Buralar kizisacak!

Fotoğrafçılık Hakkında Beyin Fırtınası Yapılan Başlıktır
Kullanıcı avatarı
Cankat

Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Teşekkür etti: 10 kez

Buralar kizisacak!

Mesaj gönderen Cankat » Pzr Haz 14, 2020 6:40 pm

Foruma biraz hareket gelse diye düsünürken aklima böyle bir baslik acmak geldi sevgili ahali. Özetle söyle bir düsünce icindeyim. Hepinizin bildigi gibi günlük olarak kullandigimiz cihazlar inanilmaz bir gelisim icindeler ve cok hizli demode hale geliyorlar. Bunun etkilerini fotograf üretme asamasinda da görüyoruz. Gectigimiz yila kadar mobil cihazlarla fotograf cekmeye karsiydim ve de bu cihazlarin bir takim teknik kisitlamalar nedeniyle kameralari yakalamasini pek mümkün görmüyordum ama son zamanlarda cikan ürünler hic de hafife alinacak cinsten meretler degiller gibi görünüyor. Hala isyanim var ama bir yandan da sagladiklari kolayliklari görmezden gelemiyorum. Uzun zamandir gerek yogunluktan gerekse de ekipmanin kallavi yapisindan ötürü cok cekim yapmiyordum. Biraz hareketlilik gelir umuduyla cok da aman aman telefon meraklisi biri olmasam da, biraz da bu konunun üzerine egilmek icin gecen gün Huawei P30 Pro siparisi verdim. Daha elime gecmedi hatta stokta sorun olmus sanirim biraz gec gelecek ama gelmesi ile birlikte biraz da projemsi calismak icin yakin cevredeki yerlerde hem makine ile hem de telefon ile benzer cekimler yapip, fotograf basarimi, kullanim kolayligi ve kullanim hissi gibi degerlendirmeleri de yapacagim. Amacim düz mantik kapistirma yapmak degil elbet ama 2020 yili itibariyle ati alan üsküdari gecti mi yoksa tursucuklarin(hatta tursucuk kapaklari diyelim baskalarina ayip olmasin) daha cok ekmek yemesi mi lazim bunu görebilmek. Arkadas gelince yavastan baslarim. Isteyenler de tabi ki katilabilir. Illa belirttigim mantikta olmak zorunda da degil sadece telefonlariniz ile de cekim yapip koyabilirsiniz(yada cektiginiz görece yakin dönem fotograflari). Zaten bu kadar gözü laser tarayicidan hallice insan arasinda delik desik olmadan ortalama üstü not almayi basarabilirlerse bir tur "Wind of Change" dinler akabinde kameralari satiliga koyariz... Saka tabi :,)
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Cankat mesajı için:
AliZafer (Pzr Haz 14, 2020 9:37 pm) • jantymans (Pzt Haz 15, 2020 10:42 am) • StreetParrot (Pzt Haz 15, 2020 6:25 pm)
Değerlendirme: 37.5%

Part Time Mimar, Full Time Fotografci, VizördenBak Canon Elçisi, "The Last of the Aynalılar" emo26

Makine: _canon2 5D Mark III
Lensler: _tamron _canon _samyang
Flaş ve Stüdyo Sistemi: _godox
Tripod: _rollei

Kullanıcı avatarı
jantymans

Teşekkür etti: 96 kez

Mesaj gönderen jantymans » Pzt Haz 15, 2020 10:49 am

Ben iki arada bir derede kalan modelim. Fotoğraf çekmek için turşucuklar çok ama çok güzel atılımlar yaptılar. Olympus olsun sony olsun lumnix olsun hem video çekmekte hem fotoğraf için bulunmaz nimet oldular. Dslr büyük ebatlarıyla taşınılabilirlikten iyice uzaklaştı. Sokakta veya kısaca dışarda görünmeden fotoğraf ve video için turşucuk taraftarıyım. Hem teknolojik olarak üstünler hemde çok masraflı aletler değiller:) Yeni çıkan Sony VZ1 modelini almak istiyorum. Ayrıca sony rx100 m3 kullandım. Bana çok başarılı geldiler. Viva TURŞUCUK :)
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti jantymans mesajı için:
StreetParrot (Pzt Haz 15, 2020 6:25 pm) • AliZafer (Çrş Tem 29, 2020 5:42 pm)
Değerlendirme: 25%

Kullanıcı avatarı
Cankat

Teşekkür etti: 10 kez

Mesaj gönderen Cankat » Sal Tem 28, 2020 8:46 pm

Konuyla ilgili muhabbeti whatsapp grubunda döndürdük burasi öksüz kaldi. Bu baslik altinda ara ara telefon fotografciligi üzerinden paylasimlar olur artik.

Ilk fotograf su olsun:
Viyana, Museumquartier (Müzeler meydani diyelim). 60sn uzun pozlama süresi.
IMG_20200728_185100_resized.jpg
IMG_20200728_185100_resized.jpg (142.34 KiB)
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2020:07:28 18:51:00
Image taken on:
Sal Tem 28, 2020 3:51 pm
Focus length:
5.56 mm
Shutter speed:
61 Sec
F-number:
f/1.6
ISO speed rating:
50
Flash:
Flash did not fire
Camera-manufacturer:
HUAWEI
Camera-model:
VOG-L29
Exposure program:
Normal program
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Pattern
Bu is cidden ilginc. Fotograftan görüldügü üzere öyle cok aman aman sonuclar yok. Yani bizim takoz kameralari pencereden sallamak icin hala vakit var :D Öte yandan kolaylik konusunda muazzam bir fark oluyor hatta yukaridaki örnek icin karsilastirma olsun diye yaninda kamerayla cekim yapmak isteseydim cekemezdim bile. Cünkü görüntüdeki yer ic bahce gibi bir yer ve her ne kadar halka acik da olsa müzenin ici gibi bir cok kisitlamaya tabi. Elinizde biraz irice bir kamera ile dolastiginizda hemen güvenlik dibinizde bitip uyariyor. Bu fotografi ise su gorillapod dedikleri sey ve telefon ile cektim. Cantamdan bir güzel minik zimbirtiyi cikardim telefonu üstüne takip orta yerde bir bankin üstüne koydum ve 1 dk boyunca pozladim. Kimse de gelip arkadas napiyosun demedi. Isin bu yani inanilmaz büyük bir özgürlük anlamina geliyor elbette bu durumda.

Ancak hala pro, max, ultra, süpermanyak deli diye isimlendirilen modellerin hicbiri gercekten bir fotograf makinesindeki realistik fotografik ayarlari sunmuyor. Örnek vermek gerekirse Huawei P30 Pro'nun ana kamerasi f:1,6 diyaframa sahip 40mp bir kamera. Fakat tabi ki fiziksel bir diyafram halkasi yok ve pro modda pozlama süresini uzatmak icin diyaframi yapistir aga 16ya diyemiyoruz. Yapabilecegimiz tek sey ISO yu 50ye cekmek ki gündüz böyle bir uzun pozlamada yine de saniye alti süreler elde ediyoruz ve 20-30-60 sn gibi sürelerden bir hayli uzak.

Peki yukaridaki fotograf nasil cekiliyor? Ayarlar kisminda Isikla boyama gibi bir secenek var. Burada dalga, startrail, isik izleri vb. gibi ön secenekler var. Genel olarak klasik türden uzun pozlama dalgamsi modda basarili oluyor. Basit özetle cekim esnasinda statik buldugu kismi yazilimsal olarak ayirt edip hareketi siz Bulb modu benzeri süreyi bitti diye sinirlandirana kadar isliyor. Güzel tarafi sonucu canli canli görüp bu hali yeter deyip sonlandirabiliyoruz. Yani bitince dur abi live rendera islemcim yetmedi 15sn ver isleyeyim sunu sonra gösteririm demiyor. Kötü olansa bu türden modlarin hicbiri Dng Raw modunu desteklemiyor. Buna HDR modu da dahil. Bana kalirsa su an fotografcilik yeniden yaratildi benzerinden sloganlarla sattiklari telefonu telefondan cok fotograf makinesi seklinde lanse eden firmalarin daha cok ekmek yemesi lazim.

Yakin zamanda tanitilan P40 Pro'da durum nasil bilmiyorum illa ki bir takim gelistirmeler olmustur fakat bizim gibi kullanicilar sakkadanak zayif nokta diye yapistirdigi eksiklerden muhtemelen kullanicilarin büyük kismi haberdar degil. Bununla beraber muhtemelen önümüzdeki birkac sene icerisinde bu gibi özellikler de asama asama dahil edilecektir diye düsünüyorum. Bazi vay canina dedigimiz özelliklerin olup bazilarinin olmamasinin tek acilmasi pazarlama strajesi olmali diye düsündürüyor. Yaris büyük, önümüzdeki senelerde balkonundan 40,000 feette ucan uccagin camini cekemeyen telefona telefon denmeyecek heralde :D
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Cankat mesajı için:
StreetParrot (Sal Tem 28, 2020 9:47 pm) • AliZafer (Çrş Tem 29, 2020 1:45 pm) • jantymans (Çrş Tem 29, 2020 5:45 pm)
Değerlendirme: 37.5%
Part Time Mimar, Full Time Fotografci, VizördenBak Canon Elçisi, "The Last of the Aynalılar" emo26

Makine: _canon2 5D Mark III
Lensler: _tamron _canon _samyang
Flaş ve Stüdyo Sistemi: _godox
Tripod: _rollei

Kullanıcı avatarı
AliZafer

Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Teşekkür etti: 277 kez

Mesaj gönderen AliZafer » Çrş Tem 29, 2020 5:41 pm

Cankat yazdı:
Pzr Haz 14, 2020 6:40 pm
Foruma biraz hareket gelse diye düsünürken aklima böyle bir baslik acmak geldi sevgili ahali. Özetle söyle bir düsünce icindeyim. Hepinizin bildigi gibi günlük olarak kullandigimiz cihazlar inanilmaz bir gelisim icindeler ve cok hizli demode hale geliyorlar. Bunun etkilerini fotograf üretme asamasinda da görüyoruz. Gectigimiz yila kadar mobil cihazlarla fotograf cekmeye karsiydim ve de bu cihazlarin bir takim teknik kisitlamalar nedeniyle kameralari yakalamasini pek mümkün görmüyordum ama son zamanlarda cikan ürünler hic de hafife alinacak cinsten meretler degiller gibi görünüyor. Hala isyanim var ama bir yandan da sagladiklari kolayliklari görmezden gelemiyorum. Uzun zamandir gerek yogunluktan gerekse de ekipmanin kallavi yapisindan ötürü cok cekim yapmiyordum. Biraz hareketlilik gelir umuduyla cok da aman aman telefon meraklisi biri olmasam da, biraz da bu konunun üzerine egilmek icin gecen gün Huawei P30 Pro siparisi verdim. Daha elime gecmedi hatta stokta sorun olmus sanirim biraz gec gelecek ama gelmesi ile birlikte biraz da projemsi calismak icin yakin cevredeki yerlerde hem makine ile hem de telefon ile benzer cekimler yapip, fotograf basarimi, kullanim kolayligi ve kullanim hissi gibi degerlendirmeleri de yapacagim. Amacim düz mantik kapistirma yapmak degil elbet ama 2020 yili itibariyle ati alan üsküdari gecti mi yoksa tursucuklarin(hatta tursucuk kapaklari diyelim baskalarina ayip olmasin) daha cok ekmek yemesi mi lazim bunu görebilmek. Arkadas gelince yavastan baslarim. Isteyenler de tabi ki katilabilir. Illa belirttigim mantikta olmak zorunda da degil sadece telefonlariniz ile de cekim yapip koyabilirsiniz(yada cektiginiz görece yakin dönem fotograflari). Zaten bu kadar gözü laser tarayicidan hallice insan arasinda delik desik olmadan ortalama üstü not almayi basarabilirlerse bir tur "Wind of Change" dinler akabinde kameralari satiliga koyariz... Saka tabi :,)
Telefonlar cidden telefonda bakmalık ve belli ölçülerde baskı almalık fena fotoğraflar elde etmemizi sağlıyorlar ancak sonuç olarak hafifliğinin haricinde fotoğraf makinesini kullanmanın verdiği hazzı vermiyor bence emo26 makine yokken telefona sarılmak tabi ki de iyi bir seçenek ama makine varken onu kullanmak her türlü daha mantıklı bana göre. Tabi işin içine anlık paylaşım durumu girince makine bir adım geride gibi görünüyor ancak yeni makinelerde wi-fi ve/veya bluetooth seçenekleri ile bunun da önüne geçilebiliyor. Telefonlarla fotoğraf çekilmesine karşı değilim ancak iyi fotoğraf çekiyor deniliyor diye makinelere verdiğimiz paralardan daha fazla paralar verilmesine karşıyım :D ha fotoğraf haricinde işi için falan da kullanan varsa onlara bir şey diyemem :,)

Turşucuklar arada kalan cihazlar bence, telefondan iyi ama makineden kötü. Ha 1 haftalık bir geziye gidersin ve yük taşımak istemezsin, o zaman turşucuk ya da telefon kişinin imdadına yetişebilir görüşündeyim emo26

Telefonların fotoğraf çekimlerinin yanında video çekim başarımlarının da iyi olduğunu düşünüyorum. Ben pek video çeken biri değilim ama çeken arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla vay be dedirtiyorlar diyebilirim.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti AliZafer mesajı için:
jantymans (Çrş Tem 29, 2020 5:50 pm)
Değerlendirme: 12.5%
Makineler:
_nikon Z 6II
_nikon D750

Lensler:
_nikon 16-35mm F/4G
_nikon 35mm F/1.8G
_nikon 50mm F/1.4G
_nikon 85mm F/2
_sigma 105mm F/2.8
_tamron 100-400mm F/4.5-6.3

AliZafer - Flickr

Kullanıcı avatarı
AliZafer

Teşekkür etti: 277 kez

Mesaj gönderen AliZafer » Çrş Tem 29, 2020 5:58 pm

Öncelikle eline sağlık @Cankat , sonrasında ise sıralayayım yazacaklarımı :,)

Bu fotoğrafın telefonla çekilmiş olması bile vayyy dedirtecek şekilde ancak bunu belki sadece bizim gibiler böyle görüyor olabilir. Fotoğrafla ilgilenmeyen kişilerin, bir fotoğrafın telefonla mı yoksa fotoğraf makinesi ile mi çekildiğini bilmesini geçtim düşünmesi bile şaşırtıcı olur kanımca :d

Cankat yazdı:
Sal Tem 28, 2020 8:46 pm
Bu is cidden ilginc. Fotograftan görüldügü üzere öyle cok aman aman sonuclar yok. Yani bizim takoz kameralari pencereden sallamak icin hala vakit var :D Öte yandan kolaylik konusunda muazzam bir fark oluyor hatta yukaridaki örnek icin karsilastirma olsun diye yaninda kamerayla cekim yapmak isteseydim cekemezdim bile. Cünkü görüntüdeki yer ic bahce gibi bir yer ve her ne kadar halka acik da olsa müzenin ici gibi bir cok kisitlamaya tabi. Elinizde biraz irice bir kamera ile dolastiginizda hemen güvenlik dibinizde bitip uyariyor. Bu fotografi ise su gorillapod dedikleri sey ve telefon ile cektim. Cantamdan bir güzel minik zimbirtiyi cikardim telefonu üstüne takip orta yerde bir bankin üstüne koydum ve 1 dk boyunca pozladim. Kimse de gelip arkadas napiyosun demedi. Isin bu yani inanilmaz büyük bir özgürlük anlamina geliyor elbette bu durumda.
Telefonların kullanımı açısından makineye göre büyük bir avantaj bu. Bu mantıksızlığı en çok statta maç izlemek için makineyi almayıp telefona bir şey demediklerinde yaşıyorum :D halbu ki makinenin yaptığı çoğu şeyi temel düzeyde de olsa yapıyor telefonlar. Ama gene de garip bir durum yani :,)
Cankat yazdı:
Ancak hala pro, max, ultra, süpermanyak deli diye isimlendirilen modellerin hicbiri gercekten bir fotograf makinesindeki realistik fotografik ayarlari sunmuyor.
Hem fikirim bu konuda :d
Cankat yazdı:
Örnek vermek gerekirse Huawei P30 Pro'nun ana kamerasi f:1,6 diyaframa sahip 40mp bir kamera. Fakat tabi ki fiziksel bir diyafram halkasi yok ve pro modda pozlama süresini uzatmak icin diyaframi yapistir aga 16ya diyemiyoruz. Yapabilecegimiz tek sey ISO yu 50ye cekmek ki gündüz böyle bir uzun pozlamada yine de saniye alti süreler elde ediyoruz ve 20-30-60 sn gibi sürelerden bir hayli uzak.
Güzel örnek olmuş bu emo5 emo7

Cankat yazdı:
Peki yukaridaki fotograf nasil cekiliyor? Ayarlar kisminda Isikla boyama gibi bir secenek var. Burada dalga, startrail, isik izleri vb. gibi ön secenekler var. Genel olarak klasik türden uzun pozlama dalgamsi modda basarili oluyor. Basit özetle cekim esnasinda statik buldugu kismi yazilimsal olarak ayirt edip hareketi siz Bulb modu benzeri süreyi bitti diye sinirlandirana kadar isliyor. Güzel tarafi sonucu canli canli görüp bu hali yeter deyip sonlandirabiliyoruz. Yani bitince dur abi live rendera islemcim yetmedi 15sn ver isleyeyim sunu sonra gösteririm demiyor. Kötü olansa bu türden modlarin hicbiri Dng Raw modunu desteklemiyor. Buna HDR modu da dahil. Bana kalirsa su an fotografcilik yeniden yaratildi benzerinden sloganlarla sattiklari telefonu telefondan cok fotograf makinesi seklinde lanse eden firmalarin daha cok ekmek yemesi lazim.
Hareketin olduğu yeri sabit yerden ayırması ve hareketi kaydetmesinin düşünülmesi bile güzel bir durum. İleriki senelerde bahsettiğin seçenekler için de raw desteği gelir kanımca. Hala tüm telefonlarda raw desteği yok, eskiye nazaran daha fazla tabi ama tüm çıkan modellerde olduğunu sanmıyorum.
Cankat yazdı:
Yakin zamanda tanitilan P40 Pro'da durum nasil bilmiyorum illa ki bir takim gelistirmeler olmustur fakat bizim gibi kullanicilar sakkadanak zayif nokta diye yapistirdigi eksiklerden muhtemelen kullanicilarin büyük kismi haberdar degil.
Bu da çok normal çünkü insanlar güzel fotoğraf çekiyor diye alıp ayarlarına/özelliklerine bile bakmadan kullanıyorlar telefonları :( hal böyle olunca firmanın tanıtım/pazarlama amaçlı kullandığı/duyurduğu özellikler haricindeki özellikleri bile bilmeden kullanıyorlar bence tonla para verdikleri telefonları emo47

Buna bence en güzel örnek Samsung'un Note serisi. Note serisi şöyle güzel böyle güzel deniyor (evet öyle de) ancak telefonu alıp kalemini kullanmayanlar bile oluyordur (ty)
Cankat yazdı:
Bununla beraber muhtemelen önümüzdeki birkac sene icerisinde bu gibi özellikler de asama asama dahil edilecektir diye düsünüyorum. Bazi vay canina dedigimiz özelliklerin olup bazilarinin olmamasinin tek acilmasi pazarlama strajesi olmali diye düsündürüyor. Yaris büyük, önümüzdeki senelerde balkonundan 40,000 feette ucan uccagin camini cekemeyen telefona telefon denmeyecek heralde :D
Bence de pazarlama stratejisi ama küçücük sensöre ne kadar yük bindirilebileceği durumu da etken olabilir, o kısmı hiç bilmeden yaptım bu yorumu :,)
Makineler:
_nikon Z 6II
_nikon D750

Lensler:
_nikon 16-35mm F/4G
_nikon 35mm F/1.8G
_nikon 50mm F/1.4G
_nikon 85mm F/2
_sigma 105mm F/2.8
_tamron 100-400mm F/4.5-6.3

AliZafer - Flickr

“TARTIŞMA” sayfasına dön