Youtube'da İlk Lens İnceleme Video'm (Samyang 18mm)

Aklınıza Takılan Soruları Sorup, Cevaplarınıı Aldığınız Alan
Kullanıcı avatarı
yasinemir

Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Teşekkür etti: 3 kez

Youtube'da İlk Lens İnceleme Video'm (Samyang 18mm)

Mesaj gönderen yasinemir » Cmt May 23, 2020 1:10 pm

Karantina sayesinde olusan bol vakit sebebiyle evde kendi capimda videolar cekmeye basladim, ilk cektigim video ise son zamanlarda alip, kullanmaya cok vaktim olmayan Samyang'in yeni 18mm'si oldu.
Her ne kadar reddit'te falan paylasim biraz geri bildirim almaya calissam da sizinde fikirlerinizi almak istiyorum, video'nun ingilizce olmasi ve 3. sefere cekmemden dolayi biraz yorgun bikkin duruyorum, fakat onun disinda bu videoda hangi konuda gelistirmeler olabilir, daha cok nelere yer vermeliyim ekipman incelemesi yaparken? Teknik konulara girmeden daha cok pratikteki tecrubemden bahsetmek istedim, ki teknik detaylar kolayca elde edilebiliyor herhangi bir siteden. Umarim hem sizin icin hem benim icin faydali bir baslik olur :)

Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti yasinemir mesajı için:
Cag_a_taY (Cmt May 23, 2020 2:42 pm) • StreetParrot (Cmt May 23, 2020 4:10 pm) • AliZafer (Cmt May 23, 2020 5:40 pm)
Değerlendirme: 37.5%

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Teşekkür etti: 192 kez

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Cmt May 23, 2020 2:46 pm

Yasin ellerine sağlık valla on numara olmuş.

Çekimler müthiş, gayet sinematik.. Hem de post processing olmadan. İngilizcen anlaşılır, o konuda da bir sıkıntı yok.

Ön görsellerden sonra senin ekrana geldiğin kısım, biraz karanlık geldi gözüme.. Daha aydınlık olabilir. Genelde bu gibi videolarda önce kutu açılışı sonra örnekler olur ama sende tam tersi olması bana göre daha iyi olmuş.

Ne var ki, o ön görsellere de bir ses aradı kulaklarım.. Yani sallıyorum, video dönerken, as you can see here, the lens has little to no CA veya there is not much distortion on the sides as long as your subject is not too close to you şeklinde kısa açıklamalar hoş olabilirdi.

Bunun dışında gayet profesyonel olmuş.. Çok hoşuma gitti.. Keşke ben de böyle video yapabilsem dedirtti.

Bravo kardeşim emo7 emo7 emo7
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Cag_a_taY mesajı için:
AliZafer (Cmt May 23, 2020 6:21 pm) • yasinemir (Prş May 28, 2020 2:58 pm)
Değerlendirme: 25%
Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

Kullanıcı avatarı
AliZafer

Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Teşekkür etti: 277 kez

Mesaj gönderen AliZafer » Cmt May 23, 2020 6:21 pm

Eline sağlık @yasinemir, çekimler ve çekimleri yaptığın ortamlar çok hoşuma gitti emo5

İngilizce olması bence daha mantıklı ama belki altyazı eklenebilir (ingilizce). Satır satır yazmakla uğraşmak çok da mantıklı değil çünkü çok zaman alır. Youtube'ın otomatik altyazı ekleme özelliği var, hala da vardır kanımca. Videoyu yükler yüklemez hazır olmuyor genelde, o yüzden videoyu yükledikten bir süre sonra Youtube Studio üzerinden Video Yöneticisi vasıtasıyla yapılıyordu bir aralar. Speech recognition mantığıyla o direkt ekliyor, tamamen tutmayabilir ama ingilizce altyazı da görünsün isteyen olursa diye bir seçenek olarak önerebilirim.

Diğer kısımlar hakkında Çağatay abi güzel şeyler yazmış zaten, onlara yazacak bir şey bulamadım :d
Makineler:
_nikon Z 6II
_nikon D750

Lensler:
_nikon 16-35mm F/4G
_nikon 35mm F/1.8G
_nikon 50mm F/1.4G
_nikon 85mm F/2
_sigma 105mm F/2.8
_tamron 100-400mm F/4.5-6.3

AliZafer - Flickr

Kullanıcı avatarı
Cankat

Teşekkür etti: 10 kez

Mesaj gönderen Cankat » Sal May 26, 2020 7:09 pm

Ben de gayet begendim hele ki bir de ilk oldugunu düsünürsek. Zaten videodan gelen tecrübeni örnek cekimlerde konusturmussun. Zorlamaya kacmadan güzel bir kurgu olmus. Sadece anlatim kisminda sanki aklindaki unutmamak icin biraz soluksuz konusuyormussun hissine kapildim. Orada sanki daha sakin sakin anlatsan aralarda cok duraksadigin yerleri kese kese akici hale getirsen de olur bence ki en iyi konusmacilar bile böyle yapiyor artik. ses kalitesi de yeterli ama yenileri gelirken sanirim ses acisindan da iyilestirmeler yaparsin.

Bu arada sanirim agirlikli video icin aldin lensi ki flare cok olmasina ragmen video icin hos bile durmus. fotografta can sikar mi bilemiyorum.
Part Time Mimar, Full Time Fotografci, VizördenBak Canon Elçisi, "The Last of the Aynalılar" emo26

Makine: _canon2 5D Mark III
Lensler: _tamron _canon _samyang
Flaş ve Stüdyo Sistemi: _godox
Tripod: _rollei

Kullanıcı avatarı
yasinemir

Mesaj gönderen yasinemir » Prş May 28, 2020 2:58 pm

Cag_a_taY yazdı:
Cmt May 23, 2020 2:46 pm
Yasin ellerine sağlık valla on numara olmuş.

Çekimler müthiş, gayet sinematik.. Hem de post processing olmadan. İngilizcen anlaşılır, o konuda da bir sıkıntı yok.

Ön görsellerden sonra senin ekrana geldiğin kısım, biraz karanlık geldi gözüme.. Daha aydınlık olabilir. Genelde bu gibi videolarda önce kutu açılışı sonra örnekler olur ama sende tam tersi olması bana göre daha iyi olmuş.

Ne var ki, o ön görsellere de bir ses aradı kulaklarım.. Yani sallıyorum, video dönerken, as you can see here, the lens has little to no CA veya there is not much distortion on the sides as long as your subject is not too close to you şeklinde kısa açıklamalar hoş olabilirdi.

Bunun dışında gayet profesyonel olmuş.. Çok hoşuma gitti.. Keşke ben de böyle video yapabilsem dedirtti.

Bravo kardeşim emo7 emo7 emo7
Tesekkur ederim abi, ilk oldugu icin kendime bir sablon belirleyemedim, neyi nerede konusayim diye, videoyu cekerken biraz yanlislik yaptim normalde ilk partta biraz daha konusuyordum ama ses kotu oldugu icin koymadim, ikinci partta tekrar anlatmaya calistim, amacim 10dakikadan uzun yapmak idi fakat cok icerik olusturamadim, "first impressions" olarak kaldi

Kullanıcı avatarı
yasinemir

Mesaj gönderen yasinemir » Prş May 28, 2020 3:00 pm

AliZafer yazdı:
Cmt May 23, 2020 6:21 pm
Eline sağlık @yasinemir, çekimler ve çekimleri yaptığın ortamlar çok hoşuma gitti emo5

İngilizce olması bence daha mantıklı ama belki altyazı eklenebilir (ingilizce). Satır satır yazmakla uğraşmak çok da mantıklı değil çünkü çok zaman alır. Youtube'ın otomatik altyazı ekleme özelliği var, hala da vardır kanımca. Videoyu yükler yüklemez hazır olmuyor genelde, o yüzden videoyu yükledikten bir süre sonra Youtube Studio üzerinden Video Yöneticisi vasıtasıyla yapılıyordu bir aralar. Speech recognition mantığıyla o direkt ekliyor, tamamen tutmayabilir ama ingilizce altyazı da görünsün isteyen olursa diye bir seçenek olarak önerebilirim.

Diğer kısımlar hakkında Çağatay abi güzel şeyler yazmış zaten, onlara yazacak bir şey bulamadım :d
Tesekkur ederim, video'da altyaziyi actim zannediyorum ama otomatik eklememis olabilir, baslik turkce olarak ekledim altyazi seceneklerinden, sanirim videonun kalani icinde manuel eklemem gerekiyor, bakalim gaza gelirsem belki ayri Turkce olarakta cekebilirim :)

Kullanıcı avatarı
yasinemir

Mesaj gönderen yasinemir » Prş May 28, 2020 3:01 pm

Cankat yazdı:
Sal May 26, 2020 7:09 pm
Ben de gayet begendim hele ki bir de ilk oldugunu düsünürsek. Zaten videodan gelen tecrübeni örnek cekimlerde konusturmussun. Zorlamaya kacmadan güzel bir kurgu olmus. Sadece anlatim kisminda sanki aklindaki unutmamak icin biraz soluksuz konusuyormussun hissine kapildim. Orada sanki daha sakin sakin anlatsan aralarda cok duraksadigin yerleri kese kese akici hale getirsen de olur bence ki en iyi konusmacilar bile böyle yapiyor artik. ses kalitesi de yeterli ama yenileri gelirken sanirim ses acisindan da iyilestirmeler yaparsin.

Bu arada sanirim agirlikli video icin aldin lensi ki flare cok olmasina ragmen video icin hos bile durmus. fotografta can sikar mi bilemiyorum.
Haklisin konusma kisminda, ucuncu sefere cektigim icin biraz bikkinlik yorgunluk vardi, diger videolarda daha iyi olur umarim. Daha cok video tarafinda gostermek istedim, fotograf acisindan vignette, distortion duzenleme yaparken kolaylikla duzeltilebildigi icin cok vakit ayirmadim o konulara

“SORU-CEVAP” sayfasına dön