşük olmasıydı. Etrafımda kullanan başka kimse yoktu ki istediğim zaman bende olmayan lensini alıp deneyeyim.

Eminim ki bu makinenin, Nikon ve Canon muadillerinden geri kalır bir yanı olmayacak ama piyasa payının çoğuna sahip ana firmaların altında ezilen bir firma olması üzücü Pentax'ın. Bu da yönetim başarısının ne kadar önemli olduğunu göstertiyor çünkü Pentax, en az Canon ve Nikon kadar süredir bu piyasada. Hatta bakalım mı ilk fotoğraf makinelerini ne zaman piyasaya çıkartmışlar;

Üzücü...
D90 ile K20D aynı zamanda çıkmıştı benimde ilk makinemdir. D300 ile arasında kalmıştım 2. eldeki fiyat avantajından dolayı tercih etmiştim.
Ben ilk makine 1952 diye biliyorum ;) Hatta 1952 deki bu makine bilinen değiştirilebilir lensli sisteme sahip ilk makine olarak biliyorum. Pentax ismi 1957 yılında Ziess'in Doğu Almanya'da kalan kısmından Pentaprism ve Conax markalarını alan Asahi ye satmasıyla ortaya çıkıyor. 1957 deki makine de Pentax ismi yazıyor 152 ve 54 de çıkanlarda Asahi yazıyor. emo26 emo26

Maalesef Pentax'da çifte katmanlı yönetim başarısızlığı mevcut :( . Pentax firma olarak ilk tam kare makineyi yapan firma (2000 yılı) ama ilk üretme piyasanın çoktaaan parsellendikten sonra 2016 yılında yaptı. Şimdi fiyat avantajı ile pazar kapmaya çalışıyor. Yine Pentax 2012 yılında Nikon D7000 ile aynı sensöre sahip aynasız makineyi çıkardı. Üstelik diğer markaların daha fazla lens satmak için yaptığı farklı lens girişi yerine DSLR'ler ile aynı sistemi kullandı. Sonra devamını getirmedi. Üstelik Pentax'da çok küçük Limited (Nikon Nano Canon L serisi dengi) lenslere sahip. Diğerleri lensleri küçültmek için uğraşırken her şey hazırdı ama yapmadılar. Yakın zamanda da aynasız makine çıkarmayacağız diyorlar.
Diğer olumsuzluk da Türkiye distribütöründe dışardan bakınca Pentax satsın istemiyor gibiler :) Pentax K3 2013 de çıktı K3II 2015 de çıktı. K3 ün ülkede resmi olarak satış yılı 2016 galiba. Tüm markalar Türkiye ABD fiyatlarını eşitlemeye çalışırken bizim mahallede tam tersi. Pentax K1 Mark II ABD BH listeye giriş fiyatı 1.700$ Canon 5D Mark IV 2.500$ Ülkemizde çıkış fiyatları aynı. Lenslerde ve diğer makinelerde durum daha aynı.
Yinede Pentax'ı seviyoruz emo25 kullanmaya devam emo26
Cag_a_taY (Pzt Ara 09, 2019 8:16 pm)

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Teşekkür etti: 192 kez

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Pzt Ara 09, 2019 8:17 pm

StreetParrot yazdı:
Pzt Ara 09, 2019 8:01 pm
Cag_a_taY yazdı:
Pzt Ara 09, 2019 6:07 am

Üzücü...
D90 ile K20D aynı zamanda çıkmıştı benimde ilk makinemdir. D300 ile arasında kalmıştım 2. eldeki fiyat avantajından dolayı tercih etmiştim.
Ben ilk makine 1952 diye biliyorum ;) Hatta 1952 deki bu makine bilinen değiştirilebilir lensli sisteme sahip ilk makine olarak biliyorum. Pentax ismi 1957 yılında Ziess'in Doğu Almanya'da kalan kısmından Pentaprism ve Conax markalarını alan Asahi ye satmasıyla ortaya çıkıyor. 1957 deki makine de Pentax ismi yazıyor 152 ve 54 de çıkanlarda Asahi yazıyor. emo26 emo26

Maalesef Pentax'da çifte katmanlı yönetim başarısızlığı mevcut :( . Pentax firma olarak ilk tam kare makineyi yapan firma (2000 yılı) ama ilk üretme piyasanın çoktaaan parsellendikten sonra 2016 yılında yaptı. Şimdi fiyat avantajı ile pazar kapmaya çalışıyor. Yine Pentax 2012 yılında Nikon D7000 ile aynı sensöre sahip aynasız makineyi çıkardı. Üstelik diğer markaların daha fazla lens satmak için yaptığı farklı lens girişi yerine DSLR'ler ile aynı sistemi kullandı. Sonra devamını getirmedi. Üstelik Pentax'da çok küçük Limited (Nikon Nano Canon L serisi dengi) lenslere sahip. Diğerleri lensleri küçültmek için uğraşırken her şey hazırdı ama yapmadılar. Yakın zamanda da aynasız makine çıkarmayacağız diyorlar.
Diğer olumsuzluk da Türkiye distribütöründe dışardan bakınca Pentax satsın istemiyor gibiler :) Pentax K3 2013 de çıktı K3II 2015 de çıktı. K3 ün ülkede resmi olarak satış yılı 2016 galiba. Tüm markalar Türkiye ABD fiyatlarını eşitlemeye çalışırken bizim mahallede tam tersi. Pentax K1 Mark II ABD BH listeye giriş fiyatı 1.700$ Canon 5D Mark IV 2.500$ Ülkemizde çıkış fiyatları aynı. Lenslerde ve diğer makinelerde durum daha aynı.
Yinede Pentax'ı seviyoruz emo25 kullanmaya devam emo26

Ohhhoooyyy... Kime ne anlatmaya çalışmışım... Adam Pentax gurusu çıktı... :,)

Bu arada doğru, K20D idi cihaz.

Tarihler konusunda wikipedia yalancısıyım
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Cag_a_taY mesajı için:
StreetParrot (Pzt Ara 09, 2019 8:24 pm)
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

Kullanıcı avatarı
StreetParrot

Mesaj gönderen StreetParrot » Pzt Ara 09, 2019 8:44 pm

Kullanıcısı olmayan marka kullanınca böyle şeyleri de merak edip araştırıyoruz işte :)
Bir hatamı düzelteyim ilk SLR'yi üreten Pentax değil. Japonya'da ilk SLR yi üreten firma.
Benim bilgilerin kaynağı da büyük oranda Wikipedia.
1952 yapımı Pentax https://www.wikizeroo.org/index.php?q=a ... NhaGlmbGV4
Bu da 1939 yapımı ilk SLR https://www.wikizeroo.org/index.php?q=a ... a3RpZmxleA

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Teşekkür etti: 61 kez

Mesaj gönderen ÖzgüR » Sal Ara 10, 2019 10:52 am

Ömer hocam nefis yazı olmuş eline sağlık 🙏🙏🙏 Ben cümleleri bitiremiyorum sıkıntı o. Şurada keseyim diyorum olmuyor :,) Ben pentaxı sevdim esasen. Tek sıkıntım manuel lens dışında, kendi sistemine ait lenslerle kullanamamam oldu. Belki bir limited lensim olsa keyfi ayrı olurdu. Şöyle de bir gözlemim oldu,

O dönem kullandığım olympus omd1 mark2 ile kıyasladığımda olympusun eksik kalır yanını göremedim. Ben pentaxı bir üst sensör olarak alayım diye düşünmüştüm ama olympus cidden çok iyi iş çıkarmış. Bunu olyi övmek için söylemiyorum inanın. Dediğim gibi pentax lenslerle kullanabilsem belki sonuç farklı olurdu. Eski sistem pentax 28mm f2 ve 100mm f2. 8 makro deneyebildim sadece.

Özellikle, arada çipli bir adaptör olmadan, manuel netlemede, netliği algılayıp dı dıt diye uyarmasına ağzım açık kalmıştı. Hiçbir makinede görmedim bunu.

Bence en eksik tarafı netleme sistemi. Henüz yeni 11 noktadan 25lere filan çıktılar sanıyorum. Bize bir nokta da yeter elbet ama rakipleri 80 - 100 noktalardan, çapraz noktalardan bahsederken hala 11 nokta 25 nokta biraz az gibi.

Bir eksi de gövde tasarımına. Eşim misal çok çirkin dedi. Birçok bayan çirkin buluyor gövdeyi. Kaba diyorlar. Artık estetik de önemli olmaya başladı maalesef. Daha kıvrımlı bir tasarım ya da retro seçenekler çok daha iyi satar görüşündeyim.

Bunlar dışında tank gibi makine. Ne kaldı ki gerçi söylenmediğim 🤣

Son olarak, aynasız üretmeyeceklerini açıklamaları tam bir fecaat. Yapmayacaksan bile söyleme 🤣 Limited lensler gayet ufaklar halbuki. Senin de bahaettiğin üzere nano lens yapabiliyorsun demek ki. Neden aynasıza hayır diyorsun ki. Sonu olympus gibi olmaz umarım. Tüm firmalar el birliği ile piyasayı Sony'e bırakıyorlarmış gibi geliyor 😊
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti ÖzgüR mesajı için:
StreetParrot (Sal Ara 10, 2019 6:08 pm)
_oly EPM2
_panasonic 100-300 F/4-5.6

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
StreetParrot

Mesaj gönderen StreetParrot » Cmt Ağu 08, 2020 8:07 pm

Makinenin çıkışı ertelenmiş. 24 Ocak 2021 de piyasaya sürülecekmiş.
Belli olan özelliklerden bir kaçı.
- Wi-Fi 802.11b/g/n 2.4GHz
- Bluetooth 4.2 LE
- D-LI90 batarya (klasik amiral serinin pili)
- D-BG8 pil tutacağı (bu yeni)
- joystick eklenmiş
-Vizörün altına sensör konmuş (K3II de canlı ön izleme vizörden bakınca kapanmıyordu)
- Gövde boyutu : 134,5 mm (uzunluk) x 103,5 mm (yükseklik) x 73,5 mm (kalınlık)
Önceki makinenin gövde boyutları K-3II 131 x 100 x 77 mm biraz incelmiş ama hem uzamış hemde yükselmiş.
Vizör üzerinde çok duruyor Ricoh geliştirdik diyorlar ne yapmışlar merak ediyorum.
Üst ekran modaya uymuş dikdörtgen yerine kareye dönüşmüş.
Bu devirde aynalı gövde çıkarıyorlar umarım iyi olur. Canon 90D den iyi olacaktır ama 2021 de aynalı gövde çıkarıyorsan amiral serim diyorsan çıta Nikon D500 olmalı. Forumlarda da beklentiler bu yönde. Bir D500 olamasada yaklaşsın bari deniyor.
2 de tanıtım videosu yayınladılar.

Kullanıcı avatarı
Cankat

Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Teşekkür etti: 10 kez

Mesaj gönderen Cankat » Cmt Ağu 15, 2020 2:20 pm

Bence hepsi tepede bir yada birkac kisinin elinde(komplo teorisyeni geldi :) ) Rockefeller falan... Saka tabi de yine de acaba bu türden yüzdesel paylar var midir demeden edemiyorum. Hani VW grubun zibilyon tane alrt, orta ve üst sinif markaya sahip olmasi gibi. Tabi bolca örnegi mevcut, PSA vs. O nedenle bizim hararetle yaptigimiz karsilastirmalari bu yöneticiler yada patronlar bir yerleriyle gülerek izliyor olabilir sanirim. Pentax'a gelince hep böyle bit gizemi olmustur benim icin. Gün olur da hepsine rahat rhat sahip olup koleksiyon gibisinden her birinden dizmek kismet olursa o zaman bugün de pentax la dolasayim derim heralde... bilmiyorum. Ama tipi azicik sorunlu gibi cidden. Tabi kim ne derse desin dis görünüs, ilk intiba bunlar önemli seyler :) Buradan da kaybediyorsa falan mainstream canon abi gibi olup her ergenin eline bir tane yapistirmak icin cabalasa cok da yanlis yapmis olmaz gibi, amac para kazanmak ise tabi. :D
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Cankat mesajı için:
jantymans (Cmt Ağu 15, 2020 4:25 pm) • StreetParrot (Sal Ağu 18, 2020 8:07 pm)
Değerlendirme: 25%
Part Time Mimar, Full Time Fotografci, VizördenBak Canon Elçisi, "The Last of the Aynalılar" emo26

Makine: _canon2 5D Mark III
Lensler: _tamron _canon _samyang
Flaş ve Stüdyo Sistemi: _godox
Tripod: _rollei

“RUMORS - SÖYLENTİLER” sayfasına dön