MC Kaleinar-5N 100mm f / 2,8

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Bu Üye f/5,6 Lens Gibidir....100-500 Arasındaki Mesajı İle Heyecan Yaratır!
Teşekkür etti: 61 kez
MC Kaleinar-5N 100mm f / 2,8

Mesaj gönderen ÖzgüR » Prş Oca 10, 2019 8:50 am

Merhabalar,
Yeni bir manuel lens incelemesiyle karşınızdayım. Öncelikle benim için önemli olan bir ayrıntıya dikkat çekmek istiyorum. Belli bir hikayesi, tarihi olan lensleri diğerlerinden farklı olarak görüyorum. Onlarla fotoğraf çekmek daha bir keyif veriyor. Atıyorum bir Canon 50mm F/1.2 için ne düşünürüz? Keşke bizim olsa deriz, arka alanı ne uçururuz ama kanka deriz :) Bu lensin olayı hikayesi budur. Başka da numarası yoktur. Düğün fotoğrafçısıysanız, almak için peşine düşersiniz, dünyalar ödersiniz, çekimlerinizde kullanırsınız, 3 boyutlu efekt veriyor diye harika fotoğrafçı olduğunuzu düşünüp gevrek gevrek gülersiniz :) Hadiniz oradan :) O işi yapan lenstir, makinenin sensör teknolojisidir.Özellikle hobi fotoğrafçısı için pek bir şey ifade etmez o lens. Şimdi inceleyeceğimiz lens öyle değil ama. Çok ahım şahım mı, acayip keskin mi, arkayı fevkalade uçurup mahvediyor mu? tabi ki hayır lakin bir karakteri var, bir hikayesi var. Teknoloji harikası değil. Makineye taktığınızda, sizi geçmişe götüren, içinizdeki fotoğraf çekme aşkını tetikleyen bir lens. İşte bence önemli olan da bu. Edebiyat faslından sonra gelelim lensin hikayesine ve özelliklerine;

Lensi yapan firmanın adı Kiev Arsenal. Adı ne olacağına karar verememiş futbol takımı gibi :) ama hikayesi güzel.
Kiev Arsenal, bir kale içinde, Rus İmparatorluğu tarafından 1764 yılında kurulan bir Ukrayna şirketidir. Yaygın olarak Arsenal Fabrikası olarak adlandırılan bu yapı, eski Sovyetler Birliği'nin yanı sıra Ukrayna'daki en eski ve ünlü sanayi fabrikalarından biridir. Fotoğrafçılık alanında en çok Kiev kameraları ile tanınır. Şirket, II. Dünya Savaşı sırasında Kızıl Ordu için topçu, uçaksavar ve tanksavar silahları dahil askeri teçhizat üretti. 1941'de, Alman bombalarından kaçmak için Urallar'daki uzak bir yere taşındı. II. Dünya Savaşı'ndaki Alman yenilgisinden sonra, Sovyetler Dresden'deki Zeiss fabrikasını ele geçirdiler, makine ve lens şemalarını alarak Kiev'deki Arsenal Fabrikasına gönderdiler. Arsenal, daha ucuz üretim için bazı tasarımları basitleştirdikten sonra, yabancı kameraların Zeiss Ikon (eski: Kiev 4A), Hasselblad (eski: Kiev 88) ve Nikon (eski: Kiev 19) rus versiyonlarını üretmeye başladı. Arsenal hala devlete ait ve hem askeri hem de sivil ürünler üretmeye devam ediyor. Maalesef, orijinal Arsenal Fabrikası 2009 yılında kapılarını kapattı ve Arsenal tüketici kameraları üretmeyi durdurdu. Bununla birlikte, fabrikanın optik mühendislerinin çoğu, halen Kiev Arsenal tarafından tasarlanan kamera ve mercek üreten Arax adlı başka bir Ukrayna şirketi için çalışıyor.

Kıssadan hisse, ortada bir tarih var. Savaşlar var. Teknoloji işgali var. Yeniden üretme var. Heyecanlı yani :) Gelelim lensimize;

Lensin ilk üretim yılı 1983'tür. Hangi tarihe kadar üretimin devam ettiğine dair bir bilgi bulamadım. Hem Kiev bayonet hem de Nikon bayonet olarak üretilmiştir. Nikon bayonet bizim için iyidir, çünkü her makinede sonsuza netleme olanağı verir. Bendeki de Nikon bayonettir. Lensi aldığım arkadaşa, lensin durumu ile ilgili bilgi alabilir miyim dediğimde verdiği cevap, "Orjinal Japon" olmuştur :) Lensimiz 380 gramdır. Çok hafif olduğu söylenemez çünkü demirdendir kendileri. 6 diyafram bıçağına sahiptir. En yakın netleme mesafesi 80cmdir ki bu iyi bir değerdir. Çok harika çiçek fotoğrafları çekebilirsiniz. Kromatik sapma pek yoktur, en açık diyaframında ortada epey iyidir. Kenarlarda da kötü değildir. Portrelerde yeterli sığ alanı verir. Çok sorunları olan bir lens değildir. Fiyat performans dediğimizde aklımıza direk düşecek lenslerden biridir. Ben 300 liraya aldım. Aşağıda örnekleri göreceksiniz.Yine aynı köpek yine aynı sakallı amca yine aynı çiçekler vardır maalesef :) İmkan vardı, model vardı da biz mi çekmedikti :P

ÖRNEKLER

1
1.jpg
1.jpg (41.36 KiB)
EXIF-Data show/hide
Original image recording time:
2018:12:02 13:53:06
Image taken on:
Pzr Ara 02, 2018 10:53 am
Shutter speed:
1/400 Sec
ISO speed rating:
250
Whitebalance:
Manual
Flash:
On, Flash did not fire
Camera-manufacturer:
OLYMPUS CORPORATION
Camera-model:
E-M1MarkII
Exposure program:
Aperture priority
Exposure bias:
3/10 EV
Metering mode:
Pattern
2
2.jpg
2.jpg (62.39 KiB)
EXIF-Data show/hide
2018:12:02 13:53:30
Image taken on:
Pzr Ara 02, 2018 10:53 am
Shutter speed:
1/400 Sec
ISO speed rating:
250
Whitebalance:
Manual
Flash:
On, Flash did not fire
Camera-manufacturer:
OLYMPUS CORPORATION
Camera-model:
E-M1MarkII
Exposure program:
Aperture priority
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Pattern
3
3.jpg
3.jpg (56.89 KiB)
EXIF-Data show/hide
2018:12:02 13:54:03
Image taken on:
Pzr Ara 02, 2018 10:54 am
Shutter speed:
1/640 Sec
ISO speed rating:
250
Whitebalance:
Manual
Flash:
On, Flash did not fire
Camera-manufacturer:
OLYMPUS CORPORATION
Camera-model:
E-M1MarkII
Exposure program:
Aperture priority
Exposure bias:
-3/10 EV
Metering mode:
Pattern
4
4.jpg
4.jpg (102.82 KiB)
EXIF-Data show/hide
2018:12:02 15:14:25
Image taken on:
Pzr Ara 02, 2018 12:14 pm
Shutter speed:
1/3200 Sec
ISO speed rating:
640
Whitebalance:
Manual
Flash:
On, Flash did not fire
Camera-manufacturer:
OLYMPUS CORPORATION
Camera-model:
E-M1MarkII
Exposure program:
Aperture priority
Exposure bias:
-3/10 EV
Metering mode:
Pattern
5
5.jpg
5.jpg (71.25 KiB)
EXIF-Data show/hide
2018:12:02 16:39:03
Image taken on:
Pzr Ara 02, 2018 1:39 pm
Shutter speed:
1/400 Sec
ISO speed rating:
640
Whitebalance:
Manual
Flash:
On, Flash did not fire
Camera-manufacturer:
OLYMPUS CORPORATION
Camera-model:
E-M1MarkII
Exposure program:
Aperture priority
Exposure bias:
3/10 EV
Metering mode:
Pattern
6
6.jpg
6.jpg (77.57 KiB)
EXIF-Data show/hide
2018:12:02 16:45:22
Image taken on:
Pzr Ara 02, 2018 1:45 pm
Shutter speed:
1/400 Sec
ISO speed rating:
640
Whitebalance:
Manual
Flash:
On, Flash did not fire
Camera-manufacturer:
OLYMPUS CORPORATION
Camera-model:
E-M1MarkII
Exposure program:
Aperture priority
Exposure bias:
3/10 EV
Metering mode:
Pattern
7
7.jpg
7.jpg (64.52 KiB)
EXIF-Data show/hide
2018:12:02 16:46:05
Image taken on:
Pzr Ara 02, 2018 1:46 pm
Shutter speed:
1/800 Sec
ISO speed rating:
640
Whitebalance:
Manual
Flash:
On, Flash did not fire
Camera-manufacturer:
OLYMPUS CORPORATION
Camera-model:
E-M1MarkII
Exposure program:
Aperture priority
Exposure bias:
0 EV
Metering mode:
Pattern
8
8.jpg
8.jpg (79.52 KiB)
EXIF-Data show/hide
2018:12:02 17:07:05
Image taken on:
Pzr Ara 02, 2018 2:07 pm
Shutter speed:
1/500 Sec
ISO speed rating:
640
Whitebalance:
Manual
Flash:
On, Flash did not fire
Camera-manufacturer:
OLYMPUS CORPORATION
Camera-model:
E-M1MarkII
Exposure program:
Aperture priority
Exposure bias:
-10/10 EV
Metering mode:
Pattern

Lensin Tipi
kaleinar.jpg
kaleinar.jpg (70.25 KiB)
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti ÖzgüR mesajı için:
Cag_a_taY (Sal Oca 22, 2019 11:55 am)
Değerlendirme: 12.5%

_oly EPM2
_panasonic 100-300 F/4-5.6

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
Kesim Reyiz

Teşekkür etti: 6 kez

Mesaj gönderen Kesim Reyiz » Prş Oca 10, 2019 11:02 am

sakallı amcayı senden daha çok gördüğümü düşünüyorum, adı ne , boşta mı, ciddi düşünüyorum , model manasında... x)
lense gelince bence harika iş çıkartıyorsun , lens az softmuş, çok eskiymişden ziyade senin emeğin yeter.

Kullanıcı avatarı
Denizeri

Bu Üye f/8 Lens Gibidir..50-100 Arası Mesajı İle Gelecek Vaat Eder!
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Denizeri » Prş Oca 10, 2019 12:20 pm

Özgür, harika anlatımın için çok teşekkür ediyorum. Ne diyebilirim ki, arkadaşın olduğum için gurur duyuyorum. Ellerine ve emeğine sağlık.
İki ilave bilgi daha vereyim, arsenal fabrikası, uzay istasyonlarından, gözlem uydularına ve her türlü atış idare optikleri üretimini gerçekleştiriyor. Muazzam bir mühendislik altyapısı var. Bu bakımdan, bu fabrikadan çıkan her ürün özel bana göre. Diğer taraftan, 2. Dünya savaşı sonunda, şema ve know-how'ların yanında, hatırı sayılır miktarda ham alman optiği de bu fabrikaya getirilmiş. Bu yılları takip eden sürede üretilen birçok lens de bu optikler ile üretilmiş.
"En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı."
Ara Güler
_fuji

Kullanıcı avatarı
jantymans

Teşekkür etti: 96 kez

Mesaj gönderen jantymans » Prş Oca 10, 2019 4:25 pm

Abicim eline emeğine sağlık,çok güzel bilgiler veriyorsun.Keşke yakın olsak sırf senin lensleri denemek için bir hafta lazım.
Murat abininkileri denemek içi en az 1 ay gerekli :)

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Mesaj gönderen ÖzgüR » Prş Oca 10, 2019 6:05 pm

Kesim Reyiz yazdı:
Prş Oca 10, 2019 11:02 am
sakallı amcayı senden daha çok gördüğümü düşünüyorum, adı ne , boşta mı, ciddi düşünüyorum , model manasında... x)
lense gelince bence harika iş çıkartıyorsun , lens az softmuş, çok eskiymişden ziyade senin emeğin yeter.
Hahaha. Sakallı amca babam (kayınpeder). Pek poz vermez. Gizlice çekmek lazım. Görürse heyecanlanıyor utanıyor 😊 Güzel cümlelerin için çok teşekkürler abi. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Daha iyi olacak inşallah 🙏🙏🙏
_oly EPM2

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Mesaj gönderen ÖzgüR » Prş Oca 10, 2019 6:07 pm

Denizeri yazdı:
Prş Oca 10, 2019 12:20 pm
Özgür, harika anlatımın için çok teşekkür ediyorum. Ne diyebilirim ki, arkadaşın olduğum için gurur duyuyorum. Ellerine ve emeğine sağlık.
İki ilave bilgi daha vereyim, arsenal fabrikası, uzay istasyonlarından, gözlem uydularına ve her türlü atış idare optikleri üretimini gerçekleştiriyor. Muazzam bir mühendislik altyapısı var. Bu bakımdan, bu fabrikadan çıkan her ürün özel bana göre. Diğer taraftan, 2. Dünya savaşı sonunda, şema ve know-how'ların yanında, hatırı sayılır miktarda ham alman optiği de bu fabrikaya getirilmiş. Bu yılları takip eden sürede üretilen birçok lens de bu optikler ile üretilmiş.

Abicim çok teşekkürler. O gurur bana ait 🙏 Verdiğin bilgiler harika. Senin manuel tarih bişgine hiç birimiz yaklaşamayız 😊
_oly EPM2

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Mesaj gönderen ÖzgüR » Prş Oca 10, 2019 8:06 pm

jantymans yazdı:
Prş Oca 10, 2019 4:25 pm
Abicim eline emeğine sağlık,çok güzel bilgiler veriyorsun.Keşke yakın olsak sırf senin lensleri denemek için bir hafta lazım.
Murat abininkileri denemek içi en az 1 ay gerekli :)
Abicim çok teşekkür ederim 🙏 Murat abinin lensleri test etmek için ömür yetmez abi. En son 40tı galiba. Şu an kaç bilmiyorum 😊
_oly EPM2

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
StreetParrot

Teşekkür etti: 122 kez

Mesaj gönderen StreetParrot » Prş Oca 10, 2019 8:10 pm

İşte tam benim aradığımda bu. Çok güzel bir yazı da. Ellerinize sağlık. Kullandığım makinenin lensin bir hikayesi bir karakteri olunca ayrı bir güzel oluyor. Sony'e bu yüzden kızgınım Konikanın o güzel işareti makinelerinde kalsaydı bir tarafta Minolta yazsaydı ne olurdu. İlla herşeyde Sony mi yazmalı <( . Ricoh bu hatayı bir kez yaptı (üstelik sadece makinenin arkasında ekranın altına Ricoh yazmıştı) insanlar kızgınlıklarını iletince bir sonraki modelde kaldırdılar hemen. Pentax'ı elimde tuttuğum zaman ruhunda bir parça Almanların özenli işini, Japonların teknik kalitesini hissediyorum. Süper takumarlara bakıp iç geçirmiş analog zamanları hissediyorum o:( o:(
Obsesif-Depresif-Pentaxian emo26

Kullanıcı avatarı
ÖzgüR

Mesaj gönderen ÖzgüR » Prş Oca 10, 2019 8:25 pm

Çok teşekkür ederim 🙏 Pentaxtaki Ricoh yazısını duymuştum. Pentaxianlar ona çok kızmış hakkaten 😂 Bence de marka vefası denen bir şey var. Bize bir kazancı yok elbet ama insan ister istemez kendini yakın hissediyor. Bir tür meta fetişizmi aslımda ama içine çekiyor insanı 😊 Bendeki olympus durumu da bu şekilde. Şimdi eski lenslerini arıyorum ama buralarda yok. Bulabilsem severim onları her gün. Konuşurum onlarla 😂 Super takumarlar zamanının iyi lensleriymiş. Elimde 300mm f4 var smc takumar ama sevemedim bir türlü. Onu da inceleyeceğim bir ara 😊
_oly EPM2

Röhereyy

Kullanıcı avatarı
StreetParrot

Teşekkür etti: 122 kez

Mesaj gönderen StreetParrot » Prş Oca 10, 2019 8:57 pm

Onuda merakla bekliyoruz :)
Tüm süper takumarlar iyi değil. Ben o kadar anlamıyorum benim için herşey F serisinden itibaren başlıyor. Pentaxian 2-3 arkadaşım var manüel lenslere aşırı meraklılar onlardan duyduklarımdan aklımda kalan kırıntılar var. Takumar 100mm F2 vardı en son 7000 Avro civarı satılıyordu o:( o:(
Birde flickr de takip ettiğim bir üye var. Sürekli lens denemeleri paylaşıyor arada AF lensler olsa da ağırlık MF lensler denemeleri paylaşıyor. Her lensinde albümünü yapıyor. Lenslerin doğru kullanılınca performansları hakkında fikir veriyor. Belki işe yarar :)
https://www.flickr.com/photos/seanteng1955/albums
Obsesif-Depresif-Pentaxian emo26

“PRIME LENSLER” sayfasına dön