Işık, Beyaz Ayarı, Kontrast, Yüksek Dinamik Aralık (High Dynamic Range-HDR) Nedir ?

Kullanıcı avatarı
Cag_a_taY

Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Bu Üye f/3,5 Lens Gibidir....500-1000 Arası Mesajı İle Düşman Çatlatır!
Teşekkür etti: 192 kez

Işık, Beyaz Ayarı, Kontrast, Yüksek Dinamik Aralık (High Dynamic Range-HDR) Nedir ?

Mesaj gönderen Cag_a_taY » Çrş Oca 09, 2019 8:59 pm

StreetParrot yazdı:
Çrş Oca 09, 2019 8:37 pm
Dedim bu adam 50 li yaşların üzerinde...
Ahhahahaa :P x)

(size gülmedim StreetParrot sakın yanlış anlamayın, amacım Özgür'e oynamak :j)

Başarı osuruk gibidir, sizin dışınızda herkesi rahatsız eder..

_sony A7IV Body
_sigma 85mm f/1.4 DG DN Lens
_sigma 35mm F/1.4 DG Lens
_sigma 24-70mm F/2.8 DG DN Lens
_godox V1 FLAŞ
_dji RSC 2 Gimbal
_vanguard TRIPOD

Kullanıcı avatarı
StreetParrot

Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Teşekkür etti: 122 kez

Mesaj gönderen StreetParrot » Çrş Oca 09, 2019 9:10 pm

Bana da gülelim yav :p , alınacak ne var. Burada Jiddi dışında daha önce tanıdığım yok ama başka alanlar dahil 2006 dan beri forumlardayım B)
Obsesif-Depresif-Pentaxian emo26

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Teşekkür etti: 61 kez

Mesaj gönderen ÖzgüR » Prş Oca 10, 2019 6:33 am

StreetParrot yazdı:
Özgür üstad ne kadar güzel yazı olmuş. Hiç sıkılmadan hemen okunacak bir yazı olmuş.
Sizinle ilgili acayip bir şaşkınlık yaşıyorum. K3II için anlaşmamızdan sonra ki imajınız ile burada gördüğüm fotoğraf sever arasında dağlar kadar fark var. Dedim bu adam 50 li yaşların üzerinde zamanında ticari olarak fotoğrafçılık yapmış, bırakmış ama içindeki fotoğraf sevgisi depreşmiş işin sanat kısmında çok iyi, teknoloji kısmında zayıf biridir r) . Elinde kalmış manüel lensleri en iyi hangi DSLR ile kullanabilirim diye google den arattığında karşısına çıkan Pentax çıkmıştır oradan da beni bulmuştur r) Buraya gelince karşıma aşağı yukarı aynı yaşta işin sanat kısmını da teknik teknolojik kısmını da çok iyi bilen, attığı her adımı bilerek ve detaylı araştırarak atan bir fotoğraf sever çıktı karşıma. (Buraya bir şapka çıkaran ifade ekledim farzedin r) )
Ömer Hocam eksik olmayın.Çok teşekkür ederim harika düşünceleriniz için.Esasen biraz geç girdi kanıma fotoğraf sevgisi.30larımın başında başladı.O yüzden biraz hızlı gittim sanırım :) Aslında teknik yönünden hiç haz etmem fotoğrafın.Teknikten kastım çekim teknikleri değil de teknoloji ve mühendislik kısmı.Elimden geldiğince öğrenmeye çalışıyorum ama çok da gerekli görmüyorum işin açığı.Önemli olan hayatın içine karışıp doyasıya fotoğraf çekmek.Sonuç kısmını seviyorum.Pentax için de şunu söyleyebilirim; O zaman da konuşmuştuk.Senelerce canon kullandım ve sonunda yetti gari diyerekten sattım gitti.Sağlık sebeplerinden ötürü de iş olarak yapamaz hale gelince asıl sevdiğim hobi kısmına geri döndüm.Dana gibi canonu zaten taşıyamıyordum.İçimdeki olympus sevgisi de depreşip duruyordu.Yaptım bir delilik ve olympusa geçtim tamamen.İşte o canon setten gelen parayla da birkaç manuel lens aldım.Hatta yine manuel lens bakarken gördüm ilanınızı.Biraz ani karar veririm ben.Eşim kızar hatta ,kafana koyduğun illa olacak diye :) Dedim kalan paramla manuel lens alacağıma,hiç denemediğim pentaxı deneyeyim bir de.Bir daha mı gelicez dünyaya kafası :) İyi ki de öyle yapmışım.Son olarak buradaki samimi dil de çok önemli.en az 5-6 senedir dost olduğumuz insanların bir araya gelmesiyle oluşmuş bir grubuz.Bazı dostları 8-9 senediir tanıyorum hatta.Bana o kadar çok şey kattılar ki,artık onları ailemden birileri gibi görüyorum.Benim çok fazla forum kültürüm yoktur.İlk forum üyeliğimde bu güzel insanlara denk geldim daha da kurcalamadım zaten :) Birçok şeyi aşmış durumdayız.birçok yerde gördüğüm,benim bilgim en iyisi,ben harikayım sen tü kakasın kafası hiç olmadı aramızda.Bilen bilmeyene öğretti.Anlamayana bir daha anlattı.Bu şekilde harika bir dostluk yakaladık.İnşallah şu kışı atlatalım da bir buluşma organize edelim.Sizinle de tanışırız.Güleriz eğleniriz paylaşırız :) İbrahim abinin böreklerinden gömeriz :)
_oly EPM2
_panasonic 100-300 F/4-5.6

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Mesaj gönderen ÖzgüR » Prş Oca 10, 2019 6:34 am

Cag_a_taY yazdı:
Çrş Oca 09, 2019 8:59 pm
StreetParrot yazdı:
Dedim bu adam 50 li yaşların üzerinde...
Ahhahahaa :P x)

(size gülmedim StreetParrot sakın yanlış anlamayın, amacım Özgür'e oynamak :j)
Hahahaha 50 yine iyiymiş.Hissedilen 75 :)
_oly EPM2

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Mesaj gönderen ÖzgüR » Prş Oca 10, 2019 6:36 am

Denizeri yazdı:
Çrş Oca 09, 2019 6:25 pm
El birliği ile yaşlı olan beynimi ızgara yaptınız sevgili arkadaşlarım. Şimdi Karamürsel Fotoğraf derneği kursunda, kursiyerlerime aynı konuyu anlattım. Yada burada yazılanları okuyana kadar anlattığımı sanıyordum diyebiliriz. Hepiniz harikasınız. Eline ve emeğine sağlık özgür. Açıklayıcı bilgiler için sana da çok teşekkür ederim Gökhan. Yeniden, aranızda olmakla ne kadar şanslı olduğumu anlıyorum.
Abicim çok teşekkürler eksik olma :) Kesinlikle çok şanslıyız.Özlemişiz bu ortamı.Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler :)
_oly EPM2

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
Kesim Reyiz

Teşekkür etti: 6 kez

Mesaj gönderen Kesim Reyiz » Cum Oca 11, 2019 7:07 am

Şöyle bir şey buldum ,ilk başta ne alaka diyoruz ama okudukça aslında alakalı :)

https://www.turkrad.org.tr/assets/kisok ... kalite.pdf

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Mesaj gönderen ÖzgüR » Cum Oca 11, 2019 7:52 am

Harikaymış abi. Radyoloji ama fotoğrafla ne kadar da ilgili. Doğru görebilmek için mantık aynı aslında. Çok güzel yazıymış.komtrastın önemi, dinamik aralık herşeyi anlatmış kendi dilinde 😊
_oly EPM2

Röhereyy

“BEYAZ AYARI / WHITE BALANCE” sayfasına dön